Festival Beseda vstupuje do čtvrté dekády existence

Letos se v Tasově u Veselí nad Moravou konal jubilejní 30. ročník Besedy. Festival tak vstupuje do čtvrté dekády existence a příští rok se uskuteční 2. a 3. srpna. V prvním kole bookingu se pořadatelé zaměřili na jména, která aktuálně rezonují na české a slovenské nezávislé hudební scéně. V ohlášené sestavě nechybí domácí Island Mint, Anki, Tomáš Palucha, post-hudba, dné, Ametyst a Oswaldovi, ze Slovenska přijedou Vojtik, Kodiki, Ničiteľ, Supaspicybois a FVLCRVM.  Dvojice post-hudba, patrně nejvýraznější zástupce z ohlášených českých jmen, na albu My všichni tady a teď mluví o snaze vyrovnat se s obrazem světa, který už nikdy nebude jako dřív. Ondřej Holý alias dné se pohybuje v oblasti křehké, introvertní a stále vlídnější ambientní elektroniky. Nahrávka Basic Living je protikladem k umění, které se zabývá koncem světa, klimatem nebo současnými společenskými problémy. Rauš je nezbytně krátký a pomíjivý okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Stejně se jmenuje i jedna z událostí letošního roku – novinka kapely Tomáš Palucha, na níž se hudebníci vrátili k principu jednoduchého rokenrolu. 

Osvěžením programu bude kapela Ametyst kolem populárního producenta Ventolina. Debut Soft Freezy Dolce je plný obydleného techna, diska a poťouchlých kytarových riffů. Česko-vietnamský rapper Anki, který bodoval v cenách Vinyla, prostřednictvím svých písní hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Vítězové letošní soutěže Czeching Radia Wave Island Mint hrají mix sunshine popu, garage rocku a devadesátkového shoegaze. Oswaldovi míchají vlivy psychedelického rocku, spaghetti western soundtracků, ale i zneklidňujících hlukových pasáží. 

„Z každého žánru se snažíme vytáhnout to zajímavé, co právě hudební scéna nabízí. Jména, která přichází s něčím novým, zachycují stav současného světa, je za nimi silný příběh, korzují s nadhledem mezi žánry a ovlivňují tím směřování celé domácí scény," říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.Výrazné zástupce bude mít v Tasově i slovenská scéna. Fenoménem je Vojtech Klinec alias Vojtik, který mezi svými lovesongy tematizuje coming out, hluboké emoce a společenskou kritiku. Kodiki představuje pestrou škálu hudebních stylů, od futuristického ambientu po jungle, nightcore, hyperpop nebo trance. Štiplavý živel vytvořený extrémními životními podmínkami košických středoškolských intrů, to jsou Supaspicybois. Skupina Ničiteľ svou tvorbu charakterizuje jako dark bass'n'drum core. Jejich skladby evokují obrazy temnoty, bezmoci a beznaděje. Blíže představit nepotřebuje producent Pišta Kralovič alias FVLCRVM, který přirozeně osciluje mezi IDM, hyperpopem, housem, to celé v kabátě ušitém z klubového zvuku.

„Jednáme také s několika umělci ze zahraničí. Rádi bychom na festival opět dovezli nějaká zvučná jména, která rozhodně nebudou jen do počtu. Doufáme, že budou mít podobnou váhu jako v minulosti třeba Algiers nebo loni The Murder Capital," láká do Tasova dramaturgyně festivalu Kač Fišer.
Foto: Jan Kuča, Romana Kovács
GALERIE

Související obsah:

» Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména   (Karel Souček, 27. 01. 2022)
» Beseda u Bigbítu se spojila s Fakin Sessions a v létě bude hodně nadupaná   (Karel Souček, 09. 06. 2021)
» BESEDA oslaví třicetiny a hlásí první kapely   (Karel Souček, 08. 12. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti
02.03.

Nové album Norah Jones slibuje syrovost bez přehnané dokonalosti

Populární americká zpěvačka, písničkářka a pianistka Norah Jones vydává příští týden své deváté...


Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete
02.03.

Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš si dávají repete

Společné turné kapel Totální nasazení, The Fialky a Nežfaleš se osvědčilo již v dubnu 2022, kdy si populární...


Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku
01.03.

Twenty One Pilots vydávají nový singl a oznamují desku Clancy. Vyjde v květnu letošního roku

Twenty One Pilots po třech letech přichází s novou hudbou. Singlem "Overcompensate" tak odstartovali poslední desku,...


The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny
01.03.

The 1975 se po sedmi letech vrací do Prahy. Svůj unikátní show koncept přivezou do holešovické Fortuny

Nejlepší konceptuální show na současné hudební scéně míří do Prahy. Je to tak, britská skupina...


Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy
01.03.

Elegantní ikona popové hudby; Sophie Ellis-Bextor dorazí do Prahy

Britská popová zpěvačka a textařka Sophie Ellis-Bextor přijede premiérově do Prahy, kde již 15. 3. představí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru