Bloc Party na Alpha Games znovunalezli své kouzlo

Recenze alba : Alpha Games

Interpret: Bloc Party
Celkový čas:
Vydavatel: BMG
Rok vydání: 2022
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: LP, CD
Je to již šokujících sedmnáct let, co Bloc Party přišli s jedinečným a doposud nedostižným albem Silent Alarm. Tento svérázný kytarový pop, plný jedovatých riffů a rytmických kouzel bubeníka Matta Tonga (v současnosti Algiers), které občas zavály až směrem k hip hopu či trapu se během let měnil. Tato proměna vyvrcholila v roce 2016 albem Hymns, působícím často zmateně a nesourodě a především ztrácejícím veškeré prvky, jenž činily z Bloc Party lehce rozeznatelnou kapelu.

Jakoby až pandemická pauza udělala formaci v předělané sestavě jasno, jakou cestou se vydat a kurz byl nastaven směrem ke stále nejlepším prvním dvěma deskám. Zpět jsou typické kytarové smyčky Russella Lissacka, nabitý vokál Keleho, jenž chrlí texty plné nočního dovádění, násilí a bezohlednosti, v jistých místech hraje roli i dost silná negativita (Callum Is A Snake, Rough Justice).Alpha Games začíná zostra vypalovačkou Day Drinker a hned z první dobré naznačuje, že bude plné temných zpovědí frontmana Keleho Okerekeho a s klidem můžeme říct, že se jedná o nejtemnější nahrávku v diskografii Angličanů. Pilotní singl Traps je v tomto ohledu ještě uspokojivějším obnovením prvotního zvuku Bloc Party. Jeho pulsující struktura dokáže strhnout a svým tanečním laděním připomene punkové formace 70. let ala Blondie. V plné kráse se zde představí také bubenice Louise Bartle. Podobně intenzivní je i druhý singl The Girls Are Fighting, s elektrizujícím kytarovým sólem a to dost možná nejsignifikantnějším napříč celým albem.

Nechybí však ani jemnější tvář kapely. Věci jako You Should Know The Truth, Of Things Yet To Come nebo If We Get Caught jsou nasáklé emocemi a inspirací v osmdesátkových synťácích a new wave. If We Get Caught je vůbec jeden z nejsilnějších momentů desky. Působivý vokál Okerekeho doplňují éterické, místy děsivé doprovodné vokály Bartle, jenž singl povznášejí o úroveň výše. Dalším mementem je The Peace Offering. Závěrečné zúčtování, monolog frontmana s magickým vokálem plným naléhavé bolesti a napětí.Celkově je album rozdělené na dvě části z nichž ta první nabízí pravděpodobně více zářných momentů a téměř bez zadrhnutí uplyne jako voda. Ve druhé už je pár monotónních přešlapů, ale i díky famóznímu závěru dopadá Alpha Games velice dobře. Věci jako Day Drinker, Traps nebo Rough Justice se v setlistech koncertů neztratí ani mezi hity ze Silent Alarm nebo Weekend In The City. Alpha Games prostě vrací Bloc Party do hry.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Bloc Party se neloučí stylově

Bloc Party se neloučí stylově

Hvězdy indie-rocku Bloc Party jsou rádi hudebně struční a výstižní, proto je jejich EPThe Nextwave...


Four Aneb Bloc Party Počtvrté

Four Aneb Bloc Party Počtvrté

Po svém třetím albu Intimacy z roku 2008 se Bloc Party odmlčeli a vydání sólové...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album kapely Polemic uvádí singl Viem
05.03.

Nové album kapely Polemic uvádí singl Viem

11SKA , jak slovní hříčka napovídá, je jedenáctým albem skupiny Polemic. Mapuje její několikaleté tvůrčí...


Čtyři jezdci moshokalypsy
05.03.

Čtyři jezdci moshokalypsy

Nacpat na nedělní večer, kdy další den většina lidí jde do práce, do Prahy finální zastávku turné skupin slibujících...


AVATAR nabídnou svůj The Great Metal Circus
04.03.

AVATAR nabídnou svůj The Great Metal Circus

Švédská heavy metalová kapela AVATAR přiveze svůj The Great Metal Circus do Prahy. Formace, která nejen předskakovala...


Píseň Chybíš věnoval Pavel Callta svojí mamince
04.03.

Píseň Chybíš věnoval Pavel Callta svojí mamince

Po energických singlech jako Skvělej den a Vrásky z lásky přichází písničkář Pavel Callta s baladickou,...


Hořkosladká láska aneb James Arthur znovu v Praze
04.03.

Hořkosladká láska aneb James Arthur znovu v Praze

Britský zpěvák James Arthur se 22. 2. znovu – po dlouhých deseti letech – podíval do Prahy v rámci své...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru