MONUMENT/UM Lenky Dusilové vydělalo téměř čtvrt milionu korun

Monument/um, audiovizuální projekt zpěvačky Lenky Dusilové a VJ Aeldryna, za účelem přispět jak finančně, tak publicitou ohroženým architektonickým památkám, sklízí velký úspěch. Série čtyř benefičních koncertů byla zakončena v bývalé Dixově brusírně, nyní Fabrice Temný Důl v Horním Maršově, kapacitou největší zastávkou projektu.

I tento prostor, stejně jako předešlé tři zastávky, se podařilo do posledního místa vyprodat! Monument/um se ve svém pilotním ročníku vydalo do pohraničních oblastí severních a západních Čech bývalých Sudet. Podpořilo kostel Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově v Chrastavě, hrad Hauenštejn v Krásném Lese u Ostrova nad Ohří, Jablečné lázně v Jablonci nad Nisou a již zmíněnou Fabriku Temný Důl v Horním Maršově v Krkonoších. „Mám radost z toho happy endu. Že bylo všude vyprodáno, že jsme byli všude vřele přijati, že veřejnosti nejsou lhostejné neznámé ohrožené památky a že i média se vydávají po stopách našeho výběru," říká ředitelka a spoluautorka projektu Soňa Paleta a doplňuje: „Pokud seženeme peníze, tak další ročník plánujeme za dva roky, tedy v létě 2021. Na jaře 2020 bychom rádi udělali Dozvuky Monument/a v Praze."

Finanční prostředky ze vstupného a z darů vybraných přímo na místě koncertů poputují ve prospěch těchto památek. Podařilo se získat celkem 229 524 Kč, ze kterých se budou financovat zásahy, které byly předem a smluvně domluvené. Konkrétní částky se místo od místa liší podle kapacity daných prostor. Nicméně přinést peníze nebylo jediným cílem projektu Monument/um. „To, že se Jablečné lázně staly jednou ze čtyř památek v rámci projektu Monument/um, je pro nás velkou ctí a povzbuzením do dalšího snažení o záchranu této budovy. Díky unikátnímu koncertu Lenky Dusilové a Aeldryna se o lázních zase začalo mluvit v celorepublikové úrovni a já doufám, že Jablonečáci tuto příležitost vezmou za pačesy a s obnovou lázní se zase trochu pohne. Můj obdiv patří celému týmu Monumenta, který do projektu vložil obrovskou energii," okomentovala spolupráci zástupkyně spolku ArtproProstor Anna Strnadová.

Majitel dalšího objektu Karel Chotek dodává: „Jsem velmi rád, že se Monument/um konalo ve Fabrice Temný Důl. Ukázalo nám, že za výjimečným uměním lidé dokážou přijet přes celou republiku, a to je důležité v budování našich plánu s fabrikou. Pro mě bylo Monument/um jedinečnou akcí, která nemá v současném hudebním světě obdobu. Hudba spojená s tematickou projekcí ukázala, že fabrika ožila tak, jako by v ní byl denní provoz. Byl to krásný pocit, jako by se splnil můj sen, aby fabrika žila. Každopádně můj sen se stal aspoň jednodenní realitou."

Přípravy projektu Monument/um začaly v roce 2015 po podobném představení obou protagonistů na záchranu Reinerovy fresky na zámku v Duchcově. Přípravy projektu od okamžiku jeho vzniku přes výběr vhodných památek až po realizaci samotných představení zabral čtyři roky. „Monument/um je autentickým, poctivě vybudovaným projektem s transparentními výsledky, kterému se podařilo zodpovědně dostát svým slibům a záměrům. Je to zásluha opravdu malinkého, ale silného a odvážného týmu srdcařů, v jehož čele stojí ředitelka projektu Soňa Paleta. Věřím, že se nám podaří opět sehnat nutnou základní finanční podporu na další ročník, kterým bychom rádi znovu podpořili další méně známé ohrožené památky či objekty, jejich správce a spolky, kteří za tato místa dýchají. A hlavně, osobně se těším na další objevování a nová témata, které nám při další misi přijdou do cesty a jež bude na snadě otevřít." sdělila k projektu hlavní postava, multiinstrumentalistka Lenka Dusilová.

 

Související obsah:

» Skvělá Baromantika poutá živě ještě více   (Ondra Kocáb, 29. 11. 2013)
» Lenka Dusilová přibližuje svoje koncerty pomocí skladby Seven II   (Ondra Kocáb, 01. 06. 2018)
» Lenka Dusilová vyrazila na turné s Baromantikou   (Pavel Zajíček, 06. 03. 2016)
» Lenka Dusilová a VJ Aeldryn podpoří krásné, ale zchátralé památky   (Karel Souček, 13. 05. 2019)
» „Hudba je pro mě psychoterapie i inspirace“, říká Lenka Dusilová   (Jitka Fialková, 28. 10. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
The Happy Fits přivezou indie pop-rock s prvky violoncella
10.09.

The Happy Fits přivezou indie pop-rock s prvky violoncella

Svěží indie pop-rock s prvky violoncella? Přesně takovou kombinaci doveze americká kapela The Happy Fits už 5. října...


Singlem April začínají Bratři novou kapitolu
09.09.

Singlem April začínají Bratři novou kapitolu

Pod názvem April vydává elektronické duo Bratři nový track. Po sérii intenzivních koncertů a loňské...


The Offspring přivezou do Prahy nové album
09.09.

The Offspring přivezou do Prahy nové album

Jedineční The Offspring se po fenomenálním headliner vystoupení na Rock for People 2024 vrací se sólovým koncertem...


Fedor pokřtí svou poslední desku v Úlu
09.09.

Fedor pokřtí svou poslední desku v Úlu

Fedor je tříčlenná hudební skupina, složená z kluků původem ze Slovenska, která na naší hudební scéně...


Moje srdeční záležitost se vrací do pražské O2 Arény se svými osvědčenými hity
08.09.

Moje srdeční záležitost se vrací do pražské O2 Arény se svými osvědčenými hity

Připravte se na fantasticky prožitý hudební večer, protože OneRepublic míří znovu do Prahy! V neděli 5. října 2025...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Spin
03.09.

The Spin

» Messa

Italští doomoví alchymisté Messa vydali své čtvrté album...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru