„Hudba dokáže léčit,“ věří skupina Mrakoplaš.

Jedenáctý ročník benefičního koncertu Mrakoplaš kontra Alzheimer proběhne v neděli 24. dubna v pražském Divadle V Dlouhé. Během uplynulých deseti ročníků se pořadatelům podařilo vybrat přes tři čtvrtě milionu korun. Finance putují na činnost a výzkum specializované ambulance pro poruchy paměti Neurologické kliniky při Fakultní nemocnici Královské Vinohrady a Univerzity Karlovy 3. lékařské fakulty. Nejen o této akci, na níž letos vystoupí Robert Křesťan, Luboš Malina nebo Míša Leicht, jsme si povídali s Martinem Kalendou ze skupiny Mrakoplaš, která benefiční akci pořádá.

Hudební knihovna: Myslíte, že se dá hudbou změnit svět?
Martin Kalenda: „Hudba nás provází celým životem, vzbuzuje v nás emoce, otevírá témata nebo pomáhá se vyrovnat s těžkými chvílemi. A věřím, že dokáže i léčit."

HK: Jaké máte osobní zkušenosti s touto zákeřnou chorobou? Předpokládám, že jste nevybírali to, čemu budete pomáhat, náhodou.
MK: „Nebylo to náhodou, na nápad podporovat boj s Alzheimerovou nemocí nás přivedli přátelé z Klubu Terryho Pratchetta. Když jsme začínali, osobní zkušenosti jsme neměli. Teď už bohužel ano. Štěstím v neštěstí ale je, že díky péči pana profesora Bartoše mohou naši blízcí využívat výborné péče specializovaných pracovišť. A kdo ví, možná, že jim zpomalení postupu nemoci správnou medikací prodlouží čas potřebný k nalezení léku."

HK: Vzpomněl byste, jací hosté na akci za těch deset let vystoupili?
MK: „Bylo jich hodně a nám je velkou ctí, že jsme si s nimi mohli zahrát. Byli to například Zdeněk Svěrák, Petr Janda, Mirek Kovařík, Ivan Hlas, Slávek Janoušek, Jan Spálený, Petar Introvič, Peter Jurkovič, Standa „Klásek" Kubeš, Vladimír „Guma" Kulhánek, Norbi Kovács, Olin Nejezchleba, kapela Traband, Luboš Pospíšil, Roman Dragoun, Petr Rímský, Ondřej Konrád, Mirek Ošanec, Michal Braxatoris nebo Vláďa Merta."

HK: Je podle Vás osvěta kolem Alzheimerovy choroby dostatečná? Dostane se infomace o výzkumech, léčbě a hlavně možnostech včasné diagnostiky k těm, kteří mohou být opravdu ohroženi?
MK: „Myslím, že dnes už ano. Spíš jde o to, že mnoho rodin dlouho otálí s návštěvou specialisty, protože jim problémy s pamětí blízkých nepřijdou tak velké a vlastně neví, o jakou chorobu jde. Přitom časná léčba výrazně pomáhá Alzheimerovu nemoc zpomalovat a postiženým zajišťuje důstojnější život. I proto jsme rádi, že v tomto směru výzkum a práce týmu okolo pana profesora Bartoše dává smysl. Jedním z hlavních cílů naší benefice je zviditelnění jejich aktivit a možností, kam se mohou postižení a jejich blízcí obracet."

HK: K dosavadnímu poslednímu albu Hlídač jste vydali skladbu Návod k použití. Videoklip jste natáčeli s vaším tatínkem. Tuto skladbu jste poté věnovali specializovanému oddělení pro poruchy paměti profesora Bartoše, pro jehož výzkum sbírku pořádáte. Co vás vedlo skladbu napsat? O čem je?
MK: „Písnička je o vzpomínání a zapomínání. A o tom, jak se v průběhu let mění role. Nejdřív pomáhal taťka mně, potom zase já jemu. Ta písnička tématicky navazuje na myšlenku a dvojsmyslný podtitul celé benefice: „Nezapomeňme na sebe"."HK: Mrakoplaš letošním rokem slaví 25 let. K tomuto výročí chystáte na podzim vydání alba Tichá radost. Co se za jinotajem názvu skrývá?
MK: „Celá deska bude mít jedno téma a jím jsou různé „tiché" radosti, které si každý z nás nechává pro sebe a většinou je nesdílí ani s přáteli. Nejde o ty velké radosti jako například z narození dětí, ale spíš ty jemné úsměvy na pozadí, když potkáme někoho, s kým nám je dobře, nebo můžeme vzpomínat na pěkné chvíle, přestože už jsou pryč."

HK: Příspěvky od návštěvníků získáváte nejen prodejem vstupného, ale také aukcí raritních předmětů. Znáte už teď nějaká lákadla, která se na aukci objeví?
MK: „Ano! Například Robert Křesťan věnoval speciální LP s věnováním a Luboš Malina zas grafiku, kterou sám namaloval. Celkem letos budeme dražit devět rarit. Diváci se opravdu mají na co těšit."

HK: Benefiční večer se konal v pražském Divadle v Dlouhé opakovaně. Je to proto, že máte k místu osobní vztah nebo je to spíše dispozicí a setrvačností?
MK: „K Divadlu v Dlouhé máme vřelý vztah. Navíc, pracuje tam i náš frontman Pavel Lipták. Ten se tam setkal i s duchovním otcem Mrakoplaše, britským spisovatelem a autorem série Úžasná zeměplocha Terry Pratchettem. Akci zde pořádáme už potřetí. Snad to tam půjde i příště."
Foto: Miro Mikšík


GALERIE

Související obsah:

» Mrakoplaš slaví dvacáté narozeniny a vydává Hlídače   (Karel Souček, 28. 10. 2016)
» Mrakoplaš s hosty podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci   (Karel Souček, 30. 09. 2015)
» Benefiční koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer 2017   (Jiří Hroněk, 22. 05. 2017)
» Kouzlo normálních písniček v podání Mrakoplaše   (Karel Souček, 09. 12. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem
02.10.

Dave Matthews Band se vrací po 5 letech do Prahy s novým albem

Dave Matthews Band, často označována jako DMB, je americká rocková skupina, která byla založena v Charlottesville ve Virginii...


Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů
01.10.

Václav Neckář slaví osmdesátiny novou písní a kompilací hitů

Osmdesáté narozeniny oslaví 23. října zpěvák Václav Neckář. Při této příležitosti vychází komplet...


INSANIA jede podzimní klubové peklo
01.10.

INSANIA jede podzimní klubové peklo

Crossoverová kapela INSANIA, která za GRRRotesky obdržela Cenu Anděl za rockové album roku 2022, zahájí ve čtvrtek...


FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci
01.10.

FOTOreport: Grandson a jeho soundtrack k revoluci

28.9.2023 do Prahy na svou první headline show dorazil kanadsko-americký zpěvák a hudebník známy pod uměleckým jménem Grandson....


V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího
29.09.

V Praze opět zazněly metalové covery od toho nejpovolanějšího

Poslední zářijové pondělí se v Praze sešli příznivci metalu a rocku v tak trochu netradičních podobách. Všichni...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru