Monkey Business mají spoustu věcí na srdci

Recenze alba : Freedom on Sale

Interpret: Monkey Business
Celkový čas: 00:58:41
Vydavatel: Warner Music Czech Republic
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Jubilejní desátou studiovku loni na podzim připravila i funk-popová parta Monkey Business. Již podle obalu desky "Freedom on Sale" se dá poměrně jistě odhadovat, že témata budou sociální a patrně i politická. Stopáž desky dosahuje téměř jedné hodiny a najdeme zde hned třináct plnohodnotných skladeb. Monkey Business nejsou smutní a uvázaní jako hlídací pes na bookletu. Ne, Monkey Business jsou naštvaní.


Monkey Business jsou blázniví dříve, než kdy předtím


Jak je u této kapely již zvykem, nelze očekávat nic jiného, než výbuch energie a směsici všech možných žánrů. Samozřejmě, funk a pop je nejvýraznějším společným jmenovatelem, nicméně do popředí se dostávají i elektronické prvky. Dobrým příkladem je hned první skladba „Chaos Is the Key”. Název je velmi trefný, jelikož se opravdu jedná o poměrně krutý útok na sluchovody, což ovšem myslím dobře. Zmatený elektronický beat a dynamický, chytlavý refrén nějakým způsobem dohromady funguje a výsledkem je velmi světový elektro-funkový hit. Aby těch ingrediencí nebylo málo, představí se zde i první host, kterým není nikdo jiný než zpěvák Dan McCafferty ze skotské rockové legendy Nazareth. Ten píseň svým chraplákem pozdvihne ještě na vyšší úroveň. 

Všechny skladby však nejsou takovou jízdou. Poměrně monotónní je třeba „One Boy One Girl” nebo soulová „Stars Delight”, velmi moderní soft-popovou baladou je pak „Fly High”, kterou okoření rapperka Sia Sai a smyčcový Epoque Quartet. Snad nejklidnější skladbou na desce je „Do It! (If You Don't Have Any Children)”, která je i prvním singlem. K písni vznikl i videoklip v hlavní roli s Jiřím Langmajerem a pakliže jste klip viděli, tak víte, že skladba pojednává o lehce drastické změně naší budoucnosti. Příjemnou a přímočarou peckou je „Talking Animals”, kde zpěvačka Tereza Černochová předvádí nadstandardní výkon.


Funk otevírá dveře celé plejádě dalších žánrů


Fantastickou elektro-rockovou přehlídkou je pecka „Fuck Neutrality”, která má skvělý dynamický beat a extrémně nakažlivý groove od začátku do konce. Všimnete si zde i jediné české věty, která je ostře namířená všem lidem bez vlastního názoru. Dalším důkazem, že Monkey Business ve své tvorbě nikdy neztratili vtip, je skladba „Eleven Retards”, kde si dělají srandu z fotbalistů. Velmi zajímavým songem je i „God Save the Band”, který evokuje tradiční oldschoolové funkové party jako Earth, Wind & Fire nebo Kool & the Gang. Stejně jako v jejich případě, i Monkey Business (nejen) zde kombinují disco, soul, jazz, R&B a všemožné další styly, které k funku odjakživa patří. Velkou měrou k tomuto výsledku přispívá britský zpěvák a trombonista Ashley Slater, člen jazzového ansámblu Loose Tubes nebo triphopových Freak Power.

Hlas Ashleyho Slatera pak můžeme slyšet v kouřem nasáklé rocksteady halucinaci „Compass Point”, před kterou by pro nekuřáky mělo zaznít varování od ministerstva zdravotnictví o návykových látkách. Po velmi uklidňující záležitosti pokračujeme hudebně v podobném duchu, už však bez psychotropních látek ve vzduchu. Naopak, atmosféra a poselství „Fathers Fail (Interstellar)” je velmi odlišné. Potemnělá a pro změnu seriózní skladba naopak slouží jako varování, jak je patrné již z názvu. Na samotný závěr se Monkey Business naštěstí podařilo odlehčit situaci a při poslechu blbosti „Love Is Hell” se budete pravděpodobně bavit. Určitě jste si i Vy alespoň jednou dělali srandu z názvů produktů v jistém velkoobchodním domě s nábytkem.


Elektronická všehochuť není pro každého


Záměrně jsem vynechat titulní singl „Freedom on Sale”. Na albu se nachází hned na druhém místě a společně s úvodní „Chaos Is the Key” odstartují celou show ve vysokých funkových otáčkách. Jedná se o typičtější skladbu z tábora Monkey Business a já se chtěl přednostně věnovat těm více atypickým položkám. „Freedom on Sale” hudebně vyjadřuje ten v úvodu zmíněný hněv a s „Chaos Is the Key” jdou prakticky ruku v ruce. Vokálně se zde představí i dvorní skladatel kapely Roman Holý a vokální výraz Terezy Černochové v refrénu zde nápadně připomíná zpěvačku Yolandi Visser z excentrické kapely Die Antwoord. To jen takový osobní poznatek na okraj. Byl by hřích opomenout, že na desce opět spolupracoval i světoznámý český varhaník Ondřej Pivec, který je letos dvakrát nominovaný na cenu Grammy!

Monkey Business si na nové desce dělají co chtějí. Míchání tradičních žánrů s elektronikou je dnes naprosto běžné, hlavně pro alternativní nebo multižánrové kapely. Monkey Business však ve většině skladeb nechali svůj funkový základ a až na výjimky se jedná o velmi upbeat album. Jako byste smíchali Kool & The Gang, Kraftwerk a Primus. Druhé polovině trochu docházel dech, což je následek velmi dlouhé stopáže a začleněním melancholických skladeb. Tereza Černochová do kapely skvěle zapadla a předvádí výborné výkony, stejně tak jako Matěj Ruppert, o kterém sice vůbec nebyla řeč, ale jeho vokální a intonační kvality jsou všem už dobře známé. "Freedom on Sale” je určitě dobré album, ale místy je těch elektronických kudrlinek až příliš a určitě nebude po chuti každému.


RECENZE
Monkey Business nepřichází o humor ani v době nepřející gentlemanům

Monkey Business nepřichází o humor ani v době nepřející gentlemanům

Monkey Business jsou již stálicí české popové scény. Devátá deska Bad Time...


Monkey Business se zeptali dalších umělců, zda rádi Sex and Sport, prý Never!, raději do kavárny

Monkey Business se zeptali dalších umělců, zda rádi Sex and Sport, prý Never!, raději do kavárny

Deska Sex and Sport? Never! od Monkey Business ještě nestačila pořádně vychladnout a už skupina...


Monkey Bussiness i nadále mísí vtip se svým funky popem

Monkey Bussiness i nadále mísí vtip se svým funky popem

Letošní rok, kromě mnoho dalšího, přinesl i jedno z nejočekávanějších domácích alb. Se svým...


Hledání štěstí v postmoderní době

Hledání štěstí v postmoderní době

Česká postmoderní kapela Monkey Business natočila nové album. Proč říkám postmoderní?...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu
11.07.

Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu

Putovní festival Hrady CZ startuje tento víkend na Točníku. Poté se ve dnech 19. a 20. července přesune na Kunětickou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru