Debut kapely Radosta vzdává hold Kulovému blesku, ale funguje i sám o sobě

Recenze alba : Dvanáctisměna

Interpret: Radosta
Celkový čas: 00:46:10
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Mezi nejkultovnější tuzemské filmy bezesporu patří Kulový blesk. Fascinována jím je i kapela Radosta, která si nejen zvolila své jméno podle hlavního hrdiny, ztvárněného Rudolfem Hrušínským, ale také nyní vydává debut Dvanáctisměna. Jeho název odkazuje právě na největší akci v dějinách stěhování, dvanáctisměnu bytů s krycím označením Kulový blesk. Tím ale pocta slavné komedii zdaleka nekončí.

Plzeňská kapela věnuje na svém albu každou ze skladeb některé z postav, a tak si v názvech jednotlivých písní mohou znalci připomenout Máňu, Operního mistra Bílka, Knotka, Fazekaše, Inspektora Drahotu nebo Jechovou. Písně navíc obsahují i původní hlášky zmíněných postav. Tyto úryvky z filmu jsou zcela vhodně a přesně vybrány a s velkým citem do hudby nasamplovány.Skvělý nápad. Ale jaký je přínos kapely Radosta? Zásadní. Jednak složila velice pestrou, nápaditou, naléhavou, uhrančivou hudbu, pohybující se od punku přes dominantní, trochu garážový rock, folk až po alternativu. Opírá se o kytary a bicí, ale výraznou roli hraje i saxofon, příjemné osvěžení přináší hostující trumpeta, křídlovka a cello. Některé skladby jsou takřka instrumentální a poslouchat propacovanou souhru nástrojů, nevtíravě melodické nápady, práci s dynamikou a gradací, budování atmosféry, promyšlené závěry či v písničkách výrazově pestrý zpěv je čistá radost.

Vtipně a funkčně nasamplované úryvky, které ve spojení s hudbou dostávají nové souvislosti, jsou jen menší části skladeb, větší část disponuje vlastními texty kapely. Poetickými, pocitovými, občas intimními, zachycujícími stárnutí, platonické touhy, naději, lásku, plynutí času. Takže se v podstatě jedná o klasické písničky, hudbou i texty volně odkazujícími na jednotlivé postavy. MUDr. Ječného („Sám chci bejt všech starejch krámů král"), Mistra Bílka („Vášeň je tak dojemná, když tě opouští"), Pivoňku („V klidu si pluje rutinou muže"), Fliegra, Opatrnou („Samotu stáří ve dvou si dát").

Dialog Radosty s Jechovou podmalovávají kytary, bicí a saxofon, potom Máňa přejde do klasické písničky. Rockově špinavé, s garážovým zvukem a punkovou energií a vyhroceným zpěvem. Podobně funguje Pivoňkojc, jen trochu jemnější, i když skvěle vygradovaná skladba. Melancholicky vyznívá melodický folkrockový Operní mistr Bílek, v temperamentní, skočné písničce MUDr. Ječný dostává velký prostor saxofon. Opět velice pestrá skladba, která se rozhodně nedrží jednoho stylu a rytmu.Následují dvě skoro instrumentální skladby. Severín střídá klidné a exhaltované polohy, Jechová se stupňujícím se tempem působí magicky a uhrančivě. Kadlecojc je jediná píseň bez filmového úryvku, emočně silná, dojemná, posmutnělá, melancholická. Další pestrou lahůdku představuje Knotek, pohybující se od jemných pasáží k vygradovaným. A závěr je hodně divoký. Inspektor Drahota a Půlpán jsou další dvě instrumentálky, první křehčí, druhá pohybující se na lince punk – rock – alternativa.

Od bicích a cella se odpíchne Fliegr – Opatrná a s dalšími nástroji píseň rozkvétá k místy zběsilému, punkovému tempu. Křehký začátek akustické kytary udává silnou atmosféru Fazekaše, směřujícího k valivému a temperamentnímu rocku, další nesmírně barevná skladba. Pětivteřinový metalový nářez Klap & Bouch pak Dvanáctisměnu, tuto promyšlenou a po všech stránkách dotaženou nahrávku, uzavírá.

Možná vás, podobně jako mě po letech, poslech desky inspiruje podívat se na Smoljakův, Svěrákův a Podskalského film znovu. Jednak se určitě pobavíte, a pak vám docvaknou další vrstvy a souvislosti alba Dvanáctisměna. A důležité je, že po hudební, textové i instrumentální stránce funguje deska i sama o sobě.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E
25.09.

Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E

Tento pátek 29.9. 2023 se v Říčanech u Prahy sejde špička punk-rockové scény. Od dvaceti hodin postupně...


S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné
25.09.

S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné

Kontroverzní a provokující kapela Vanessa vchází do Kristových let. K této příležitosti představí elektronická formace...


Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření
25.09.

Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření

Derulo je pokrokový, žánrově vyhraněný a nesmírně kreativní, a tak se zařadil mezi nejdynamičtější osobnosti světového...


Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter
25.09.

Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter

Liberecká modern rocková parta Meredith Hunter se v nové sestavě  po roce odmlky ozývá s novým klipem a singlem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru