Crosses poprvé zkřížili cesty s českým publikem

Začátek června nepatří jen venkovním koncertům. Čtvrtek 6. června měli červeně zakroužkovaný všichni fanoušci dark wave dream popu, zpěváka China Morena a dvojice Crosses. Industriálně rocková dvojice se konečně vydala do Prahy, kde vůbec poprvé představili svou unikátní elektronickou směs. Přijeli představit aktuální desku „Goodnight, God Bless, I Love U, Delete.”, ale při své premiéře hráli napříč diskografií. Večer otevřeli australané Vowws.


Předskokan zaujal, ale wow efekt nepřinesl

Dvojice Matthew Campbell a Arezo Khanjani pochází z Austrálie, ale trvale se usadili v Los Angeles. Žánrově jsou si s Crosses velmi blízcí, ačkoliv jejich tvorba zasahuje výrazněji až do synthpopu. V Praze je doplnil ještě bubeník a vyprodané Roxy se ve vydýchaném klubu příjemně rozehřívali při elektronickém rocku této trojice. Hráli z poslední desky „Under the World”, která vyšla už v roce 2018, ale představili i novější kusy, jako předloňské singly „Wait.” nebo „One by One”. Vowws mě určitě zaujali jak dynamickým tempem, tak i celkovou atmosférou jejich muziky. Kontrast hlubokého hlasu Campbella a ženského vokálu Khanjani fungoval výborně a pomohl i skvělý zvuk. Australané připravili půdu pro hvězdy večera více než výborně.Tři kříže z bílýho kamení

Všichni tu však byli kvůli jiné dvojici. Zpěvák Chino Moreno (mimo jiné zpěvák Deftones, pozn. red.) a kytarista Shaun Lopez vytvořili tento witch-houseový projekt v roce 2011. Jako Crosses vydali dvě desky a z obou zazněla velká porce. Pánové zahráli úctyhodných 19 skladeb, což bylo velkou omluvou za dlouhé čekání na jejich první koncert. Celý večer po přehraném intru z aktuální desky hned odpálili diskutabilně největšími hity „Invisible Hand” a „Vivien”. Skvělý zvuk přetrval, ba co více. Pod rukami Shauna Lopeze se ozývaly ohlušující elektronické bomby, které spolu s efektní světelnou show působily opravdu impozantně. Světla byla z větší části udělaná tak, abychom (alespoň ze zadních řad) viděli pouze siluety obou mužů, za kterými se pak promítaly všemožné projekce. Pochopitelně nemohly chybět ani tři pulzující kříže uprostřed pódia.

Začátek koncertu probíhal opravdu ve zběsilém tempu. Pokračovalo se s novou deskou se skladbami „Ghost Ride” a první ukázkou debutové desky „Crosses” byla pecka „†his Is a †rick”. Elektronické pasáže duněly klubem naprosto fantasticky a Lopezův doprovod na kytaru tento elektro-rockový zážitek ještě umocňoval. Pozornost si však více bral Chino Moreno. Jeho ukřičené vokály známe z Deftones a i zde byly občas slyšet. Více jsme se však mohli kochat jeho čistým a níže položeným hlasem. Pronikavé vokály tancovaly mezi elektronickými beaty, zatímco Moreno po pódiu běhal zleva doprava a občas instinktivně radostně vykřikoval. Bylo vidět, že ho to na pódiu baví a ocenil i aktivitu naplněného klubu. Moc toho nenamluvil a raději do nás se svým kolegou pumpoval jeden song za druhým. Po úvodní explozi se trochu zpomalilo s novými písněmi „Pleasure”, „Found” a „Grace”, samostatným singlem „Initiation” nebo druhou ukázkou z EP „PERMANENT.RADIANT”, skladbou „Sensation”.Crosses jsou Deftones v arkádové videohře raných 80. let

Dynamika koncertu spadla a došlo k výraznékmu uklidnění. To ovšem neznamená, že bychom se začali nudit. Tohle je přesně to, co dělá Crosses tak zajímavou kapelou a tak jinou než standardní kapely obou muzikantů. Dostali jsme se do snového režimu, kde nás obklopoval jen vlídný a uhlazený Morenův hlas spolu s velmi decentní elektronikou. Lehká změna přišla se skladbou „Pulseplagg”, který je značně synthwaveový a pestřejší. Na tu vlnu navázal singl „The Beginning Of The End” původně od kapely Cause & Effect. K rockovější podobě jsme se vrátili s debutovou deskou a skladbou „†hholyghs†”. Synthwaveová složka se však nevytratila. Výrazné zastoupení má na skladbě „Eraser” i „Girls Float † Boys Cry”, na které spolupracoval i Robert Smith z The Cure

S aktuální deskou se pánové rozloučili stylově se skladbou „Big Youth”, kde pro změnu hostoval rapper El-P. Jeho část byla puštěna z nahrávky a americký muzikant se objevil i ve zmíněné projekci. Bylo docela legrační sledovat Morena, jak si s rapovou pasáží hraje a snaží se chytat některá slova. Na závěr mělo prostor už jen debutové album, které je přece jen trochu rockovějšího rázu. Také tam najdeme více rychlejších, chytlavých a znovu energických kousků. Nechyběl skvělý gradující „Bi†ches Brew”, kde jsme si vzpomněli na Morenovy uřvané vokály. Jako přídavek přišly hitovky „†elepa†hy”, „Op†ion” a také synthwaveová verze ikonické skladby „Goodbye Horses” zpěvačky Q Lazzarus.

Chino Moreno a Shaun Lopez jsou kamarádi od dětství. Zpěvák zmínil, že spolu chtěli tvořit a hrát už dlouhou dobu a užívají si, že se to v poslední dekádě daří. Crosses nekoncertují moc. Vlastně jedou na turné jen, když vydají desku, a to se stalo zatím jen dvakrát. O to vzácnější je, že jsme je tu na ten druhý pokus mohli přivítat. Slyšet tento ikonický hlas pouze za decentního kytarového doprovodu ve společnosti pulzující elektroniky byl zážitek, který se už nemusí opakovat. Crosses jsou unikátní kombinací agresivního rocku, minimalisticky konejšivé elektroniky a čehokoliv mezi. Dvojici se povedlo tento blahodárný pocit předat i naživo a tento koncert klidně může kandidovat na akci roku.

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru