Dekadentní Die Antwoord představí srpnové Praze syrový Zef Style

Die Antwoord je jihoafrická odpověď na světovou mainstreamovou scénu, je to rap-rave-electro-hiphopové zjevení zrozené roku 2008 v Kapském městě. Svoji image staví na jihoafrické Zef subkultuře, které vdechli život. Tato výstředně přitažlivá formace navštíví Českou republiku letos v létě.

„Jsme ti, za které se budete stydět."

Slovo zef je odvozeno od Fordu Zephyr, automobilu, který byl v 50. až 70. letech populární mezi jihoafrickou nižší třídou. Ninja k tomu dodává: V jižní Africe je často tendence kopírovat americké vzory, rapovat s americkým přízvukem, všichni znějí jak z 90.let. Tímhle směrem nejdeme, my jsme Zef - špína, bahno a urážka. Afrikánci (dříve označovaní jako Búrové) používají tohle slovo jako nadávku. Pro nás je zef všechno chudé a přitažlivé, jistým způsobem zvráceně sexy. Je to náš nejčernější humor, budete nás nenávidět, jsme ti, za které se budete nejvíc stydět.  Přesto se nestavíme do pozice mluvčích všech outsiderů světa. Jsme punk a zábava, prostě originál jižní Afrika, značka, kterou si nespletete."

Kapelu tvoří mimozemská Yo-landi Vi$$er (vlastním jménem Anri du Toit), dospělá žena- matka s postavou dvanáctileté holčičky a hlasem kreslené postavičky, která dokáže ve svém hudebním projevu mistrně míchat angličtinu spolu s afrikánštinou a xhoštinou (jihoafrický, typicky mlaskavý jazyk). V prvním roce existence kapely zářila jako křehká dlouhovlasá blondýnka čekající na svého Ninju. V roce 2009 definovala svůj elfí vzhled novým účesem tzv. „na Jágra" a odbarveným obočím.  

Dalším členem kapely je Ninja (Watkin Tudor Jones) bývalý partner Yo-landi a otec jejich potomka. Ninja působí neméně ďábelsky, jeho tetování přesně kopíruje kérky členů pouličních gangů v Cape Flats (oblast v jižní části Kapského města, domov barevných obyvatel v období Apartheidu). 

Posledním článkem této divoké party je tajemný Dj Hi-Tek. Na vystoupeních obvykle nesundavá rozšklebenou masku a jeho identita je stále poněkud nejasná.

 „Lady Gaga je nudná, a tak jsme ji nechali sežrat lvem."


V roce 2009 na svůj velký úspěch stále ještě čekali a to i přes působivý vzhled a jedno album ($O$), v té době zdarma dostupné na jejich webových stránkách včetně videoklipu Enter the Ninja. Masový zájem o jejich tvorbu přišel až o rok později. Yo-landi považuje za bod zlomu 3. únor 2010, kdy měli naplánované vystoupení v Johannesburgu: „Pršelo a já jsem si myslela, že nikdo nepřijde, pak jsme ale uviděli ty davy. Jak jsme vběhli na podium, lidi začali ječet, bláznit a rapovat s námi. Cítila jsem to vzájemné propojení."

Za tu jedinou noc měl videoklip Enter the Ninja více než deset tisíc zhlédnutí, následujícího rána vysílala klip americká televize a o pár měsíců později kapela podepsala smlouvu s legendárním labelem Interscope Records. Spolupráce s Interscopem jim vydržela skoro dva roky, neshodli se na obsahu alba Ten$ion: „Dodali jsme nové album a jako studentíci ve škole čekali na jejich vyjádření. Bylo nám řečeno, že to chce víc rave soundu, tři další songy a především spolupráci s nějakým komerčně úspěšným umělcem. Takže nic pro nás."  

Album Ten$ion nakonec vydali pod vlastním labelem Zef Recordz v roce 2012 a odmítli předskakovat Lady Gaga během jejího jihoafrického turné, dokonce ji v klipu Fatty Boom Boom nechali sežrat lvem.
„Lady Gaga není originál, je prostě nudná. Tak nás napadlo, že když jede do jižní Afriky, bylo by zajímavé, kdyby si na sebe vzala svůj obleček z masa a šla do lvího parku," dodává Ninja Ze stejného alba také pochází hit I fink U Freeky, jehož vizuální popisnost jde k hranici únosnosti a při pohledu na smažícího se chrobáka na volském oku přejde nejednoho diváka chuť k jídlu.

Třetí album nazvané Donker Mag (Temná Síla) spatřilo světlo hudebního světa v roce 2014, s hlavním singlem Cookie Thumper a skoro až zamilovanou peckou Ugly Boy, ve které vedle vnad burleskní tanečnice Dity von Teese uvidíte také jejího bývalého manžela Marilyna Mansona, herce Jacka Blacka nebo supermodelku Caru Delevingne. V současné době pracují na čtvrtém albu spolu s DJ Muggsem ze Cypress Hill. „Jejich hudba se nám vždycky líbila. Cypres umí vykouzlit beaty příjemné a laskavé i temné a drsné." říká Yo-landi.

„Hudba je na prvním místě."

O dvojici se také zajímá Hollywood. Už v roce 2010 dostala Yo-landi nabídku hlavní role ve filmu Muži, kteří nenávidí ženy a razantně ji odmítla: „Kdybych šla tehdy točit film, Die Antwoord by ztratili směr. Vždycky se musím nějak rozhodnout, i když třeba špatně. Nesnáším nejistotu. Prostě si vyberu cíl a za tím si tvrdě jdu." Hereckou příležitost ale Yo-landi a Ninja neodmítli ve filmu Chappie, jejich skutečné charaktery se staly zrcadlem fillmových postav. Hrají sami sebe ve světě režiséra Neila Blomkampa. Přes počáteční obavy producentů, že diváci nebudou rozumět jejich přízvuku, si tuto dvojici do filmu nakonec prosadil.

Dekadentně zábavné Die Antwoord přiveze do Prahy společnost Charm Music, svoji open air show rozbalí ve Žlutých lázní 22. srpna 2016. Vstupenky na tento koncert jsou v prodeji v síti Ticketpro a GoOut od 1. dubna, v první vlně za 850 Kč, poté za 950 Kč.   

Jednotlivé citace jsou přeložené z rozhovoru pro magazín dazeddigital.com


GALERIE

Související obsah:

» Podívejte se na nový klip kontroverzních Die Antwoord   (David Malý, 19. 08. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Čtyři jezdci moshokalypsy
05.03.

Čtyři jezdci moshokalypsy

Nacpat na nedělní večer, kdy další den většina lidí jde do práce, do Prahy finální zastávku turné skupin slibujících...


AVATAR nabídnou svůj The Great Metal Circus
04.03.

AVATAR nabídnou svůj The Great Metal Circus

Švédská heavy metalová kapela AVATAR přiveze svůj The Great Metal Circus do Prahy. Formace, která nejen předskakovala...


Píseň Chybíš věnoval Pavel Callta svojí mamince
04.03.

Píseň Chybíš věnoval Pavel Callta svojí mamince

Po energických singlech jako Skvělej den a Vrásky z lásky přichází písničkář Pavel Callta s baladickou,...


Hořkosladká láska aneb James Arthur znovu v Praze
04.03.

Hořkosladká láska aneb James Arthur znovu v Praze

Britský zpěvák James Arthur se 22. 2. znovu – po dlouhých deseti letech – podíval do Prahy v rámci své...


Dynamická a nekonveční hudba Mother Mother dorazí do Prahy
04.03.

Dynamická a nekonveční hudba Mother Mother dorazí do Prahy

Kanadská indie rocková kapela Mother Mother dorazí do Prahy v rámci své evropské tour, kde vystoupí 24. 3. ve Fóru...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Co my víme
23.02.

Co my víme

» Bratři Ebenové

Nová nahrávka Co my víme je 6. řadovým albem kapely Bratři Ebenové....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru