Dobrá medicína = laskavé a nenásilně optimistické písně

Recenze alba : Dobrá medicína

Celkový čas: 00:38:06
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Projekt Loutky v nemocnici je nejen záslužný, neboť pomáhá nemocným dětem, aby se zase smály, ale po hudební stránce také kvalitní. Sešli se v něm totiž muzikantky a muzikanti kapel Zuby nehty a Původní Bureš, což je zárukou hravých, nápaditých a melodických písniček. Přesně takové nabízí album Dobrá medicína, které vychází u příležitosti desátých narozenin této neziskové organizace.   

Bez falše a přetvářky

Věřím tomu, že hudba dokáže léčit, hlavně duši. A že Loutky v nemocnici svými představeními, v nichž hraje hudba zásadní roli, dětem výrazně pomáhají. Jejich písně jsou totiž laskavé, komunikativní, pozitivní a nenásilně optimistické. To nenásilně je hodně důležité, neboť děti by dokázaly jakoukoli faleš, přetvářku, přílišný soucit či prvoplánové moralizování lehce rozpoznat a důvěra by byla tatam.    Pod většinou skladeb je podepsána Marka Míková, pianistka a zpěvačka skupiny Zuby nehty, která ani na Dobré medicíně svoji domovskou kapelu nezapře. Opět se jedná o jemně alternativní rock plný výrazných melodii, příjemných rytmů a zpěvných refrénů. Propracovaná souhra klavíru, kytar, bicích a saxofonu opět výborně šlape, občas vypomůže jemnější klarinet nebo romantická trubka. K výrazným ženským vokálům se občas přidává zpěv dětí, vždy funkční a přirozený.     

Od Zubů nehtů k Původnímu Burešovi

Pro větší pestrost přispěl dvěma písničkami také Jaromír František Fumas Palme a jeho songy Námořnická a Tygr zase odkazují k tvorbě Původního Bureše. Přímočařejší folk rock se silnými melodiemi, svobodnou atmosférou a charakteristickým Fumasovým zpěvem a frázováním. Album nabízí jak jemnější, tak temperamentnější skladby. Všechny však spojuje lehkost, vzdušnost, zpěvnost a nápaditá práce s dynamikou, kdy často mění rytmus i tempo. Kromě pestrých vokálů jsou dozdobeny i různými zvuky a ruchy. Z převážně středního tempa vybočuje především klasický rock´n´roll Okap nebo k Balkánu směřující vypalovačka Čtyři kamarádi.    

Od klasické tvorby formace Zuby nehty se Dobrá medicína liší především v textech. Ne jejich poetikou, ale zaměřením. Často se zabývají zvířaty, na něž mívají dost netypický či překvapivý pohled. Třeba že krokodýlí slzy jsou jen oblíbená finta k nalákání tučného sousta. Další texty zachycují kamarádství, štěstí či naši planetu, kde sice žijí divní obyvatelé, ale nikde jinde není tolik legrace.     

Štěstí? Mít někoho moc rád.

Některé mají lehce a nenásilně motivační charakter, i když poučování či moralizování z nich rozhodně netrčí. „Johoho, johoho, tak si poskoč, ať je, jak je, johoho, johoho, někdy dobře, jindy špatně..." A představa štěstí? „Zlatá rybo, vylez zase! Čemu štěstí podobá se? Nemít tak moc práce, bezstarostně smát se a někoho mít moc rád, pak se můžeš radovat." Krásné.    

Písně z alba Dobrá medicína dodají nemocným dětem energii, naději, rozptýlení, radost, zapomnění na zdravotní problémy. Ale potěší a rozradostní i děti, které mají více štěstí, a nemusí trávit svůj čas po nemocnicích a léčebnách. A pokud chcete na tuto záslužnou činnost přispět, možnosti najdete v bookletu alba nebo na těchto stránkách.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor
24.09.

Pocit viny předznamenává nové album kapely Škwor

Nové, v pořadí již jedenácté řadové album kapely Škwor s názvem Sobě věrnej vyjde již 9. října....


Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům
23.09.

Rybičky 48 se na Oldschool Tour vrátí ke svým kořenům

Na dlouhou dobu naposledy se Rybičky 48 vracejí z velkých hal do bezprostřední atmosféry klubů a kulturních domů....


Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour
23.09.

Roztančená Judit Pecháček (Bárdos) zve na Bestiální kusy tour

Na koncertech Vypsané fixy se hodně tančí. A často stejně zběsile, jako to předvádí Judit Pecháček (Bárdos)...


5SOS zpátky v Praze!
23.09.

5SOS zpátky v Praze!

Australská skupina 5 Seconds of Summer se navrací i tento rok do Prahy a to již 12.10., kde vystoupí v Sportovní hale Fortuna. Tahle...


Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip
22.09.

Novinku art-bluesových The BladderStones doprovází působivý videoklip

Nad osudem jedince žijícího mimo systém a společenské standardy se pozastavuje art-bluesové trio The Bladderstones...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru