Příběh, na který nezapomenete...

Věříte na věci mezi nebem a zemí? Ne ve smyslu nadpřirozena, ale ve smyslu spojení mezi lidmi, kdy není potřeba nic říkat, vše je řečeno pohledy, úsměvy. Přesně taková atmosféra panovala začátkem února na dvou koncertech, konaných u příležitosti  1.výročí úmrtí Ferguse O’Farrella, zakladatele a zpěváka kapely Interference, talentovaného výtvarníka a především člověka, který miloval život, miloval lidi a inspiroval všechny kolem sebe. Samotné výročí připadlo na čtvrtek 2.února a v Opera House v Corku se sešli přátelé a kolegové pod vedením Glena Hansarda, aby oslavili O’Farrellovu tvorbu a jeho život. Druhý koncert ke stejné příležitosti byl naplánovaný na neděli 5.února v dublinském klubu Vicar street. Oba koncerty byly dlouho vyprodané, večery slibovaly neopakovatelný zážitek.

 Možná byste čekali, že podobné akce budou smutné, ale v tomto případě tomu tak nebylo. Právě naopak. Je pravda, že se jednalo o emocemi nabité večery, během kterých však panovalo naprosté souznění mezi muzikanty na pódiu a publikem. Skoro by se chtělo říct rodinná atmosféra. Na pódiu se vystřídaly hvězdy irské scény, kromě Hansarda například Mundy, Jerry Fish, Liam Ó Maonlaí z kapely Hothouse flowers, která začínala ve stejné době jako Interference. Každý zúčastněný se cítil poctěný, že může vystoupit a uctít přítele a člověka, který ovlivnil mnoho současných i budoucích muzikantů na irské scéně. Kromě výborné muziky se během večera promítaly i O’Farrellovy obrazy, které Vás jednoduše dostanou. Uvědomíte si, že měl talentu na rozdávání a navzdory svalové dystrofii žil život naplno, mnohem víc než leckterý zdravý člověk.

" příběh, na který nezapomenete..."

Dokumentarista Michael McCormack představil snímek Breaking Out, nazvaný podle jedné z Fergusových písní. McCormack sledoval O’Farrelovu uměleckou i životní cestu po dobu více jak deseti let. Najdete zde i záběry z loňského ledna, kdy Fergus, Glen Hansard a členové Hansardovy kapely The Frames nahrávali ve Fergusově domácím studiu v městečku Schull v západním Corku. Člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, že to netrvalo ani týden a charismatický umělec navždy opustil tento svět…

Ale jeho odkaz žije dál. Interference na koncertech pokřtili dlouho očekávané album The Sweet Spot a byla spuštěna crowdfundingová kampaň na dokončení již zmíněného snímku. Jděte na stránky indiegogo.com a hledejte „Breaking Out film". Děkujeme všem za podporu.

Zdá se, že láska k hudbě a vášeň pro život se přenesla i na nastupující generaci. Luke Butler, Fergusův synovec, doprovodil své přátele na kytaru a neteř Roisín Little přítomné dojala svojí verzí písně Gold, známé z muzikálu Once, avšak zpívané v irštině. Další velmi emotivní moment přišel, když se Malcolm MacClancy, spoluzakladatel Interference a Fergusův přítel a spolupracovník, s diváky podělil o text písně I owe you nothing, poslední, na které společně pracovali. Nahrávka písně byla pořízena, nezbývá než doufat, že v budoucnu spatří světlo světa. Atmosféra večerů svým přístupem k celé události připomínala kulturu jižní Ameriky. Ptáte se proč? Místo truchlení nad ztrátou se slavil život a leckdo nepochyboval, že Fergus si takovou párty nenechá ujít…

Foto: Richie Tyndall
GALERIE

Související obsah:

» Inspirativní život beze strachu: Fergus O’Farrell   (Karel Souček, 13. 02. 2016)
» Irsko, náš domov (Glen Hansard a přátelé)   (Jana Vondrušová, 06. 04. 2016)
» Interference připomenou Ferguse O'Farrella   (Jana Vondrušová, 27. 01. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj
26.11.

Páteční večer ve Vrhavči měl metalový náboj

Malá obec Vrhaveč u Klatov si každým odehraným koncertem získává stále větší popularitu. Od rocku přes punk po metal...


Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze
25.11.

Zanedlouho se dočkáme živého debutu Badflower v Praze

Vegan srdcem, duší i hudbou. Badflower míří na svou premiéru v Praze. Tato americká kapela měla původně...


FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!
24.11.

FOTOreport: Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících do Prahy a my jsme byli u toho!

Anglická kapela Bastille se vrátila po pár měsících zpět do České republiky, a to konkrétně...


Neortodoxní The BladderStones lákají skvělým singlem na nové album
23.11.

Neortodoxní The BladderStones lákají skvělým singlem na nové album

Dynamická, strhující, hravá, velice pestrá bluesová pecka. To je Self-Adhesive Otto, první singl z připravované...


Vánoční alba potěší nejen pod stromečkem
23.11.

Vánoční alba potěší nejen pod stromečkem

Adventní písně a koledy Marty Kubišové a Bratří Ebenů, Karel Gott a jeho Bílé Vánoce, největší kompilace 111 vánočních...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Dividing Lines
27.11.

Dividing Lines

» Threshold

Dividing Lines je název již dvanáctého studiového alba, se kterým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru