Kaczi na novém albu udivuje spontánností a bezprostředností

Recenze alba : Kněhyně

Album: Kněhyně
Interpret: Kaczi
Celkový čas: 00:39:39
Vydavatel: vlastní náklad
Rok vydání: 2024
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Je obdivuhodné, s jakým nadšením, spontánností, nakažlivou bezprostředností, entuziasmem, naturálností a zápalem se písničkářka Kaczi, beskydská patriotka, vrhá do skládání, textování i zpívání svých písní. Její energie se zákonitě přenáší i na posluchače, kterým je při poslechu jejích skladeb, ač nejsou vždycky veselé, moc dobře. Dokáží rozpoznat i ocenit Kaczinu upřímnost, opravdovost, věrohodnost i autenticitu.   

Svůj talent naznačila zpěvačka, skladatelka, textařka a multiinstrumentalistka již na debutovém albu Nahá, na aktuální desce Kněhyně ho nejen potvrdila, ale také posunula k větší vyzrálosti, pestrosti, dotaženosti jednotlivých skladeb. Ty jsou nesmírně barevné a pohybují se od folku přes pop, folklór, rock až k šansonu. Svůj velký podíl na tom mají i ostatní muzikanti, kteří nejen skvěle ovládají své nástroje, ale přidávají i srdce. Ať je to kytarista a baskytarista Lukáš Hradil, violistka a houslistka Radka Tihelková nebo Michal Sedláček a Aleš Huber, kteří měli na starosti programování střídmých samplů.  A nad tím vším se vznáší výrazný Kaczin vokál. Umí pohladit i seknout, dojmout i rozesmát, ztišit se i zabouřit, být něžný i syrový, melancholický i rozpustilý, smutný i euforický. V každé poloze je však naprosto autentický a pro posluchače uvěřitelný. Kaczi nemá potřebu exhibovat, ale vždy svým projevem slouží vyznění písničky. A to naprosto dokonale. Kromě dvou je Kaczi zároveň autorkou všech písní, které jsou přirozeně melodické, rytmicky vstřícné, nápadité a náležitě pracují s dynamikou a gradací.  

Atmosféru úvodní písničky Domov naladí akordeon, k němuž se postupně přidávají kytara, baskytara a tamburína. Křehká oslava domova („Domov je tam, kde na tebe čeká láska...") bez klišé a frází založená na silné náladě a výrazném zpěvu Kaczi. Zpočátku jemný, později zesilující, kdy zpěvačka prokáže velký hlasový rozsah. Ale o ten nejde, Kaczi jde na celém albu po výrazu a vyznění skladeb. Syrověji vyznívá pestrá, vygradovaná Kněhyně s výrazným klavírem a smyčcovými nástroji, v níž se střídají dramatičtější pasáže s těmi výsostně melodickými.   

Křehké momenty přecházejí v dynamické, téměř rockové také v Chladné vodě, jemné, lyrické, téměř baladické písni o krásách přírody. Akordeonem podpořený šanson přináší skladba Hraj, melodická, náležitě prožitá, chytlavá hitovka plná radosti i smutku. V rockovém rytmu uhání roztančená písnička Chtěla bych být, pojednávající o snech, lásce a kráse. Ústředních tématech celé nahrávky.   

Skladbu Máma otevírají smyčce, které dochucuje Hradilův kontrabas a vibrafon Gabriely Witosové. Baladické vyznání lásky mamince svádí k patosu, ale ten zde nenajete. Píseň je to upřímná, střízlivá, autentická a navíc hudebně pestrá, Kaczi je daleka jakékoli vypočítavosti a na pilu rozhodně netlačí. Rozchodem a smířením se zabývá na klavíru a samplech vystavěná balada Smiř se s tím. Zdobí ji nejen vzdušný refrén, ale také procítěný, naléhavý zpěv.  Hravou oslavu obyčejnosti přináší temperamentní, roztančená, veselá, optimistická, nakažlivě radostná písnička Obyčejnost dní. „Miluju tu obyčejnost dní, miluju toho, kdo o tom sní." Výstižné vyjádření toho, na co se dnes trochu zapomíná, na krásu obyčejnosti. Everest je dramatický šanson o tom, proč lidi přitahují hory plné nebezpečí. A housle a viola Radky Tihelkové mu dodávají až osudový rozměr. Od klavíru se odvíjí silná balada Mráz, do níž se Kaczi úplně ponoří. Posmutnělá, ale s koncem plným naděje.   

Z rodných Beskyd až do vesničky a přístavu Port de Soller na Mallorce směřuje romantická, melancholická a silně melodická písnička Port de Soller. Touha po zastavení v čase. Temperament se vrací v rytmické a taneční pecce Můj milý se strhujícím refrénem, který pohání kromě akordeonu také baskytara Lukáše Hradila. Milostné vyznání, originální, autentické, upřímné. Šanci zařadila Kaczi jako bonus, protože se od předešlých písní liší. Je syrová, temná, alternativnější, výrazně podpořená dnes tolik používanými samply. I tato poloha Kaczi velice sluší a dokážu si představit, že podobně zaměřené třeba EP by dokázalo oslovit zase jinou skupinu posluchačů.   

Ve společnosti Kaczi vám bude dobře. Je-li vám smutno, její spontánní energie vás z toho dostane. A v radostném období vaše štěstí ještě umocní. Prostě radost poslouchat. Chcete-li live, křest je naplánován na 13. 3. (Ostrava) a poté bude následovat Kněhyně Tour.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru
18.07.

DRTIKOL fest vol. 2 nabídl v Záboří kvalitní muziku a dobrou festivalovou atmosféru

Cílem fanoušků heavy-metalových vypalovaček se v sobotu 13.7.2024 stal areál hasičské zbrojnice v obci Záboří...


The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album
18.07.

The Atavists avizují singlem Here It Comes Again nové album

Energická kapela The Atavists dává singlem Here It Comes Again nahlédnout, jak bude znít její čtvrté album....


Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika
18.07.

Na Kunětickou horu se mohou těšit Jakub a Monika

Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Kunětické hoře. V naší soutěži jste moli vyhrát 2x1 volnou...


The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let
18.07.

The Midnight přivezli do Prahy kus 80. let

The Midnight, jedna z předních synthwave skupin, se vrátila do Prahy po pěti letech a podruhé (nejen) tuzemským fanouškům...


V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum
18.07.

V Medvědovi se pařilo - Slaughter Session přilákal početné publikum

Páteční večer 12.7.2024 měl v plzeňském Bílým Medvědovi punc metalového festivalu, který s názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru