Emotivní návrat irských synů (a dcery)

Irská kapela Interference není českému publiku úplně neznámá (jejich skladba Gold se objevila v oscarovém snímku Once), ale přece jen český divák má méně příležitostí tuhle legendární formaci zažít naživo než ten irský. Nutno dodat, že určitý paradox způsobil, že Interference koncertují po úmrtí zpěváka a zakladatele Ferguse O'Farrella, který podlehl zákeřné svalové dystrofii v únoru 2016, více než roky předtím. Ironie nebo osud? Jedno je ale jisté: Folkové prázdniny v Náměšti jsou pro ně od první návštěvy v roce 2005 srdeční záležitostí. Vrátili se v roce 2007, v obou případech na doporučení Glena Hansarda, který byl O'Farrellovým blízkým přítelem a o Interference vždy říkal, že se jedná o kapelu, ve které chtěl vždy hrát. Od posledního koncertu v Náměšti uplynulo už hodně vody, 11 let se zdálo jako věčnost. Ale přiznivci irské legendy se letos konečně dočkali.
Interference přivezli nové, dlouho očekáváné album The Sweet Spot. Návrat do Náměšti pro ně byl emotivní v mnoha ohledech, před 11lety zde s nimi hrál i Colin Vearncombe (aka Black), autor hitu "Wonderful life" z 80.let, který koncem ledna 2016 podlehl následkům tragické nehody. Stalo se tak necelý týden před Fergusovým nečekaným odchodem. Obě ztráty kapelu citelně zasáhly a byla to hudba, která je doslova zachránila a pomohla jim v nejtěžších chvílích.
"Rodina"
Interference v Náměšti připomněli Ferguse O'Farrella krásnou komorní besedou, ve kterém se vzpomínalo hlavně na Fergusovu povahu, na jeho lásku k lidem. Zakládající člen James O'Leary vzpomněl začátky kapely, Camilla Griehsel shrnula pouto, které mezi členy kapely panuje, slovem "rodina". Promítal se i trailer k chystanému dokumentu Breaking Out o Fergusově životě, který vznikal víc jak deset let a režisér Michael McCormack ho v současnosti dokončuje. Povídání doplňovalo promítání fotografií z obou předchozích návštěv Interference v Náměšti doplněné o ukázky O'Farrellových obrazů, jejichž jasné barvy každého uchvátí na první pohled. Dojetí bylo patrné na všech zúčastněných, ale zároveň byla ze všech cítit radost z možnosti být zase zpátky tam, kde to mají tak rádi. I Fergus sám o Náměšti často mluvil jako o jednom z nejsilnějších zážitků své kariéry.Říká se "to nejlepší na konec" a v pátek večer mohli mít někteří pocit, že skutečně přišel vrchol festivalu. K vyjímečnosti okamžiku přispěl i fakt, že se jednalo o první velký koncert Interference od O'Farrellova odchodu, kdy s nimi na pódiu nestojí Glen Hansard, který se v té době nacházel v zahraničí a připojí se k nim na zbytek českých koncertů. Určitá počáteční nervozita byla pochopitelná. Ale jak se ukázalo, nervy nebyly potřeba a kytarista Paul Tiernan dokázal, že je ostříleným muzikantem (stejně jako jeho spoluhráči) a že si dokážte výborně poradit i s úlohou frontmana.
Pátečním koncertem však působení Interference na Folkových prázdninách ještě neskončilo. Zahráli akustický set v parku v rámci zahradního odpoledne. Zdálo se, že stín pod jedním z velkých stromů je pro ně ideálním prostředím. Atmosféra byla uvolněná, všichni si užívali slunečný den (vděčni za jemný větřík a trochu stínu v horkém létě), výbornou muziku a vzájemnou společnost. Několik skladeb si mohli diváci pamatovat z koncertu předchozí večer (např. Happiness v podání Camilly Griehsel), jiné zazněly poprvé (např. cover verze Papa was a rollin' stone od The Temptations, ve které v sobě kytarista Paul Tiernan podle svých vlastních slov probudil svého vnitřního Jamese Browna). Stejně jako večer předtím, končil i tenhle akustický set baladou Sail On, jejíž text nabývá čím dál větší symboliky ("when I see a shining flame falling through the burning night I'll always think of you...").
Zkrátka irská legenda je zpátky, s novou silou a my se můžeme jen těšit, že jim nebude trvat dalších deset let, než se zase vrátí.
Související obsah:
» Inspirativní život beze strachu: Fergus O’Farrell (Karel Souček, 13. 02. 2016)» Interference připomenou Ferguse O'Farrella (Jana Vondrušová, 27. 01. 2017)
» Příběh, na který nezapomenete... (Jana Vondrušová, 09. 02. 2017)
» Irsko, náš domov (Glen Hansard a přátelé) (Jana Vondrušová, 06. 04. 2016)
» Legendární irští Interference v létě opět v ČR (Jana Vondrušová, 19. 06. 2018)
HUDEBNÍ ZPRÁVY
Orbit Culture přivezou do Prahy nejlepší album roku
Je to možná trochu nadsázka. Ale poslední album Orbit Culture, které vyšlo v průběhu září tohoto roku se určitě...
Mac DeMarco přiveze do Lucerny nový zvuk i starou pohodu
Kanadský hudebník a producent Mac DeMarco, ikona uvolněného indie zvuku a mistr melancholického humoru, se po několika...
Škwor slaví, vydává LP reedici a chystá se Blíž k vám
Po letním koncertním zápřahu v rámci putovního festivalu Rock In si dá Škwor od živého hraní pauzu. A to nejdéle...
Live Nation Czech Republic a Metronome Prague spojují síly
Metronome Prague vstupuje do své druhé dekády zásadním krokem vpřed. Po deseti letech existence oznámili jeho...
Pavol Hammel představí nové album Kam a za čím v Praze
Zpěvák a hudebník Pavol Hammel si se skupinou Prúdy během celého roku 2024 připomínal 60 let od začátku působení...
» zobrazit více...
RECENZE
» Sains et Saufs: silně vyzrálá ZAZ na novince...
» Čtvrtá italská „mše“ se mistrně...
» Everest: Halestorm (opět) šplhají na vrchol...
» Poklady Ztraceného ráje: Dračí časy...
» Jeviště snů aneb Donor-ští rytíři...
» Szidi Tobias se vrací po deseti letech....
» zobrazit více...
Oslniví MYDY v Lucerna Music Baru
O tom, že kapela MYDY nedávno vydala nové EP Oops & Downs, jsme už psali...
Orbit Culture přivezou do Prahy nejlepší album roku
Je to možná trochu nadsázka. Ale poslední album Orbit Culture, které...
FOTOreport: Nova Twins za doprovodu motýlků a parazitů zbořily Rock Café
Alt rock a večer našlapaný ženskou energií aneb britské duo Nova...
Giants and Monsters
» Hendrix JimiGiants and Monsters je název sedmnáctého studiového alba powermetalových...
Live Nation Czech Republic a Metronome Prague spojují síly
Metronome Prague vstupuje do své druhé dekády zásadním krokem vpřed....
ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget
I Love You Honey Bunny je indie-pop-rocková kapela z Prahy. Tvoří ji zpěvák...
FOTOreport: Nova Twins za doprovodu motýlků a parazitů zbořily Rock Café
Alt rock a večer našlapaný ženskou energií aneb britské duo Nova...
Nové album Rybiček 48 je podle kapely jejich dosud nejtvrdší, nejrychlejší a nejvtipnější
Populární kapela Rybičky 48 vydává své dlouho očekávané album...
Na Veveří se mohou těšit Nela a Pavla
Putovní festival Hrady CZ pokračuje o víkendu na Veveří. V naší soutěži jste...
Doctor Victor zazní živě v Lucerně
Česká rocková kapela Doctor Victor přepisuje historii. Frontman Vojtěch Bureš...
Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.
» Podporujeme nadějné kapely
» Zadání profilu interpreta
Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.