Hrají-li Dalekko Hudbu budoucnosti, pak se není čeho bát

Recenze alba : Hudba budoucnosti

Interpret: Dalekko
Celkový čas: 00:47:30
Vydavatel: Tranzistor
Rok vydání: 2018
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Spojení melancholie a naléhavosti v hudbě i textech. Silná magická, místy uhrančivá atmosféra. Přirozené splynutí klasických nástrojů a elektronických zvuků. Pestrá, aranžérsky propracovaná hudba, v níž se pořád něco děje, takže poslech je velkým dobrodružstvím. Nesmírně silné poetické, přitom však konkrétní obrazy v lyrických textech. To je pražská kapela Dalekko, která právě vydává své druhé album s názvem Hudba budoucnosti. Širokko dalekko jsem něco tak sugestivního už dlouho neslyšel. 

Pětičlenná formace se tentokrát rozhodla, že si trochu zaexperimentuje se žánry i písňovými formami. Proto zde vedle sebe v dokonalé symbióze fungují, často i v rámci jedné písničky, rozvolněné, alternativnější pasáže s přímočarými rockovými či popovými úseky. Křehké, jemné momenty s bouřícími, výrazné melodie a přehledné rytmy se zvukovými experimenty. I přesto drží album díky své všudypřítomné melancholii pohromadě. 



Hudbu budoucnosti otevírá Loňský rok. Pozvolna rozkvétající písnička s výrazným zvukem syntezátoru nahlédne díky pestrým aranžmá do funku, popu i rocku. Na intimní náladě staví jemná skladba Kam patřím, rockovou energii s něžnou lyrikou propojuje Dýchej. Z elektronických zvuků a alternativnějšího začátku se v písni Pokoj vyloupne melodická lahůdka se silným refrénem. Naléhavý text „v pokoji uvnitř pokoje hledám pokoj" vám bude ještě dlouho znít v uších.   

Jet Lag se zpočátku tváří jako velice nápaditá instrumentálka plná napětí a vnitřní energie, po dvou a půl minutách se změní v silně melancholickou písničku. Syrověji, temněji vyznívá kytarovka Jasno, gradujícího Spáče zdobí lehkost, vzdušnost a křehká melodie. Intimní píseň o hledání, snění a kamarádství plnou elektronických zvuků představuje Kamaráde!, magickou, uhrančivou atmosféru pak přináší závěrečná a nesmírně pestrá skladba Vlákna. Více než osmiminutové dobrodružství, v němž se pořád něco děje.

S melancholickým a naléhavým vyzněním hudby přesně souzní i texty, střídající krátké příběhy s pocity a silnými poetickými obrazy. Jeden za všechny – dvě holky na kolech. Jakoby projížděly přímo kolem vás, jakoby se vás dotýkaly jejich dlouhé vlasy, tak sugestivní pocit tento poetický obraz vyvolává. Texty se zabývají také vztahy, hledáním, návraty a dalšími intimními tématy. A velkou roli v nich hraje i čas v mnoha významech. 

Label Tranzistor se zaměřuje na zajímavé, autentické, originální skupiny s vlastní tváří. Na kapely, které hrají silně emocionální hudbu na pomezí alternativy a popu či rocku. Přesně takoví Dalekko jsou a Hudba budoucnosti patří k tomu nejzajímavějšímu, co se letos na nezávislé tuzemské scéně urodilo.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Dalekko na novince Hudba budoucnosti vyběhli ze stísněného kamrlíku do krajiny   (Karel Souček, 16. 04. 2018)
» Mrazivé Pohádky kapely ILLE se nesou v tanečním rytmu   (Karel Souček, 17. 11. 2017)
» Tranzistor zahájí třetí sezónu speciálním revue na Kampě   (Karel Souček, 03. 04. 2018)
» Zažijte trampskou atmosféru na Vltavě   (Jitka Fialková, 29. 05. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Adam Bomb v den svých narozenin odpálí show s novým albem Live Dream
10.08.

Adam Bomb v den svých narozenin odpálí show s novým albem Live Dream

Přijďte si užít rockový nářez muziky do klubu Modrá Vopice! Po úspěšném loňském evropském turné...


Pam Rabbit a Separ nazpívali titulní píseň pro film Bojovník
09.08.

Pam Rabbit a Separ nazpívali titulní píseň pro film Bojovník

Nový film Bojovník režisérů Vojtěcha Friče a Tomáše Dianišky vstoupí do kin 13. srpna. Atmosféru snímku,...


Queenie míří do Prahy a rozezní Křižíkovu fontánu
07.08.

Queenie míří do Prahy a rozezní Křižíkovu fontánu

Další zastávkou výročního turné kapely Queenie bude Praha. V úterý 11. srpna se v rámci 20 let Tour představí...


Kurt Vile přiveze do Prahy svou dosud nejosobnější nahrávku
07.08.

Kurt Vile přiveze do Prahy svou dosud nejosobnější nahrávku

Americký hudebník Kurt Vile se po čase vrací do Prahy společně se svou kapelou The Violators. V rámci koncertní šňůry...


Vstupenky na Veveří vyhrály Lucie a Gabriela
06.08.

Vstupenky na Veveří vyhrály Lucie a Gabriela

Putovní festival Hrady CZ pokračuje o tomto víkendu na Veveří. V naší soutěži jste moli vyhrát 2x2 volné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Montáž 1996–2014
02.08.

Montáž 1996–2014

» Traband

Nová retrospektiva v dvaceti jedna písních přináší průřez proměnlivou...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta