Festival Beseda vstupuje do čtvrté dekády existence

Letos se v Tasově u Veselí nad Moravou konal jubilejní 30. ročník Besedy. Festival tak vstupuje do čtvrté dekády existence a příští rok se uskuteční 2. a 3. srpna. V prvním kole bookingu se pořadatelé zaměřili na jména, která aktuálně rezonují na české a slovenské nezávislé hudební scéně. V ohlášené sestavě nechybí domácí Island Mint, Anki, Tomáš Palucha, post-hudba, dné, Ametyst a Oswaldovi, ze Slovenska přijedou Vojtik, Kodiki, Ničiteľ, Supaspicybois a FVLCRVM.  Dvojice post-hudba, patrně nejvýraznější zástupce z ohlášených českých jmen, na albu My všichni tady a teď mluví o snaze vyrovnat se s obrazem světa, který už nikdy nebude jako dřív. Ondřej Holý alias dné se pohybuje v oblasti křehké, introvertní a stále vlídnější ambientní elektroniky. Nahrávka Basic Living je protikladem k umění, které se zabývá koncem světa, klimatem nebo současnými společenskými problémy. Rauš je nezbytně krátký a pomíjivý okamžik transu a radosti, něco jako pobyt člověka na tomhle světě. Stejně se jmenuje i jedna z událostí letošního roku – novinka kapely Tomáš Palucha, na níž se hudebníci vrátili k principu jednoduchého rokenrolu. 

Osvěžením programu bude kapela Ametyst kolem populárního producenta Ventolina. Debut Soft Freezy Dolce je plný obydleného techna, diska a poťouchlých kytarových riffů. Česko-vietnamský rapper Anki, který bodoval v cenách Vinyla, prostřednictvím svých písní hledá své místo na rapové scéně, ale i v osobním životě. Autenticky, bez striktních linií nebo falešné jistoty. Vítězové letošní soutěže Czeching Radia Wave Island Mint hrají mix sunshine popu, garage rocku a devadesátkového shoegaze. Oswaldovi míchají vlivy psychedelického rocku, spaghetti western soundtracků, ale i zneklidňujících hlukových pasáží. 

„Z každého žánru se snažíme vytáhnout to zajímavé, co právě hudební scéna nabízí. Jména, která přichází s něčím novým, zachycují stav současného světa, je za nimi silný příběh, korzují s nadhledem mezi žánry a ovlivňují tím směřování celé domácí scény," říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.Výrazné zástupce bude mít v Tasově i slovenská scéna. Fenoménem je Vojtech Klinec alias Vojtik, který mezi svými lovesongy tematizuje coming out, hluboké emoce a společenskou kritiku. Kodiki představuje pestrou škálu hudebních stylů, od futuristického ambientu po jungle, nightcore, hyperpop nebo trance. Štiplavý živel vytvořený extrémními životními podmínkami košických středoškolských intrů, to jsou Supaspicybois. Skupina Ničiteľ svou tvorbu charakterizuje jako dark bass'n'drum core. Jejich skladby evokují obrazy temnoty, bezmoci a beznaděje. Blíže představit nepotřebuje producent Pišta Kralovič alias FVLCRVM, který přirozeně osciluje mezi IDM, hyperpopem, housem, to celé v kabátě ušitém z klubového zvuku.

„Jednáme také s několika umělci ze zahraničí. Rádi bychom na festival opět dovezli nějaká zvučná jména, která rozhodně nebudou jen do počtu. Doufáme, že budou mít podobnou váhu jako v minulosti třeba Algiers nebo loni The Murder Capital," láká do Tasova dramaturgyně festivalu Kač Fišer.
Foto: Jan Kuča, Romana Kovács
GALERIE

Související obsah:

» Beseda u Bigbítu zveřejnila první zajímavá jména   (Karel Souček, 27. 01. 2022)
» Beseda u Bigbítu se spojila s Fakin Sessions a v létě bude hodně nadupaná   (Karel Souček, 09. 06. 2021)
» BESEDA oslaví třicetiny a hlásí první kapely   (Karel Souček, 08. 12. 2022)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru