Debut kapely Radosta vzdává hold Kulovému blesku, ale funguje i sám o sobě

Recenze alba : Dvanáctisměna

Interpret: Radosta
Celkový čas: 00:46:10
Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2023
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Mezi nejkultovnější tuzemské filmy bezesporu patří Kulový blesk. Fascinována jím je i kapela Radosta, která si nejen zvolila své jméno podle hlavního hrdiny, ztvárněného Rudolfem Hrušínským, ale také nyní vydává debut Dvanáctisměna. Jeho název odkazuje právě na největší akci v dějinách stěhování, dvanáctisměnu bytů s krycím označením Kulový blesk. Tím ale pocta slavné komedii zdaleka nekončí.

Plzeňská kapela věnuje na svém albu každou ze skladeb některé z postav, a tak si v názvech jednotlivých písní mohou znalci připomenout Máňu, Operního mistra Bílka, Knotka, Fazekaše, Inspektora Drahotu nebo Jechovou. Písně navíc obsahují i původní hlášky zmíněných postav. Tyto úryvky z filmu jsou zcela vhodně a přesně vybrány a s velkým citem do hudby nasamplovány.Skvělý nápad. Ale jaký je přínos kapely Radosta? Zásadní. Jednak složila velice pestrou, nápaditou, naléhavou, uhrančivou hudbu, pohybující se od punku přes dominantní, trochu garážový rock, folk až po alternativu. Opírá se o kytary a bicí, ale výraznou roli hraje i saxofon, příjemné osvěžení přináší hostující trumpeta, křídlovka a cello. Některé skladby jsou takřka instrumentální a poslouchat propacovanou souhru nástrojů, nevtíravě melodické nápady, práci s dynamikou a gradací, budování atmosféry, promyšlené závěry či v písničkách výrazově pestrý zpěv je čistá radost.

Vtipně a funkčně nasamplované úryvky, které ve spojení s hudbou dostávají nové souvislosti, jsou jen menší části skladeb, větší část disponuje vlastními texty kapely. Poetickými, pocitovými, občas intimními, zachycujícími stárnutí, platonické touhy, naději, lásku, plynutí času. Takže se v podstatě jedná o klasické písničky, hudbou i texty volně odkazujícími na jednotlivé postavy. MUDr. Ječného („Sám chci bejt všech starejch krámů král"), Mistra Bílka („Vášeň je tak dojemná, když tě opouští"), Pivoňku („V klidu si pluje rutinou muže"), Fliegra, Opatrnou („Samotu stáří ve dvou si dát").

Dialog Radosty s Jechovou podmalovávají kytary, bicí a saxofon, potom Máňa přejde do klasické písničky. Rockově špinavé, s garážovým zvukem a punkovou energií a vyhroceným zpěvem. Podobně funguje Pivoňkojc, jen trochu jemnější, i když skvěle vygradovaná skladba. Melancholicky vyznívá melodický folkrockový Operní mistr Bílek, v temperamentní, skočné písničce MUDr. Ječný dostává velký prostor saxofon. Opět velice pestrá skladba, která se rozhodně nedrží jednoho stylu a rytmu.Následují dvě skoro instrumentální skladby. Severín střídá klidné a exhaltované polohy, Jechová se stupňujícím se tempem působí magicky a uhrančivě. Kadlecojc je jediná píseň bez filmového úryvku, emočně silná, dojemná, posmutnělá, melancholická. Další pestrou lahůdku představuje Knotek, pohybující se od jemných pasáží k vygradovaným. A závěr je hodně divoký. Inspektor Drahota a Půlpán jsou další dvě instrumentálky, první křehčí, druhá pohybující se na lince punk – rock – alternativa.

Od bicích a cella se odpíchne Fliegr – Opatrná a s dalšími nástroji píseň rozkvétá k místy zběsilému, punkovému tempu. Křehký začátek akustické kytary udává silnou atmosféru Fazekaše, směřujícího k valivému a temperamentnímu rocku, další nesmírně barevná skladba. Pětivteřinový metalový nářez Klap & Bouch pak Dvanáctisměnu, tuto promyšlenou a po všech stránkách dotaženou nahrávku, uzavírá.

Možná vás, podobně jako mě po letech, poslech desky inspiruje podívat se na Smoljakův, Svěrákův a Podskalského film znovu. Jednak se určitě pobavíte, a pak vám docvaknou další vrstvy a souvislosti alba Dvanáctisměna. A důležité je, že po hudební, textové i instrumentální stránce funguje deska i sama o sobě.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první
19.05.

39. narozeniny kapely Tři Sestry s UK Subs – den první

Letošní 39.narozeninová oslava kapely Tři sestry připadla na 17. a 18. května. Spousta fanoušků oželela sledování...


Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost
18.05.

Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost

Jeden z progresivně metalových a rockových leaderů Caligula's Horse vyrazil na evropské turné k podpoře aktuální...


Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem
18.05.

Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem

Brněnský klub Kabinet Múz si na polovinu května připravil další lahůdku pro milovníky melancholických a zádumčivých...


Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny
18.05.

Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny

Na přelomu týdne Českou republiku procestovala trojice dívek, které v uplynulých pěti letech sbírají vavříny...


Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem
17.05.

Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem

Poly, zpěvák a kytaristy crossoverové, čtveřicí Andělů oceněné stálice INSANIA, se vydal cestou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru