Havířovští Bastard upozorňují znovu na Nejvyšší čas

„Už je načase s naší Zemí něco dělat", vyznívá nekompromisně z posledního klipu hard´n´heavy kapely Bastard, který se před více než měsícem objevil v hudebním éteru. Havířovská kapela ho příznačně nazvala Nejvyšší čas a přihlásila ho i do aktuální soutěže Kluboofka, ve které má rozhodně silné šance uspět. Režisérem klipu je Tomáš Digaz, který s kapelou již spolupracoval na předchozím klipovém hitu Tváře provinilých.

Bubeník Mojmír Krochmalný k tomu dodává: „Původně jsme chtěli točit další klip koncem léta 2020, a to na jinou skladbu, ale díky anti Co-vidovým opatřením jsme to museli stále posouvat, čas ubíhal a my jsme netušili, kdy nám situace dovolí natáčet, protože původní záměr počítal s velkým počtem účinkujících. Nakonec jsme tedy natáčení „odpískali". Znovu jsme se k tématu dalšího klipu vrátili začátkem letošního roku, protože jsme si řekli, že už je prostě „nejvyšší čas" něco dělat! A jelikož měl klip Tváře provinilých skvělé ohlasy, požádali jsme opět Toma o spolupráci. Věděli jsme, že nás čeká nelehký úkol, ale v průběhu realizace panovala skvělá tvůrčí atmosféra."Varování stále trvá

Nejvyšší čas není jen hymnou po hudební stránce, ale song upoutá rozhodně naléhavostí svého tématu. Divokou kartu rádia Hey v uvedené soutěži tak drží oprávněně. Varování, které čiší z textu přináší opět s intenzitou sobě vlastní univerzální poselství, které nelze ignorovat. Co-vidové ohrožení je pouze jedním z mnoha faktorů, které naši planetu mohlo postihnout a Bastard důrazně upozorňuje na dalekosáhlé důsledky našeho chování.

Pavel Škarpa, kytarista a zpěvák, který samotnou skladbu složil i otextoval, k písni uvádí: „Když jsem tvořil muziku pro Nejvyšší čas, psal jsem současně i text. Jako by mi někdo vedl ruku. Je to nepopsatelný pocit, ale šlo to samo. Samotný námět textu, jak nám mnozí píšou, se hodně ztotožňuje se situací kolem Co-vid 19, ale není to až tak pravda. Původně to vůbec nebylo cíleno na situaci kolem Pandemie. Jsem už v letech, kdy můžu říci, že jsem něco prožil, a myslím si, že celkově ve světě situace není vůbec růžová."

Ač je však píseň na poměry kapely velmi chytlavá a melodická, pro Bastard to není výjimečná skladba svou tématikou, na albu Druhá múza má skupina i další silné songy, které se dotýkají sociálního vlivu na prostředí kolem nás. Je tady nesmlouvavá Zombie (Market Show), které si nebere servítky s pohledem na konzum obchodních řetězců, anebo provokativní nářez Ekoteror; obě písně navíc vybočují po hudební stránce z klasičtějšího heavy metalového ranku, mají progresivní charakter a jen tak zvýrazňují rozmanitost celého, dá se říci „trefně comebackového" alba.

Je třeba dodat, že Nejvyšší čas je závěrečnou písní posledního, výše zmíněného alba, které i po roce stále boduje na všech frontách. V hodnocení prestižního časopisu SPARK nejlepších českých alb za rok 2020 se Druhá múza umístila na třetím místě. Špičkový zvuk alba tenkrát zajistil Djordje Erić, jinak dvorní producent legendárních Citron.
 


Druhá múza stále nevydala všechny poklady Vedle zmíněných, pro Bastard novátorských hudebních prvků se kapele na albu jinak podařilo vypiplat všechny další melodické skladby na maximální chytlavou úroveň. Ať už je to úvodní mocný otevírák Gladiátor, neskutečně hitová Tváře provinilých, jejíž melodickou linku nemůžete z hlavy vyhnat; její oprávněné pětinásobné (!) vítězství v TV Rockparádě na přelomu roku tak nemohlo určitě nikoho překvapit. Jsou tady i další kandidáti na možné budoucí videoklipy: vesele skočná rockovka Jen mě zkouší anebo nefalšovaná pocta lásce k rockerskému životu v podobě hymny Nakažlivej stav. Druhá múza nabízí dokonce i dvě překrásné balady: něžné Andělství a silně emotivní duet Osudy, kde navíc zazní fantastický hlas Lucie Roubíčkové.

 

Bastard patří k legendám českého hard rockové a metalové scény, první eponymní album vydala kapela již v roce 1994, čímž se zařadila po bok našich legendárních skupin jako Citron, Motorband, Arakain nebo Titanic. Hříčkami osudu pak prošla těžkým obdobím a s novým materiálem přišla až po dlouhých 23 letech, když v roce 2017 vydala EP „…na start!" Následná obměna sestavy na aktuální kvartet Mojmír Krochmalný – bicí, Pavel Škarpa – kytara a zpěv, Ladislav Krečmer – kytara, Jarek Jedlička – baskytara byla ale tím nejlepším krokem, který kapela mohla učinit, a 11písňová nahrávka Druhá múza jen potvrdilo silné hard´n´heavy ambice. Sice již uplynul více než rok od jeho vydání, Bastard však nehodlá ještě úplně skočit do nového nahrávacího procesu.

Pro fanoušky kapela zatím vypustila pouze kratičkou ukázku z nového singlu, který možná chystá vypustit v průběhu nadcházejícího léta, kapelník Mojmír však k budoucí tvorbě skupiny uvádí: „Ano, pracujeme již opět s producentem Djordjem na nových věcech a zabýváme se myšlenkou vydat EP jako předzvěst nového CD, nechceme však nic uspěchat. Nic nás netlačí. Myslíme si totiž, že „Druhá Múza" má stále ještě co říci a zatím nevydala všechny své poklady!"

Zbývá doplnit, že fanoušci si budou moci naživo Bastard vychutnat již 19.6. na akci Rocková Horka, dále o týden později na rockovém festivalu v Běstovicích a na Rockovém mlýně ve Vrchoslavicích. Další rockové akce v průběhu letních prázdnin pak budou následovat.
GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Barka Fabiánová vystaví své koncertní fotografie v Hradci Králové
14.06.

Barka Fabiánová vystaví své koncertní fotografie v Hradci Králové

Milovníci koncertních fotografií by si neměli nechat ujít výstavu přední české fotografky Barky Fabiánové....


Na Divnostech tvrdíme, že písničky jsou nejlepší žánr, říká zpěvačka a textařka Alžběta Trusinová
14.06.

Na Divnostech tvrdíme, že písničky jsou nejlepší žánr, říká zpěvačka a textařka Alžběta Trusinová

Divnosti představují jeden z nejzajímavějších a nejoriginálnějších tuzemských labelů, u něhož si můžete...


Novou desku vydalo Prago Union v rekordním  čase
13.06.

Novou desku vydalo Prago Union v rekordním čase

Pod názvem Made in Strašnice vydává Prago Union nové, v pořadí již 7. album. 19 tracků má tématicky...


Tata Bojs a Dekkadancers uvedou již 15. června Velký třesk
11.06.

Tata Bojs a Dekkadancers uvedou již 15. června Velký třesk

V představení Tata Bojs odvypráví příběh skladbami z nejnovějšího alba Jedna nula, ale i jejich nadčasového...


Vůbec první kniha české rapové scény vzniká až nyní
10.06.

Vůbec první kniha české rapové scény vzniká až nyní

Knih o hudbě vychází v Čechách poměrně dost, ale je paradoxní, že nejoblíbenější žánr současnosti, tedy...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Černá a bílá
11.06.

Černá a bílá

» Motorband

Kapela Motorband slaví 35 let existence. K tomuto výročí vydala zbrusu nové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru