Dreamrider zve na projížďku světem rockabilly

Recenze alba : Dreamrider

Album: Dreamrider
Interpret: Mordors gang
Celkový čas: 00:46:28
Vydavatel: Avik
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Rockabilly u nás rozhodně nepatří mezi nejpopulárnější hudební styly, přesto má velice věrnou fanouškovskou základnu. Po poslechu novinkového alba kapely Mordors gang s názvem Dreamrider by se však moha rozšířit, neboť Snového jezdce považuji za naši doposud nejlepší rockabilly nahrávku.    

Rockabilly je pouze východiskem


Zřejmě je to tím, že Mordoři otrocky neslouží tomuto šedesát let starému stylu rock´n´rollové hudby, ale považují jej pouze za východisko k vlastní autorské tvorbě. Tu kromě rocku a country obohacují prvky punku, blues, trošku i swingu a díky novému, mladému a hlavně přesnému bubeníkovi Lukáši Tričlerovi také metalu.    

Celkovou náladu desky odpíchne hned úvodní cowpunková instrumentálka Dreamrider. Pekelným rytmem připomíná jezdce pádícího prérií, kdy se od kopyt koně valí mračna písku. A stejně divokou a spontánní jízdu pak nabízí i zbytek alba.

Rychlé, temperamentní, vygradované a dynamické písně z pera frontmana Petra Hrabáka jednoznačně převažují. K nim patří mimo jiné Tenkrát na atolu Bikini, Strach nad Bobří řekou, Beetle-Beetle-Beetlejuice blues, Stargate Story nebo Hej, dýdžej, dej tam nějaký Toy Dollz! Opírají se o úderný rock s punkovou energií a countryovou lehkostí, disponují velkým drivem a silným tahem na branku.     Skladby to jsou ve většině případů jednoduché, přehledné a přímočaré, nikoli však primitivní. I v základním obsazení kytara, kontrabas a bicí se dají dělat zajímavá aranžmá, občas nechybí ani nápadité instrumentální pasáže. K hudebně nejzajímavějším patří Svatojánské proudy, Pěkné křeslo elektrické či V nitru katakomb. A slyšet mozartovská témata z Uherských tanců v punkové úpravě je nezapomenutelným zážitkem.     

Prostor i pro melancholii


Občas kapela zvolní (začátek Steakhouse Rebelant nebo Geronimo) a dá tak průchod melancholickým náladám, ale umí být i temnější a syrovější (V nitru katakomb). A také s přehledem zvládá jednoznačné hity s výraznými melodiemi a chytlavými refrény (Francis Drake & Golden hind, Svatojánské proudy, Pěkné křeslo elektrické). Vždy si však zachovává hravost, nakažlivou energii a radost z muziky.    V českých textech Petr Hrabák (mimochodem stále lépe zpívající) zavádí posluchače do romantických krajů či mezi Apače, společně navštíví steakhouse, Bobří řeku a dokonce usednou i na elektrické křeslo. Navíc si prožijí různé strachy, bloudění či přízraky. Přirozeně vyprávěné a vystavěné příběhy jsou plné odkazů na různé ikony typu Buňuela, Stargate, Francise Drakea, Rychlých šípů a komiksových hrdinů a, co je nejdůležitější, perfektně pasují na muziku.   

Takový spontánní a pohodový chlapík


A jaký že tedy Dreamrider ve skutečnosti je? Spontánní, pohodový a veselý chlapík, který už toho má dost za sebou a o hodně věcech přemýšlí. Novinka Mordorů tak představuje milou, pozitivní, příjemnou a přitom hudebně zajímavou nahrávku. Kdo ještě nikdy nenarazil na rockabilly, toto je cesta, kudy by se měl vydat.        
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Mordors gang   (Karel Souček, 31. 10. 2013)
» „Nemusíme se nikomu podbízet laciným cirkusáctvím,“ říká Petr Hrabák z Mordorů.   (Karel Souček, 31. 10. 2013)
» Dreamrider   (Karel Souček, 19. 11. 2013)
» V sobotu obsadí Řevnice vyznavači rockabilly   (Karel Souček, 30. 07. 2013)
» Zombíci a vytuněný slečny po česku aneb Rockabilly.cz Volume 1   (Joe Stramr, 21. 12. 2012)
» Záznam posledního koncertu Elvise Presleyho jde do dražby   (Kristina Kratochvílová, 23. 07. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru