Dobrá medicína = laskavé a nenásilně optimistické písně

Recenze alba : Dobrá medicína

Celkový čas: 00:38:06
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Projekt Loutky v nemocnici je nejen záslužný, neboť pomáhá nemocným dětem, aby se zase smály, ale po hudební stránce také kvalitní. Sešli se v něm totiž muzikantky a muzikanti kapel Zuby nehty a Původní Bureš, což je zárukou hravých, nápaditých a melodických písniček. Přesně takové nabízí album Dobrá medicína, které vychází u příležitosti desátých narozenin této neziskové organizace.   

Bez falše a přetvářky

Věřím tomu, že hudba dokáže léčit, hlavně duši. A že Loutky v nemocnici svými představeními, v nichž hraje hudba zásadní roli, dětem výrazně pomáhají. Jejich písně jsou totiž laskavé, komunikativní, pozitivní a nenásilně optimistické. To nenásilně je hodně důležité, neboť děti by dokázaly jakoukoli faleš, přetvářku, přílišný soucit či prvoplánové moralizování lehce rozpoznat a důvěra by byla tatam.    Pod většinou skladeb je podepsána Marka Míková, pianistka a zpěvačka skupiny Zuby nehty, která ani na Dobré medicíně svoji domovskou kapelu nezapře. Opět se jedná o jemně alternativní rock plný výrazných melodii, příjemných rytmů a zpěvných refrénů. Propracovaná souhra klavíru, kytar, bicích a saxofonu opět výborně šlape, občas vypomůže jemnější klarinet nebo romantická trubka. K výrazným ženským vokálům se občas přidává zpěv dětí, vždy funkční a přirozený.     

Od Zubů nehtů k Původnímu Burešovi

Pro větší pestrost přispěl dvěma písničkami také Jaromír František Fumas Palme a jeho songy Námořnická a Tygr zase odkazují k tvorbě Původního Bureše. Přímočařejší folk rock se silnými melodiemi, svobodnou atmosférou a charakteristickým Fumasovým zpěvem a frázováním. Album nabízí jak jemnější, tak temperamentnější skladby. Všechny však spojuje lehkost, vzdušnost, zpěvnost a nápaditá práce s dynamikou, kdy často mění rytmus i tempo. Kromě pestrých vokálů jsou dozdobeny i různými zvuky a ruchy. Z převážně středního tempa vybočuje především klasický rock´n´roll Okap nebo k Balkánu směřující vypalovačka Čtyři kamarádi.    

Od klasické tvorby formace Zuby nehty se Dobrá medicína liší především v textech. Ne jejich poetikou, ale zaměřením. Často se zabývají zvířaty, na něž mívají dost netypický či překvapivý pohled. Třeba že krokodýlí slzy jsou jen oblíbená finta k nalákání tučného sousta. Další texty zachycují kamarádství, štěstí či naši planetu, kde sice žijí divní obyvatelé, ale nikde jinde není tolik legrace.     

Štěstí? Mít někoho moc rád.

Některé mají lehce a nenásilně motivační charakter, i když poučování či moralizování z nich rozhodně netrčí. „Johoho, johoho, tak si poskoč, ať je, jak je, johoho, johoho, někdy dobře, jindy špatně..." A představa štěstí? „Zlatá rybo, vylez zase! Čemu štěstí podobá se? Nemít tak moc práce, bezstarostně smát se a někoho mít moc rád, pak se můžeš radovat." Krásné.    

Písně z alba Dobrá medicína dodají nemocným dětem energii, naději, rozptýlení, radost, zapomnění na zdravotní problémy. Ale potěší a rozradostní i děti, které mají více štěstí, a nemusí trávit svůj čas po nemocnicích a léčebnách. A pokud chcete na tuto záslužnou činnost přispět, možnosti najdete v bookletu alba nebo na těchto stránkách.
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Judas Priest se vrací do České Republiky
05.06.

Judas Priest se vrací do České Republiky

Dorazí se svou „Metal Masters 2024" tour do pražské O2 Arény 29. března 2024 a potěší tak své...


Italské operní trio Il Volo bude mít v Čechách premiéru
05.06.

Italské operní trio Il Volo bude mít v Čechách premiéru

Mezinárodně uznávaná hudební skupina Il Volo si konečně naplánovala zastávku v Čechách. Její první pražský koncert...


Jeleni oslaví narozeniny novou deskou a koncertem v O2 areně
04.06.

Jeleni oslaví narozeniny novou deskou a koncertem v O2 areně

Vygradovaná, melodická, silně emotivní, Takový je nový singl kapely Jelen s názvem Touha a pláč, jehož vyznění...


Mötley Crüe po čtrnácti letech zněli Prahou. Fanoušky vzali na cestu časem
04.06.

Mötley Crüe po čtrnácti letech zněli Prahou. Fanoušky vzali na cestu časem

Legendy amerického glam metalu Mötley Crüe se poprvé od roku 2009 vrátili do Česka v rámci...


Kosheen roztančili Riegrovy sady v Praze
04.06.

Kosheen roztančili Riegrovy sady v Praze

Britská skupina Kosheen se letos opět vydala na turné a jeho začátek byl naplánován na 3.6. v Praze. Letní scéna...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Bazilišek
31.05.

Bazilišek

» Divokej Bill

Čekání na nové album Divokýho Billa je u konce. Na den přesně po šesti...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru