Hudba Praha Band nechce žít ze své minulosti

Recenze alba : Barevný sny

Interpret: Hudba Praha Band
Celkový čas: 00:42:38
Vydavatel: Warner Music
Rok vydání: 2021
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
„Kácí se zdi katedrály, oheň v nás už zhas´," zpívá kapela Hudba Praha Band v úvodní písni svého debutu Barevný sny. Kolem nás se toho kácí opravdu hodně, ale staří harcovníci z bývalé Jasné Páky a Hudby Praha mají ohnivé energie na rozdávání. A to přesto, že legendární Hudba Praha prošla zásadním veletočem.

Po 33 letech existence se totiž v roce 2015 rozpadla, když ji opustil její zakladatel, zpěvák, kytarista, textař a skladatel Michal Ambrož. Kytarista Vladimír Zatloukal spolu s mladším bratrem Bohumilem založil Hudba Praha Band, kde navíc z původní sestavy působí baskytarista Jiří Jelínek a zpěvačky Jamajka Koblicová a Daniela Litváková-Čelková. Asi nejtěžším úkolem bylo najít nového zpěváka, který by se vyrovnal charismatickému Ambrožovu zpěvu. V osobnosti Zdeňka Hnyka se to povedlo.V případě Barevných snů se sice jedná o debut, ale v Jandově Studiu Propast ho nahráli velezkušení muzikanti. Své nástroje ovládají dokonale a navíc pro rockovou muziku dýchají, takže instrumentální výkony je radost poslouchat. Sound kapely se od původní Hudby Praha příliš nezměnil, stále převažují syrové, špinavé bigbítové pecky, ale nechybějí ani procítěné balady či bluesové pasáže.

Náladu poctivého, jemně alternativního a undergroundového rocku, založeného na kytarách, bicích a saxofonu, přináší již úvodní Padaj´stropy minulosti. Hodně syrově vyznívá Lady Nana, v níž je zpočátku energie ukrytá pod povrchem, aby v polovině silně melodické a pestré skladby vytryskla na povrch. Změnu rytmu zajišťuje jemnější, houpavá, klidnější píseň Miláčku. V tomto milostném vyznání vynikne výrazný Hnykův vokál, podporovaný ženskými hlasy.

Na výrazné melodii a funkčně zapojeném saxofonu je vystavěna melancholická písnička Někdo jde bytem, vkusně popovou baladu s rockovým refrénem představuje Nech toho, nech toho. Konečně odpovídající prostor dostávají sexy ženské vokály v písni Quo vadis homine? Klasická Hudba Praha, energická, skvěle šlapající, syrová, vygradovaná. Ještě špinavější, temnější a ostřejší je další vypalovačka Uschlý kytky.Do středního tempa směřuje Bílej kůň s chytlavým refrénem, baladu Podzim zdobí kouzelný text Karla Halouna (navíc autora obalu), spojující vysokou poetiku s nízkou realitou. „Začíná podzim/bolí mě jizvy z jara. Dá se to vydržet/co asi dělá moje stará." A do toho krásně melancholický saxofon Jakuba Doudy. Skladbu Lítám si napsala a s velkou energií odzpívala Jamajka Koblicová, v rockové pecce Zrzka (Přece se točí) se opět chlapci pořádně opřou do svých nástrojů a výsledkem je oslava piva a stav, který zná každý opilec, vracející se z hospody domů. Bubenické sólo Tomáše Stloukala otevírá Barevný sny. Postupně se přidají kytary a foukací harmonika, která závěrečnou píseň posouvá do bluesových vod.

Jak název napovídá, deska Barevný sny je velice pestrá. A to i díky tomu, že kromě dominantních bratrů Zatloukalových se na vzniku skladeb podíleli i další členové kapely. Svědčí to mimo jiné o tom, že osmičlenná formace neustrnula na místě a nechce žít pouze ze své minulosti.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen
04.12.

Line-up festivalu Fajtfest čítá už téměř dvacet jmen

Od ohlášení jednoho z headlinerů, kterým jsou britští While She Sleeps, přidávají organizátoři jedno jméno...


Krásný ztráty Live hlásí první jména
04.12.

Krásný ztráty Live hlásí první jména

Organizátorům, vystupujícím a především návštěvníkům festivalu Krásný ztráty Live se romantické prostředí...


7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel
04.12.

7krát3 dal nový život téměř 40 let staré skladbě Gabriel

Před téměř čtyřmi dekádami nazpívala Hana Hegerová píseň Michala Horáčka Gabriel. Nyní přichází s volným pokračováním...


Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu
04.12.

Kultovní alba Prouzy se vracejí na vinylu

K nejkultovnějším kytarovým kapelám 90. let bezesporu patřila frýdeckomístecká Prouza. Dnešní padesátníci...


Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show
03.12.

Isaac Anderson; pražská zastávka jakožto jeho doposud největší sólo show

Nottinghamský rodák Isaac Anderson se 1. 12. vrátil znovu do Prahy, kde tentokrát pro své fanoušky vystoupil v MeetFactory....


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Třetí
17.11.

Třetí

» něco něco

Třetí album s jednoduchým názvem Třetí vydávají něco něco u domovského...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru