Jemná krása normálních písniček Ondřeje Fencla a Hromosvodu

Recenze alba : Na kraji nebe

Interpret: Hromosvod
Celkový čas: 00:42:46
Vydavatel: Galen
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Když si tak člověk pročítá žebříčky nejprodávanějších desek či nejhranějších skladeb, může ho napadnout, že normální písničky se už snad ani nepíšou. Naštěstí tomu tak není, stále jsou kapely, které se věnují v dobrém slova smyslu normálním, příjemným, melodickým, vkusným písničkám. Patří k nim skupina Ondřej Fencl a Hromosvod, ta právě vydává nové album Na kraji nebe.

Své jméno k názvu Hromosvod připojil Fencl proto, že nejen skupina změnila sestavu a on je jejím dlouholetým kapelníkem, ale také, s jedinou výjimkou, výhradním autorem všech deseti skladeb. Skladeb pestrých, melodických, jemně melancholických s pocitovými, náladotvornými texty. Skladeb zdánlivě obyčejných, které však při každém dalším poslechu rozkvétají a ukazují svoji jemnou krásu.Úvodní písničku Andělé otevírá kytara, k níž se postupně přidávají další nástroje a příjemný, nevtíravý Ondřejův zpěv. Jemná, pozitivní skladba s energičtějším, vygradovaným refrénem a nápaditými aranžemi včetně funkčního zapojení houslí. Zpěvná, roztančená countryovka – to je Na kraji nebe. Na country velice pestrá píseň, v níž se střídá rytmus i nálada a také Fenclův zpěv s recitací. Naprosto přirozené. Přesnou charakteristiku minulého století přináší lehce melancholická Tady a teď. „Stýská se mi po minulým století, jak jsme žili věty místo souvětí, jak nám bylo jedno, kudy letí čas, jak se všechno špatný dělo mimo nás". Jak trefné.

Jaru v plenkách dominují klávesy a píseň navíc zdobí nápaditá práce s gradací, text, přesně a věrně zachycující začínající jaro, a báječná instrumentální pasáž, která ukazuje, že muzikanti hrají nejen technicky dokonale, ale i s obrovskou chutí. Poslouchat Ondřeje, Vojtěcha Jindru, Hanu Vyšínskou, Jaryna Janka a Tomáše Marka je radost. K vrcholům nahrávky patří syrovější, naléhavá Vrať se mi. Nesmírně silná, smutná píseň o ztrátě milovaného člověka chytne za srdce. V kontrastu s tím působí lehká, vzdušná, jemně rocková písnička Obláje.Pravý hutný rock nastupuje se skvěle šlapající skladbou Málokdo zjistí, kterou zjemňují housle a zdobí text plný krásných obrazů („Rezavá zima krvácí z nosu"). Náladu nastupujícího podzimu zachycuje Přišel čas, křehká, postupně rozkvétající píseň, pohybující se od folku k rocku. Pseudolidový začátek, za který by se nemusel stydět ani Čechomor, otevírá skladbu Urpín. Poté se však přesune do rockových oblastí, má spád, drive a báječnou hostující zpěvačku Zuzanu Mikulcovou, jejíž civilní projev se k tomu Ondřejovu náramně hodí.

O závěr se pak postará jemnější, posmutnělá skladba Chleba. Vztahová píseň se silnou vnitřní energií, v níž se ani muzikanti ještě nechtějí loučit. Hrají pozvolna, nikam nespěchají, i když levou zadní zvládnou i vyhrocenější pasáže.

Na kraji nebe přináší důkaz, že stále vznikají normální písničky, které, pokud jsou vstřícné, milé a příjemné, mohou oslovit posluchače různých generací. A Ondřej Fencl dokáže podobné skladby psát a Hromosvod hrát. Nikdy nebudou vévodit hitparádám (rád bych se samozřejmě mýlil), ale dokazují, že svět se ještě úplně nezbláznil.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Divoké i tiché písničky ze Žižkova

Divoké i tiché písničky ze Žižkova

Už pěknou řádku let se trochu nenápadná kapela Hromosvod věnuje poctivé folkrockové...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
fotoreport z Nouvelle Prague 2021
25.10.

fotoreport z Nouvelle Prague 2021

Letošní ročník Nouvelle Prague se nesl téměř v komorním, ale přátelském duchu.  Navštívili...


Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip
24.10.

Písničkář Láska s Ivou Frűhlingovou natočili na procházce videoklip

Stejně jako na prvním albu si pozval do duetu známou zpěvačku, tentokrát Ivu Frühlingovou. Láska vydal nedávno svůj...


Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021
22.10.

Projekt Woodstock Experience, Janis Joplin a Jimi Hendrix Tribute CZ Tour 2021

Jedinečná příležitost jak prožít atmosféru Woodstocku je právě tento dvojkoncert V rámci CZ Tour se uskuteční...


Norah Jones vydává své první vánoční album
22.10.

Norah Jones vydává své první vánoční album

Norah Jones, americká zpěvačka a písničkářka s nezaměnitelným hlasem, která je známá svou kombinací jazzu...


Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha
22.10.

Dolls in the Factory polemizují nad existencí Boha

O osudech tří lidí, kteří se nacházejí v těžké životní situaci, ale najdou v sobě sílu bojovat s nepřízní...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
The Bitter Truth
19.10.

The Bitter Truth

» Evanescence

Po dlouhých deseti letech přichází arkansaská skupina Evanescence s novým...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru