Kdo jiný než Parta vynikajících lidí by měl vědět, co Je krásný?

Recenze alba : Je krásný

Celkový čas: 00:36:47
Vydavatel: Divnosti
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP
Label Divnosti příliš nahrávek nevydává. Když už k tomu dojde (něco něco, Kvietah, Neřvi mi do ucha...), vždy se jedná o originální, autentická, do posledního detailu dotažená, písničková, ale mainstreamu se vzpírající alba. Přesně to splňuje i Je krásný, druhá deska pražské šestičlenné kapely Parta vynikajících lidí

Nahrávka obsahuje deset písní. Velice pestrých a založených na silné atmosféře. Díky ní a výraznému a proměnlivému zpěvu frontmana Zdeňka Lichnovského působí velice naléhavě, uhrančivě a magicky, což jsou poznávací znamení skupiny. Žánrově převažuje lehký, vzdušný, melodický pop s přesahy do rocku, folku, techna a s tím spojeným velkým zastoupením elektroniky. Kapela nápaditě pracuje s dynamikou a gradací, takže většina skladeb začíná jemně, křehce, melancholicky a postupně nabírá na síle a rozkvétá ve velice barevné písničky.Ve výsledném zvuku se výrazně otiskla práce producentů, dvou velice vyhraněných osobností tuzemské hudby. Tomáš Havlen dodal syrovost své mateřské post-hudby, Tomáš Tkáč hravost a vzdušnost své kapely něco něco. S vyzněním hudby věrohodně souzní také poetické, pocitové texty. Jednoznačně převažují vztahové, ke světu, okolí i své identitě. Pomocí osobních pocitů zachycují hledání a věčné přehodnocování svého místa, smyslu, přijetí sebe sama a často se zabývají smyslem a významem změny v lidském životě. Ne všemu v nich musí posluchač rozumět, ale přesto ho jejich poetika zasáhne. 

Příkladem nápaditě a pozvolně rozkvétající písně je hned úvodní newsletter. Pomocí kytary, elektroniky a naléhavého zpěvu Zdeňka Lichnovského (podporovaného vícehlasy) buduje křehkou, magickou atmosféru. Pomalu se přidávají bicí a další nástroje, zesiluje rytmus, dynamika a píseň nenásilně graduje k melodickému rocku. Křehký, melancholický folkový začátek otevírá také křižíkovu fontánu, v níž se jemné sloky střídají s živějším refrénem. Velice pestrá, tempo i náladu měnící skladba o nikdy nekončící cestě ke štěstí. 

Metaverzum pro změnu zahajují syntezátory a společně s dalšími nástroji vytvářejí silně melodickou, energickou písničku s posmutnělým textem. Skvěle vygradovaná je také melancholická, naléhavá, propracovaná píseň dalších 30 dnů o tom, jak důležité (a těžké) je neztrácet víru. Temperamentněji vyznívají vodřený kolena, v nichž se střídají roztančené pasáže s experimentálnějšími. Písnička se opět dotýká ambivalentních pocitů („Cestou 124kou hraje mi novej Kanye, je skvělej a votravnej jak všechno teď"). 

Důrazný taneční rytmus provází otevřenou, temperamentní, skvěle šlapající skladbu slyšim, kde i Zdeněk zpívá přímočaře. V polovině se však song zlomí, téměř zastaví, zvláční, zjemní a po vyhrocenějším úseku se opět vrátí do diskotékových beatů. Co všechno lze během jedné písničky stihnout, aniž by ztratila na věrohodnosti a autentičnosti? Naléhavě působí rozmáchnutá, velice melodická skladba cosi, syntezátory navozují silnou náladu vzdušně popové, lehké písničky nikam. Na zvuku klavíru je vystavěná jemná, křehká skladba dám si na chvilku pokoj o snaze vyrovnat se se světem a hlavně sám se sebou. „K čemu takový sebelásky a dokonalý sebereflexe, když se bojím odejít z bytu." 

O závěr alba se postará přímočará, vstřícná poprocková píseň rozloučení. Taková smířlivá obhajoba. Sice „nikdy není ten správnej čas ty věci v sobě rozjebat," ale "všechno má svůj smysl". A písnička končí stejnými slovy, jako celá deska začíná. „Je krásný". Takže JE.Stejným zážitkem jako poslech desky je návštěva koncertu. Nedávno jsem Partu vynikajících lidí viděl ve Vlčkovicích a sledovat, jak Zdeněk Lichnovský emotivně prožívá své písničky, je úchvatné. A je skvělé, že nadšení a zápal kapely se podařilo přenést i na LP desku.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku
01.03.

Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku

Twenty One Pilots po třech letech přichází s novou hudbou. Singlem "Overcompensate" tak odstartovali poslední desku,...


The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny
01.03.

The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny

Nejlepší konceptuální show na současné hudební scéně míří do Prahy. Je to tak, britská skupina...


Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy
01.03.

Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy

Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí...


Hlas jako zvon. Tokhi nazpíval chorál My Mother Told Me.
29.02.

Hlas jako zvon. Tokhi nazpíval chorál My Mother Told Me.

Magický, uhrančivý zpěv se silnou atmosférou. Téměř a cappella, jen za doprovodu perkusí. Taková je variace...


Obnovená sestava EKG Heart rock udělala výrazný krok k návratu na hudební pódia
29.02.

Obnovená sestava EKG Heart rock udělala výrazný krok k návratu na hudební pódia

Kulturní dům v Borovech u Klatov se stal místem restartu kapely EKG Heart rock. Na místním pódiu se představila...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru