Příběh, na který nezapomenete...

Věříte na věci mezi nebem a zemí? Ne ve smyslu nadpřirozena, ale ve smyslu spojení mezi lidmi, kdy není potřeba nic říkat, vše je řečeno pohledy, úsměvy. Přesně taková atmosféra panovala začátkem února na dvou koncertech, konaných u příležitosti  1.výročí úmrtí Ferguse O’Farrella, zakladatele a zpěváka kapely Interference, talentovaného výtvarníka a především člověka, který miloval život, miloval lidi a inspiroval všechny kolem sebe. Samotné výročí připadlo na čtvrtek 2.února a v Opera House v Corku se sešli přátelé a kolegové pod vedením Glena Hansarda, aby oslavili O’Farrellovu tvorbu a jeho život. Druhý koncert ke stejné příležitosti byl naplánovaný na neděli 5.února v dublinském klubu Vicar street. Oba koncerty byly dlouho vyprodané, večery slibovaly neopakovatelný zážitek.

 Možná byste čekali, že podobné akce budou smutné, ale v tomto případě tomu tak nebylo. Právě naopak. Je pravda, že se jednalo o emocemi nabité večery, během kterých však panovalo naprosté souznění mezi muzikanty na pódiu a publikem. Skoro by se chtělo říct rodinná atmosféra. Na pódiu se vystřídaly hvězdy irské scény, kromě Hansarda například Mundy, Jerry Fish, Liam Ó Maonlaí z kapely Hothouse flowers, která začínala ve stejné době jako Interference. Každý zúčastněný se cítil poctěný, že může vystoupit a uctít přítele a člověka, který ovlivnil mnoho současných i budoucích muzikantů na irské scéně. Kromě výborné muziky se během večera promítaly i O’Farrellovy obrazy, které Vás jednoduše dostanou. Uvědomíte si, že měl talentu na rozdávání a navzdory svalové dystrofii žil život naplno, mnohem víc než leckterý zdravý člověk.

" příběh, na který nezapomenete..."

Dokumentarista Michael McCormack představil snímek Breaking Out, nazvaný podle jedné z Fergusových písní. McCormack sledoval O’Farrelovu uměleckou i životní cestu po dobu více jak deseti let. Najdete zde i záběry z loňského ledna, kdy Fergus, Glen Hansard a členové Hansardovy kapely The Frames nahrávali ve Fergusově domácím studiu v městečku Schull v západním Corku. Člověku běhá mráz po zádech, když si uvědomí, že to netrvalo ani týden a charismatický umělec navždy opustil tento svět…

Ale jeho odkaz žije dál. Interference na koncertech pokřtili dlouho očekávané album The Sweet Spot a byla spuštěna crowdfundingová kampaň na dokončení již zmíněného snímku. Jděte na stránky indiegogo.com a hledejte „Breaking Out film". Děkujeme všem za podporu.

Zdá se, že láska k hudbě a vášeň pro život se přenesla i na nastupující generaci. Luke Butler, Fergusův synovec, doprovodil své přátele na kytaru a neteř Roisín Little přítomné dojala svojí verzí písně Gold, známé z muzikálu Once, avšak zpívané v irštině. Další velmi emotivní moment přišel, když se Malcolm MacClancy, spoluzakladatel Interference a Fergusův přítel a spolupracovník, s diváky podělil o text písně I owe you nothing, poslední, na které společně pracovali. Nahrávka písně byla pořízena, nezbývá než doufat, že v budoucnu spatří světlo světa. Atmosféra večerů svým přístupem k celé události připomínala kulturu jižní Ameriky. Ptáte se proč? Místo truchlení nad ztrátou se slavil život a leckdo nepochyboval, že Fergus si takovou párty nenechá ujít…

Foto: Richie Tyndall
GALERIE

Související obsah:

» Inspirativní život beze strachu: Fergus O’Farrell   (Karel Souček, 13. 02. 2016)
» Irsko, náš domov (Glen Hansard a přátelé)   (Jana Vondrušová, 06. 04. 2016)
» Interference připomenou Ferguse O'Farrella   (Jana Vondrušová, 27. 01. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mirai se vrací do svých punkrockových začátků
29.03.

Mirai se vrací do svých punkrockových začátků

Že umí Mirai přitvrdit, dokazuje písnička Tenkrát z úspěšné desky Maneki Neko. Ta se nyní dočkala videoklipu,...


Britská rocková kapela The Sisters of Mercy se vrací do Prahy v rámci své evropské tour
29.03.

Britská rocková kapela The Sisters of Mercy se vrací do Prahy v rámci své evropské tour

Echo Promotion vám je přináší 12. 10. 2023 do Lucerna Music Baru v Praze. The Sisters of Mercy jsou britská...


Slovenský underground a balkánske beaty
28.03.

Slovenský underground a balkánske beaty

Tento týždeň sa bude brnenský klub Fléda otriasať v rytmoch slovenskej produkcie.   Vo...


Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu
28.03.

Rakovnický Brutus přilákal do Bílýho Medvěda početnou návštěvu

Oblíbený plzeňský klub Bílej Medvěd se v pátek 24.3.2023 stal centrem hudebních výjezdů fanoušků oblíbené...


Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!
28.03.

Extravagantní GIRLI se vrací do Česka!

Girli vystoupí 16. dubna 2023 v Bike Jesus na ostrově Štvanice v Praze. Special Guest: Louis III Tenhle feministický...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Kusy radosti
27.03.

Kusy radosti

» Vypsaná Fixa

Kusy radosti je nové, v pořadí desáté album skupiny Vypsaná fiXa,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru