Divoké i tiché písničky ze Žižkova

Recenze alba : Divoký ticho Žižkova

Interpret: Hromosvod
Celkový čas: 00:49:32
Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2015
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Už pěknou řádku let se trochu nenápadná kapela Hromosvod věnuje poctivé folkrockové hudbě. Zaměření se nemění, ale postupem času se plynule zvyšuje kvalita jejich písniček. Po skladatelské, textové, zvukové, aranžérské i interpretační stránce. Nejlepším důkazem je novinkové album s mnohoznačným názvem Divoký ticho Žižkova.  

Hromosvod stále vychází z melodického folk rocku, který jemně zdobí prvky blues nebo lehkého jazzu. Oproti předešlým deskám si však kapela (zřejmě za velkého přispění nečekaného hudebního a zvukového režiséra Borise Carloffa) mnohem více vyhrála s melodiemi, rytmy, zvukem a aranžmá, což nahrávce zajišťuje velkou pestrost, aniž by ztrácela na celistvosti. Na albu sice zní (i s hvězdnými hosty) bezmála dvacet nástrojů, ale žádný z nich není samoúčelný, objeví se pouze v místech, kde prospěje vyznění písně. Patrné je to především u houslí, fléten, foukací harmoniky nebo kontrabasu.  


Pestré, ale citlivé a naprosto funkční aranže se projeví hned v úvodním songu Magnety, kde poprvé zazní skvělé housle Hany Vyšínské. Z křehkého folku rozkvétající Nedělní večery přesně charakterizují toto ne příliš populární časové období a dokáží přesně vystihnout jeho atmosféru. „Nedělní večery jsou někdy k breku/a zas do pondělí přebrodit řeku/nedělní večery jsou trochu k pláči/a pak zas v pondělí všichni ti sráči." Na temperamentní hudbě s rockovou energií a melancholickém vyznění je vystavěna píseň Před Imperialem, vtipnou skladbu o směřování dnešního světa představuje Záhada hlavolamu s nezaměnitelným recitativem Vladimíra Merty.  

S poetickou, křehkou a posmutnělou písničkou Francouzská kontrastuje skvěle šlapající, energická vypalovačka Jedeme vlakem a náladu písně Smuténky avizuje již její název. Alternativněji vyznívá syrovější Mlha, vstřícněji a melodičtěji pak Ešte raz, v níž se příjemná muzika střetává s posmutnělým textem. To je ostatně rys řady písní Hromosvodu, veselé melodie často provázejí chmurnější, melancholické texty. I když téměř výhradní autor celého repertoáru, kapelník Ondřej Fencl, známý svým citem pro jazyk, umí i veselejší kousky.  

Atmosféru končícího léta navozuje vygradovaná bluesrocková pecka Vyprodáno, na silné atmosféře staví procítěná balada Mezi řádky, kterou si díky delším instrumentálním pasážím užijí nejen všichni muzikanti, ale i pozorní posluchači. Naproti tomu je Písnička lehkou, hravou skladbou. Upravená Plíhalova Trubadůrská do koncepce alba příliš nezapadá, ale je natolik chytlavá, že jí to prostě musíme odpustit. O melancholické rozloučení se pak postará klidná Nekonečná.  Jak uvedeno výše, Hromosvod je trochu nenápadnou kapelou. V komerčních rádiích nebo mezi headlinery festivalů ho nenajdete, i když hraje hodně příjemnou muziku a nemá nouzi ani o hitové skladby. Jeho hudba by musela být trochu jednodušší, přehlednější, přímočařejší, což by se asi partičce kolem Ondřeje Fencla nechtělo. Takhle nám alespoň poctivé hromosvodí písničky nezevšední. Příjemný poslech. I pokoukání, neboť booklet je i díky poetickým fotografiím hodně vydařený.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Jemná krása normálních písniček Ondřeje Fencla a Hromosvodu

Jemná krása normálních písniček Ondřeje Fencla a Hromosvodu

Když si tak člověk pročítá žebříčky nejprodávanějších desek či nejhranějších skladeb,...GALERIE

Související obsah:

» Hromosvod   (Karel Souček, 22. 10. 2014)
» „Proti Zimnímu času je Divoký ticho Žižkova čistší a hudebně dospělejší,“ tvrdí frontman Hromosvodu Ondřej Fencl.   (Karel Souček, 13. 07. 2015)
» Divoký ticho Žižkova   (Karel Souček, 13. 11. 2015)
» Dvacetiletý Hromosvod drží pohromadě nejen hudebně, ale i lidsky   (Karel Souček, 22. 10. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
fotoreport z Nouvelle Prague 2021
25.10.

fotoreport z Nouvelle Prague 2021

Letošní ročník Nouvelle Prague se nesl téměř v komorním, ale přátelském duchu.  Navštívili...


Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip
24.10.

Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip

Stejně jako na prvním albu si pozval do duetu známou zpěvačku, tentokrát Ivu Frühlingovou. Láska vydal nedávno svůj...


Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021
22.10.

Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021

Jedinečná příležitost jak prožít atmosféru Woodstocku je právě tento dvojkoncert V rámci CZ Tour se uskuteční...


Norah Jones vydává své první vánoční album
22.10.

Norah Jones vydává své první vánoční album

Norah Jones, americká zpěvačka a písničkářka s nezaměnitelným hlasem, která je známá svou kombinací jazzu...


Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha
22.10.

Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha

O osudech tří lidí, kteří se nacházejí v těžké životní situaci, ale najdou v sobě sílu bojovat s nepřízní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Bitter Truth
19.10.

The Bitter Truth

» Evanescence

Po dlouhých deseti letech přichází arkansaská skupina Evanescence s novým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru