Islandská krása a zpívání prospěšné každému z nás (Markéta Irglová)

V dnešním uspěchaném světě se občas potřebujeme zastavit, přijít na jiné myšlenky. V pondělí 27.června v Mahenově divadle v Brně se jedna taková příležitost naskytla na koncertě rodačky z Valašského Meziříčí Markéty Irglové, nyní žijící na Islandu. Irglovou asi není potřeba českému publiku nijak zvlášť představovat, většina lidí si ji pamatuje jako „dívku" z oscarového snímku Once, kde se objevila po boku Glena Hansarda. Od té doby se však hodně změnilo, Markéta dospěla jak lidsky, tak umělecky.

Jako hosta na brněnský koncert si pozvala Islanďana Svavara Knútura, který není v ČR poprvé, již tu v minulosti hrál. V jeho písních se odráží magická a drsná atmosféra jeho země,kterou ještě umocňují texty v islandštině. Ta může pro naše publikum znít nesrozumitelně, ale písně mají své zvláštní tajemné kouzlo a Knútur okamžitě zaujme posluchače melodickým hlasem a smyslem pro humor. Od první skladby bylo vidět, jak si užívá možnost hrát opět v ČR a před tak pozorným publikem, které, jak se sám vyjádřil, ho inspirovalo ke zpívání více písní v islandštině než v angličtině. Mohli jste zavřít oči a za poslechu jeho hlasu se přenést na sever Evropy, do kouzelného kraje mýtů a legend.

Island učaroval i Irglové, která tam přijela před čtyřmi lety natáčet album, postupně potkala svého partnera, se kterým má nyní dceru a syna a už v téhle krásné zemi zůstala. Dá se říct, že islandské kouzlo se odráží i v jejích písních. V Brně zahrála směs starších skladeb, mezi kterými nechyběly skladby z filmu „Once" jako „If you want me" nebo „ The hill", ale také novější, z nichž některé, jako například „Remember me" se objeví na plánovaném albu. V textech je znát vyzrálost a zájem o duchovní stránku života. Tato skutečnost se potvrdila, když Irglová zahrála velmi působivou skladbu ( a svoji v současnosti nejoblíbenější), indickou mantru, která jí přináší pocit klidu a určitě tak působila i na přítomné posluchače.

Na závěr opět pozvala na pódium Knútura a zazpívali několik společných skladeb, hlavně Knúturovy autorské (Irglová se podílela na jeho albu Ölduslóð). Přichystali pro diváky překvapení v podobě oscarové písně „Falling slowly", kterou Irglová uvedla slovy „tahle píseň je duet a vždycky se mi hraje špatně samotné". Během celého koncertu vládla v divadle neuvěřitelná atmosféra, bylo by slyšet spadnout špendlík. Příjemná nálada vládla i po skončení, kdy se oba hudebníci podepisovali nadšeným divákům a s každým si ochotně popovídali, rozdávali úsměvy. Krása existuje.
GALERIE

Související obsah:

» Oscarová Irglová zazpívá na nové desce kapely Docuku   (Karel Souček, 20. 01. 2013)
» Markéta Irglová si z Islandu odskočí na Moravu   (Karel Souček, 28. 05. 2016)
» Muna   (Nikola Halmová, 05. 11. 2014)
» Markéta Irglová si přizvala 27 hudebníků   (Karel Souček, 30. 08. 2014)
» Jediný letošní koncert v Čechách odehraje Markéta Irglová v Plzni   (Karel Souček, 14. 03. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní
15.07.

Michal Hrůza přichází po dlouhém čekání s novou písní

Na nový, hodně melodický a svěže znějící singl skladatele a zpěváka Michala Hrůzy si museli fanoušci počkat. Píseň...


Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře
15.07.

Hudební festival Hrady CZ se tento pátek a sobotu představí na Kunětické hoře

Po úspěšném startu na Točníku se devatenáctý ročník hudebně-kulturního festivalu Hrady CZ přesune v pátek a...


Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.
15.07.

Royal Blood v Ledárnách, aneb jak s malým basákem zahrát velké divadlo.

Trvalo to sice dlouho, ale konečně se českým divákům vyplnil sen. Britské duo Royal Blood vytáhlo po deseti letech...


Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru