Four Aneb Bloc Party Počtvrté
Recenze alba : Four
Po svém třetím albu Intimacy z roku 2008 se Bloc Party odmlčeli a vydání sólové desky zpěváka Keleho Okereka a vznik formace Young Legionnaire, na němž se podílel basák Bloc Party Gordon Moakes, nevěstilo pro fanoušky skupiny nic dobrého. Naštěstí se v roce 2012 kvartet opět sešel a od srpna máme možnost užívat si či naopak kritizovat poslední a to čtvrtý přírůstek do diskografie Bloc Party nazvaný lakonicky Four.
Mezi Soundgarden a Coldplay
Byl bych ochotný se vsadit, že pokud bychom se zeptali na autorství třetího tracku Kettling někoho, kdo úvod téhle pecky naslepo uslyší poprvé v životě, častější odpověď by byla „ta nová deska od Soundgarden už vyšla?" než „to bude určitě ta letošní řadovka od Bloc Party".
V kontrastu ke Kettling či dalšímu jednoznačně soundgardenovskému kousku We Are Not Good People naopak stojí překrásné popové melodie, kterými se pyšní např. osmý track V.A.L.I.S., snová Truth a zejména největší zjevení desky, kterým je v nejlepším slova smyslu hitová Day Four, jak vystřižená z repertoáru Coldplay.
První singl
K mému překvapení byl za první singl desky vybrán Octopus, jehož sice povedenou melodickou linku podkládá podivně sekaně naechovaná kytara, která nemusí každému sednout (mě tahala za uši už při druhém poslechu). Alespoň že ve střední pasáži tracku dojde na zajímavé kytarové sólo, které zní jako variace na hlavní lick Anguse Younga z AC/DC v jejich hitovce Thunderstruck.
Mezi další zajímavé momenty Four nepochybně patří akustické bluesové Coliseum, nicméně i tenhle krátký kousek v závěru přejde - sorry, nemůžu si pomoct, však si to poslechněte sami - do těžkotonážního zvuku a la Soundgarden, což však není vůbec na škodu. Melancholickou Real Talk místy nečekaně oživuje banjo, na podobně klidné vlně se nese The Healing, příznivce rockovější/punkovější polohy potěší vypalovačka 3x3, Team A zase představuje alternativně-rockovou polohu kapely.
Rozmanitost nade vše
Jinými slovy Four je nesmírně barvitá deska, která má spoustu tváří a nálad, v důsledku čehož je sice těžké až nemožné definovat, jaký že to mají Bloc Party vlastně sound, což ale vzhledem ke kvalitě většiny písní nejspíš nikomu nebude nijak zásadně vadit.
- Nextwave Sessions (2013) 00:17:40
- Alpha Games (2022)
Bloc Party na Alpha Games znovunalezli své kouzlo
Je to již šokujících sedmnáct let, co Bloc Party přišli s jedinečným a doposud nedostižným...
Bloc Party se neloučí stylově
Hvězdy indie-rocku Bloc Party jsou rádi hudebně struční a výstižní, proto je jejich EPThe Nextwave...
HUDEBNÍ ZPRÁVY
něco něco vydávají druhý singl z chystané desky majonéza
Nový singl kapely něco něco s názvem noční plán se vrací do období studentských let a velkých lásek, které...
Brod 1995 přivítá Chinaski, Horkýže Slíže i Janka Ledeckého
Již třináctým rokem patří k letní festivalové sezóně festival Brod 1995. V sobotu 22. srpna 2026 nabídne v Českém...
Nová krev na scéně: The Scrambles a Jinany živě v Brně
Bar U Kouřícího králíka, známý jako místo s tradicí kvalitní živé hudby, nabídne 11. května večer dvou...
Balu Brigada rozehřáli Prahu
Dlouho očekávaný, a navíc i vyprodaný, koncert novozélandských Balu Brigada splnil...
Midnight Swimmers debutují albem o chamtivosti, iluzích a nejistotě
Odd Ones Out je název debutového alba pražské indie kapely Midnight Swimmers. Kolekce deseti skladeb propojuje...
» zobrazit více...
RECENZE
» Svět není v pořádku, ale pořád krásný...
» Těžké si představit, že by se The Neighbourhood...
» Legendární Kreator na novince (melodicky)...
» Roll with Punches je čirý rockový klenot...
» Elektrïck Mann zvážněli, ale lehkost...
» Testament letos mocně vítězí na thrashmetalovém...
» zobrazit více...
Jana Uriel Kratochvílová s kapelou Illuminati.ca roztančila fanoušky v Rock Café
V pražském klubu Rock Café zpěvačka s nezaměnitelným hlasem...
Nová krev na scéně: The Scrambles a Jinany živě v Brně
Bar U Kouřícího králíka, známý jako místo s tradicí kvalitní živé...
Balu Brigada rozehřáli Prahu
Dlouho očekávaný, a navíc i vyprodaný, koncert novozélandských Balu Brigada splnil...
Brod 1995 přivítá Chinaski, Horkýže Slíže i Janka Ledeckého
Již třináctým rokem patří k letní festivalové sezóně festival Brod...
BLITZ UNION: Veškerá muzikantská ega stranou. A to je podle mě klíč k úspěchu
Česká formace Blitz Union vydala počátkem letošního roku druhé studiové album...
Co chystá label Indies Scope pro rok 2026?
Label Indies Scope představuje ediční plán pro rok 2026, zatím ne zcela kompletní....
něco něco vydávají druhý singl z chystané desky majonéza
Nový singl kapely něco něco s názvem noční plán se vrací do období...
Vstupenky na koncert WYFE vyhrávají Martin a Jonáš
Kapela WIFE, s níž jsme nedávno přinesli rozhovor, pokřtí své...
Nová krev na scéně: The Scrambles a Jinany živě v Brně
Bar U Kouřícího králíka, známý jako místo s tradicí kvalitní živé...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Tři Deci #28: České remaky
Dnes se vrátíme do minulosti a budeme si povídat o českých a československých...
Hudební knihovna
REPORTÁŽ: Temná elegance - Isabel LaRosa v ROXY
KLIP: Rybičky 48 natočily nový
FESTIVAL:














