Notorickej samotář přináší další vlnu černé na českou scénu

Recenze alba : Notorickej samotář

Interpret: Smrtislav
Celkový čas: 00:50:12
Vydavatel: Championship Music
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Jen malý podíl mají na českém hudebním trhu desky, které se vyznačují přímočarým rockovým zvukem s temnou atmosférou. Po Rituálech přišel se svým debutem také Smrtislav. Jejich debutová deska se jmenuje Notorickej samotář podle skladby, která je podle frontmana Tuzexe (známý z kapel Vanessa, Sunshine, The Prostitutes) o tom, že jediná možnost, jak si užít krásnej den, je žít v noci. Sám celou desku označuje za něco jako svoji autobiografii. Deska se na svět dostala díky finanční podpoře portálu HitHit, kde si získala své fandy a ti ji za to finančně odměnili.

Hned na první poslech tu je nápadná hlasová podoba. Stylem zpěvu Tuzex opravdu připomíná Roberta Kodyma, celkově uskupení nemá žánrově daleko například k 'Wanastovkám' a ve spojení s tajemnem ala Marilyn Manson (černá stylizace, rtěnka, make-up) dává dohromady zajímavou kombinaci. Textově se deska dosti zabývá vztahy, takže na první pohled sice vypadá černočerně, vše je ale trochu jinak. Už EP z roku 2015 nabídlo zajímavé čtyři kousky, které se objevují i zde a celé abum ve stejném pořadí zakončují.



Mezi nejsilnější skladby patří přímočaré poprockové pecky, obalené v tmavém kabátu (Ani smrt nás nerozdělí, Sama Doma, V noci se mi zdálo). Takové skladby opravdu prozatím charakterizují tvorbu Smrtislava. Druhou věcí jsou texty, které využívají ironie, sarkasmu a občas vtipných metafór. V některých případech velmi povedené, v některých méně, ale je to jedna z možností, na kterých si může kapela stavět.

Na desce se dočkáme i (lehké) změny tempa. Příkladem je čtvrtá skladba Otrávená večeře, která se pomaličku pohybuje na houpavém kytarovém riffu, ničím ale výrazně nezaujme, narozdíl od šesté vybrnkávačky Posel špatných zpráv, která baví svojí hravostí s textem. kladbu skvěle dokreslují a obohacují sbory, v závěru chvíli zazní i piáno.



Dočkáme se i jednoho překvapivého coveru. Smrtislav si vzali skladbu Petra Kotvalda Milujem se čím dál víc a upravili ji na svůj způsob. Skladba tak má výrazně temnější aranžmá a hlavně rockový refrén, který rozhodně nezní špatně a jednoduše zapadá mezi ostatní kousky desky.

Debutová deska Notorickej samotář tak nabízí 13 poprockových skladeb, které se sice tváří nepřístupně, ale není tomu tak. Skladby jsou pro poslech nenáročné, jen je vhodnější pro samotu či depresivní počasí než na nějakou párty. Smrtislav učitě má kde čerpat a první deska není špatným startem, přesto je třeba učinit ještě plno kroků.

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Smrtislav debutuje dvěma singly   (Karel Souček, 27. 01. 2015)
» „Se Smrtislavem se vracím ke svým hudebním začátkům,“ tvrdí Tuzex.   (Karel Souček, 30. 01. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Thom Artway vydává čtvrtou ochutnávku z připravovaného alba
03.08.

Thom Artway vydává čtvrtou ochutnávku z připravovaného alba

Se čtvrtou ukázkou z chystaného alba Občas to tak mám přichází písničkář Thom Artway s novou písničkou....


Kapela  DpvJU pokřtí své nové album ZOO v Brně i Praze
03.08.

Kapela DpvJU pokřtí své nové album ZOO v Brně i Praze

ZOO je název nového alba alternativních rockerů DPvJU (Dřevěné pytlí v jutových uhlích). Devět skladeb...


Svět se v nové písni NO NAME mění na Stand up comedy
01.08.

Svět se v nové písni NO NAME mění na Stand up comedy

Energický, melodický, chytlavý. Takový je nový singl Stand up comedy slovenské pop-rockové kapely NO NAME....


Prago Union zvou novým homemade videoklipem do Riegráčů
01.08.

Prago Union zvou novým homemade videoklipem do Riegráčů

Vedle koncertování napříč republikou potěšila své fanoušky hiphopová formace Prago Union také zbrusu novým...


Back Doors Bar ovládl alternativní rock
31.07.

Back Doors Bar ovládl alternativní rock

V Back Doors Baru se večer 24. 7. 2025 nesl ve stylu alternativního rocku. Vystoupily dvě kapely, jako první Gap Between Saturdays....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tisíc výmluv
22.07.

Tisíc výmluv

» Vasilův Rubáš

Duo Vasilův Rubáš vydává po 8 letech své další studiové album...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru