Karla Gotta jsem ke kůlu přivazovat nemusel, říká Xindl X

Xindl X je v poslední době doslova na roztrhání: vydal novou desku Lá$ka a knihu plnou svých textů a akordů Xpěvník, při miniturné (čtyři vystoupení během jednoho dne) na jejich podporu uvažoval dokonce o naklonování, natočil videoklip, připravuje regulérní koncertní tour… Xindl X se zkrátka nenudí, čas na rozhovor s Hudební knihovnou si však našel. Povídali jsme si pochopitelně především o jeho aktuálním albu, ale i mimo něj toho na sebe prozradil docela dost. Například to, že další desky nebudou a s muzicírováním končí, protože hraním si už vydělal dost…
Ne ne, ani jedno z toho není pravda. Sice hudbou vydělám dost, ale většinu peněz jsem utratil za klipy a za technické vybavení, takže fakt nehrozí, že bych mohl žít z úspor. Ale i kdyby se to stalo, hudbu bych určitě dělat nepřestal, tu dělám hlavně pro radost.

HK: Ty tvé videoklipy jsou pověstné díky originálním nápadům i zpracování. Čím nás tedy překvapíš tentokráte?

Xindl X:Vzhledem k tomu, že točení klipů je dost těžká práce, na které se moc nevydělá, těžko můžu po jednom režisérovi chtít, aby mi točil čtyři klipy do roka. Proto se rád vracím ke spolupráci s lidmi, s nimiž se mi dobře dělalo, a zároveň i rád zkouším nové tvůrce. A k desce Lá$ka chystáme opravdu pestrou klipovou nadílku. Kromě již realizovaného Zlata jsme minulý týden vypustili Štědrý večer nastal. Při natáčení jsme se hodně nasmáli a věřím, že se nasmějí i lidé u obrazovek. Když vše dobře dopadne, dočkáte se i druhé verze klipu přímo v režii Kazmy, který si zarapoval v bonusové podobě písně. Ke skladbě Dočasná svatá jsme natočili videoklip s režisérem Vítkem Karasem. S Vítkem se znám ještě z FAMU a na natáčení klipu už jsme se jednou potkali. Ale ne nad mým, nýbrž nad klipem k písni, co jsem napsal pro Olgu Lounovou. Jsem rád, že se mi teď Vítka povedlo urvat i pro mé vlastní natáčení. Klip jsme stvořili ve spolupráci s divadelní společností Cirk La Putyka a můžete se v něm těšit na hodně ponurý příběh z prostředí cirkusu. Věřím, že tenhle klip všechny určitě hodně překvapí – ať už po hudební stránce či po té příběhové. K vidění bude na jaře příštího roku.

Tak trochu jiná Lá$ka

HK: Pojďme si povídat o tvé novince, třetí studiové desce s dvojsmyslným názvem Lá$ka. Na první poslech je opravdu jiná než ty předcházející. Nemáš strach z negativních reakcí skalních fanoušků?

Xindl X:Pokud se jim deska líbit nebude, tak to asi nejsou skalní fanoušci :-) Já jsem ji natočil podle svého nejlepšího svědomí a podle svého naprosto nestranného vkusu si myslím, že se fakt povedla.

HK: Jak se ti na ní vlastně pracovalo?

Xindl X:Deska vznikala více jak rok a půl. Dával jsem si s ní načas. Nechtěl jsem se nechat tlačit termíny a rychle naskládat materiál za každou cenu. Nechtěl jsem se ani opakovat a zpívat o tomtéž, co na předchozích deskách. Čekal jsem, až přijde inspirace na nová témata. Naštěstí těch inspirací bylo až až. Rozpad jednoho vztahu, ten hnusnej bulvární kolotoč okolo toho, rozpad jednoho přátelství, které zkazily peníze. Nic pozitivního, klidně bych si tyhle zkušenosti nechal ujít, ale jako inspirace se to šiklo. Najednou jsem měl tolik písniček, že se ani všechny na desku nevešly.

Xindl X

HK: Nevešly se nejen všechny písničky, ale ani saxofon, který kamsi zmizel…

Xindl X:Saxofon jsem měl jen na Návodu ke čtení manuálu. Myslím, že je to nástroj, co je fajn mít v pár skladbách, ale poslouchat ho na celé desce nebo na celém koncertě je dost nuda.

HK: Jakou hudbu ostatně ty sám rád posloucháš? Ovlivňuje nějak tvou tvorbu?

Xindl X:Poslouchám dost jinou muziku, než sám hraju. Hlavně hardrock - teď nejvíc Slashe a Alter Bridge a starý Guns N Roses. Ale na mojí hudbu to zatím moc vliv nemá. Asi proto, že rockový fláky se líp píšou s kapelu dohromady ve zkušebně, zatímco já většinou tvořím sám s akustickou kytarou.

HK: Třeba refrén v Klucích na plakátu je docela nářez. Neuvažuješ o více takových písních do budoucna, nebo třeba o rockovějším zvuku příští řadovky?

Xindl X:Je vidět, že jsi nás dlouho neslyšel naživo. My to na koncertech všechno hrajeme jako docela nářez:)

Divadelního šudli mudli se nebojím

HK: V tom případě to budu muset napravit a vyrazit na nějaký tvůj koncert. Chystáš se na Turné s Lá$kou, kde všude si tě budeme moci poslechnout?

Xindl X:Šňůra proběhne v deseti českých divadlech. I když nejsme zvyklí hrát na koncertech, kde se sedí, myslím, že atmosféra divadel pomůže divákům vychutnat si nové písně, které ještě neznají.

Xindl X

HK: Plánuješ hrát jenom o „lá$ce" nebo zahraješ i něco z předchozích alb?

Xindl X: Na každém koncertu se chystáme zahrát celé album. Ale kromě něj samozřejmě dojde i na všechny naše hity a i několik rarit navíc. Přestože se potkáme v divadlech, nemusíte se bát, že vás čeká nějaké akustické šudli mudli. Písně zazní ve stejné podobě jako na, podle mě celkem ostré, desce. Snad ta divadla nezboříme.

Program Turné s Lá$kou:

18.10. Divadlo na kopečku - Jihlava
05.11. Divadlo Alfa - Plzeň
11.11. Tylovo divadlo - Kutná Hora
13.11. Spol. centrum Uffo, divadelní sál - Trutnov
15.11. Divadlo Fr. Šrámka - Písek
16.11. Městské divadlo - Prachatice
17.11. Divadlo J. K. Tyla - Třeboň
19.11. Divadlo Oskara Nedbala - Tábor
23.11. Městské divadlo - Slaný
05.12. Divadlo Gong - Praha

HK: Když jsme u toho živého hraní, jak sis užil letošní festivaly? Na kterém po tobě fanynky házely kalhotky (vždyť na toto téma zpíváš v songu Casio :-)?

Xindl X:V Casiu to házením kalhotek teprve začíná:-) V reálu tam těch kalhotek moc nepřistálo, jen jedna podprsenka, ale špatné číslo, mojí ženě nebyla. Ale o to nejde, víc než o kalhotky mi jde spíš o lidi, co si přijdou poslechnout moje písničky. A diváků tam bylo dost, takže už se těším na příští festivalový léto.

Karel, Kazma, Pomeje a ti ostatní

HK: Zpátky k albu Lá$ka. Štědrý večer nastal je na první poslech hitovka, která se však do jinak koncepční desky příliš nehodí. Vznikala tedy snad nějak dodatečně, mimo plán?
Osobně si nemyslím, že se Štědrý večer na desku nehodí. Já osobně mám radši alba, na kterých se veselé písně míchají s vážnými - mí oblíbenci Plíhal s Nohavicou to na svých deskách dělají běžně a dobře vědí proč. Kdo vydrží poslouchat hodinu v kuse samé kázání nebo naopak hodinu taškařic? Já teda ne!

HK: S kým jsi na Lá$ce spolupracoval?

Xindl X: Desku jsme natáčeli ve stejném složení, v jakém nás můžete vidět i na koncertech. Produkce se stejně jako u Praxe relativity ujal Dalibor Cidlinský Jr., který zároveň hrál na piano, klávesy, banjo, některé akustické kytary a obstaral všechny programingy. Basové kytary a party smyčcových nástrojů nahrál jeho bratr Jenda Cidlinský. Elektrické, akustická a lap steel kytary má na svědomí Josef Štěpánek a do bicích a perkusí se opíral David Landštof. Točili jsme u Dalibora v jeho studiu v severních Čechách a při natáčení panovala přátelská až rodinná atmosféra. Myslím, že při natáčení se odrazilo to, že už spolu dva roky hrajeme. Je velký rozdíl, když jste ve studiu se sice skvělými, ale cizími muzikanty, a mezi tím, když se ve studiu sejde sehraná kapela. Najednou všechno přirozeně zapadalo do sebe a písně se vylupovaly, ani jsme nevěděli jak.

HK: Máš na desce nějaké hosty?

Xindl X: Moc jsme jich nepotřebovali, protože kluci z kapely obsáhnou všechny potřebné nástroje. A moc hostů jsem ani nechtěl. Mým cílem bylo stavět album na nových dobrých písničkách a ne na známých jménech jiných lidí. Přesto nakonec v písni Cool v plotě zpívá Karel Gott, v bonusové podobě Štědrého večera hostují Kazma a Bruno z Fajn radia a v duetu Pomeje kamarádka Darina Kompušová. Sbory obstaraly děti z pěveckého sboru Paprsek Mladá Boleslav.

Xindl X

HK: Jak probíhala spolupráce s Karlem Gottem? To asi musela být hodně zajímavá a obohacující zkušenost. Můžeš podrobně popsat, krok za krokem, všechny ty peripetie kolem a přidat nějaké případné veselé historky z natáčení?

Xindl X: Ke kůlu jsem ho naštěstí přivazovat nemusel, abych ho přiměl ke spolupráci:-)

HK: Která je na Lá$ce tvá skladba z nejmilejších?

Xindl X: Ke každé z písní mám svůj vztah. Jinak bych ji na desku nedával. Hodně mám rád Dočasnou svatou. Text vznikl asi už před osmi lety, zhruba rok zpátky jsem ho vytáhl z šuplíku a zjistil jsem, že se mi i po těch letech stále líbí. Akorát jsem v něm viděl úplně jiné významy než tenkrát. Takže jsem cítil, že potřebuje nové hudební zpracování. Nechal jsem k němu napsat hudbu Daliborem Cidlinským Jr. a výsledek mě úplně odzbrojil. Vznikla z toho píseň, jakou byste ode mne určitě nečekali. Také mám hluboký vztah k songu Enyky benyky. Psal jsem ho o rozpadu kamarádství s jedním svým blízkým spolupracovníkem. O tom, jak se všechno může zkazit, když se do kamarádství zamíchají prachy. V průběhu natáčení desky se historie opakovala a stejným způsobem se mi rozpadl jiný kamarádsko-pracovní vztah. Bylo to hodně bolestné a myslím, že ta emoce se do nahrávky otiskla.

Vysypané verše, zabavené texty, party pro smyčce

HK: Skládáš si texty a hudbu sám nebo s někým spolupracuješ? Jaké slovo při tvorbě má tvoje kapela?

Xindl X:Většinu písní jsem napsal sám, ale zrovna u obou singlů jsem měl hudební výpomoc. Hudbu k písni Dočasná svatá napsal Dalibor Cidlinský Jr. a hudbu k písni Štědrý večer nastal jsem napsal společně se svým kamarádem Martinem Volákem, který hraje na kytaru v kapele Dana Landy. Jinak píšu písně většinou sám doma a klukům z kapely je hraju, až když jsou hotové. To ale neznamená, že by na tvorbu neměli vliv. Když píseň přinesu, tak ji zkoušíme hrát dohromady. Hledáme, jaké jí bude nejvíce sedět tempo, jaký groove, jaké nástrojové obsazení. Občas tou aranží úplně změníme vyznění písně. Poté, co je kapelní aranže hotová, k ní Dalibor přidává ještě různé elektronické zvuky a spolu s Jendou vymýšlí party pro smyčce. Prostě od napsání k finální podobě písně je to celkem běh na dlouhou trať.

HK: Co spatří světlo světa dřív, text nebo hudba?

Xindl X:Většinou, když píšu pro sebe, vzniká nejdřív text a na něj skládám hudbu. Pokud skládám pro cizí lidi, hudba už je obvykle hotová a já na ni tvořím text. Proto ty texty, co píšu pro jiné, jsou často dost jiné, než ty, co píšu pro sebe. Myslím, že se to pozitivně odrazilo i na mé nové desce. Je na ní totiž několik textů, co jsem psal původně pro někoho jiného na úplně cizí hudbu. Pak se mi ale ty texty až příliš zalíbily. Tak jsem na ně napsal jinou hudbu a nechal jsem si je pro sebe. Myslím, že i díky tomu je nová deska hudebně i textově pestřejší, než ty dvě předchozí.

HK: Jak dlouho ti trvá vytvořit text k jedné písni? Sypeš ty verše z rukávu?

Xindl X:Což o to, vysypat je z rukávu, to trvá chvilku. Ale posbírat ty vysypaný verše ze země a dát je do pořadí, aby to dávalo kloudnej smysl, to je na dlouho.

Kromě Lá$ky máš teď i svůj Xpěvník. Kde jsi vzal inspiraci k jednodennímu turné po pražských knihkupectvích, na kterém jsi ho propagoval, což u nás zatím ještě nikdo neudělal?

Xindl X:Nechci, aby Xpěvník byla jen knížka pro fanoušky, co si ho strčí do knihovny. Doufám, že se podle ní opravdu bude hrát. A protože poslední rok hraju pouze s kapelou, chtěl jsem fanouškům připomenout, že všechny ty písně se dají zahrát jen s kytarou. Takže bylo nasnadě, že nebudeme dělat obyčejnou autogramiádu po knihkupectvích, jak tomu bývá zvykem, ale že to spojíme i s živým hraním.

HK: Díky za rozhovor a přeji, ať ti Lá$ka vydělá tolik peněz, že se budeš moci, podobně jako ten zhýralý Santa, v klidu vyvalit někde na Havaji :-)

Xindl X

Minidotazník rychlovek pro Xindla X

Máš tušení, kam se asi bude ubírat tvoje tvorba dál?
Nechám tomu volný průběh.

Jsi lepší než Tomáš Klus?
Podle toho v čem. Například já jsem lepší kozel, zatímco Tomáš je lepší zahradník.

Které tři poslední filmy jsi viděl?
Vrtěti ženou jsem včera sledoval poprvé, 500 dnů se Summer a Klepání na nebeskou bránu už poněkolikáté.

Kdy přezpíváš Robbieho Williamse do češtiny?
Až Robbie přezpívá nějakou mojí písničku do angličtiny.

Jaké máš plány na příští rok?
Zatím absolutně žádné.

Související obsah:

» Lá$ka Xindla X   (David Malý, 10. 10. 2012)
» Minireport z Xpěvníkového miniturné Xindla X   (Joe Stramr, 28. 09. 2012)
» Xindlovo nové video Štědrý večer nastal   (Joe Stramr, 04. 10. 2012)
» Xindl X se nechá naklonovat!   (Jiří Klecan, 29. 08. 2012)
» Klipografie Xindla X   (David Malý, 10. 10. 2012)
» Xindl X vydal nový singl Zlato   (Jiří Klecan, 25. 05. 2012)
» Xindl X - Píseň Davidova   (Martin Král, 29. 05. 2012)
» Gott vplouvá v Doteku lásky do svých oblíbených poprockových vod   (Joe Stramr, 06. 10. 2012)
» Gott vplouvá v Doteku lásky do svých oblíbených poprockových vod   (Joe Stramr, 06. 10. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu
15.04.

Bára Zmeková pokřtí nové album již tuto středu

Pražský Palác Akropolis bude již tuto středu 17. dubna dějištěm křtu nového alba zpěvačky a skladatelky Báry...


Novo Amor bude mít v Čechách premiéru
15.04.

Novo Amor bude mít v Čechách premiéru

Velkou dávku snů, lásky a touhy naservíruje na svém premiérovém vystoupení v České republice...


Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené
15.04.

Evergreen Terrace: Nová muzika vyjde, až se nám to bude zdát přirozené

Krátce po koncertě Evergreen Terrace na festivalu Brutal Assault jsem strávil příjemnou a neformální půl hodinku s celou...


Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma
14.04.

Karlovo náměstí ovládne jazzová hudba, vstupné je zdarma

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila již před 13 lety 30. duben jako Mezinárodní den jazzu....


Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku
14.04.

Mysteriózní The Mysterines představí v Praze novou desku

Alternativní rockeři The Mysterines vydali první desku před dvěma lety a tehdy taky vystoupili poprvé v Praze....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Another Side of You
04.04.

Another Side of You

» Illumishade

Another Side of You je název druhého alba švýcarské rockmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru