„Čas plnit si sny je právě teď,“ zdůrazňuje kapela Jelen.

Vyprodané sály, velké rádiové hity, několik Cen Anděl a stabilní zájem posluchačů. Kapela Jelen se v posledních letech vypracovala mezi nejžádanější jména české hudební scény. S novou řadovou deskou Věci a sny přichází bezmála po pěti letech, během nichž řádila hlavně na koncertních pódiích. Novinku pokřtí Jeleni naživo v rámci online koncertu, který se uskuteční v neděli 11. dubna.  Především (ale nejen) o albu jsme si povídali s frontmanem kapely Jindrou Polákem.    

HK: Nové album Věci a sny má do vaší tvorby přinést zcela nové světlo. V jakém smyslu?
Jindra Polák: "Asi bych to nepojmenoval úplně „nové světlo", to trochu evokuje, jako by tam momentálně byla nějaká temnota, kterou je zapotřebí vyhnat (smích). Spíš asi novou energii, nový pohled na věc. V naší dosavadní tvorbě jsme se hodně obraceli do minulosti, zkoumali jsme kořeny populární hudby, to, odkud pocházíme my a muzika, která nás formovala. Teď cítíme, že už jsme ty kořeny prozkoumali, kam až to šlo, ať už s naší autorskou tvorbou, nebo třeba se vzpomínkovým albem Půlnoční vlak Michala Tučného, které jsme v mezičase tak trochu neplánovaně natočili. Novou desku Věci a sny vnímáme jako takový náš návrat do současnosti. Přece jenom jsme se za těch osm let, co spolu hrajeme, hodně posunuli - lidsky i hudebně a bylo by divné, kdyby to na nové tvorbě nebylo znát."  

HK: Dobrá tedy, nový pohled. Není to ale riskantní? Jelen patří k nejpopulárnějším kapelám s vyprofilovaným soundem, který mají fanoušci rádi. Nebojíte se, že budou zaskočeni?
JP: „My to vnímáme tak, že náš vztah s fanoušky je od začátku velmi osobní a založený na tom, že jsme upřímní a na nic si nehrajeme. Od té doby, co Jelen vzniknul, děláme muziku tak, jak jí cítíme a snažíme se písničkám dát to, co vnímáme, že potřebují. Hrajeme tak, abychom si za svojí tvorbou stoprocentně stáli a myslím si, že naši fanoušci to cítí a proto nás mají rádi. A navíc to není tak, že bychom najednou otočili o 180° a začali dělat něco úplně jiného, než dřív. Pořád to jsou v první řadě písničky, s jasnou, zapamatovatelnou melodií a českými texty „o něčem", jen je nová deska zvukově a aranžérsky pestřejší a trochu současnější."  HK: Obsahují Věci a sny výhradně nové písničky? Kdy vznikaly a kdo je jejich autorem?
JP: „Veškerý materiál je nový, vznikal průběžně od vydání minulého alba, ale nejvíc během posledních zhruba dvou let. Na písničkách jsme se tradičně podíleli všichni, ale vzhledem k tomu že velká část finální práce se odehrávala během posledního roku, byla hodně ovlivněna aktuální světovou situací a tím, že jsme velkou část té doby museli trávit izolovaně - část kluků doma na Vysočině, já v jižních Čechách, zbytek kapely v Praze. Ale ve finále jsme za to vlastně vděční, protože nás to donutilo vyjít ze svojí komfortní zóny a vymyslet nové postupy a nové způsoby práce „na dálku". Díky tomu vznikla tři nezávislá producentská centra - jedno už tradičně v Praze, u našeho dvorního producenta Martina Ledviny, druhé v mém domácím studiu na jihu a třetí v Novém Jičíně u našeho kamaráda Honzy Balcárka (alias Johny Rainbow ze skupiny Light and Love, pozn. red.), se kterým jsme už hodně dlouho chtěli společně něco udělat a na albu produkoval tři písničky. Myslím, že právě díky těmto okolnostem je deska tak pestrá a přitom krásně drží pohromadě."  

HK: Co název alba symbolizuje?
JP: „Sousloví Věci a sny pochází z písničky Rozlučková, závěrečné skladby alba. Ta je věnovaná našemu kamarádovi Davidu Stypkovi, který nás opustil začátkem roku, vznikla na našem společném turné a vypráví o té neopakovatelné atmosféře, času stráveném v zákulisí a nekonečných večírcích na hotelových pokojích. Všichni jsme se těšili, že si to turné jednou zopakujeme. A vlastně přesně o tom ten název i je. Věci a sny jsou materiál, ze kterého se skládá celý život, a často míváme tendence kvůli věcem, po kterých toužíme, odkládat svoje sny na později. Jenže to už může být pozdě. Čas plnit si sny je právě teď."  

HK: Máte na novince nějaké hosty?
JP: „Pokud jde o hosty, můžete se těšit na dvě krásné a talentované dámy, zpěvačku Kateřinu Marii Tichou, která je už takovým naším tradičním, stálým hostem, a fantastickou violoncellistku Terezii Kovalovou. V netradiční poloze taky uslyšíte našeho kamaráda a producenta Martina Ledvinu, který si vystřihnul parádní kytarové sólo v písničce Když se svlíkáš. Málokdo totiž ví, že než se začal věnovat produkci, byl Martin jedním z nejuznávanějších českých bluegrassových kytaristů a s kapelou Druhá tráva projel Evropu i Ameriku."  

HK: Album již s vámi nahrával nový bubeník Vítek Polák. Můžete ho čtenářům představit?
JP: „Bicí souprava je asi největší změnou, která s novým materiálem přišla. Doteď jsme si vystačili jen s kopákem, na který hrál náš baskytarista Ondra Málek. U některých nových písniček jsme ale cítili, že potřebují kompletní bubny, a tak jsme se začali poohlížet po bubeníkovi. Shodou okolností v tu dobu přišel do našeho vydavatelství SinglTon mail od mladého bubeníka Víti Poláka, ve kterém psal, že by se rád posunul někam dál a jestli by se pro něj nenašlo nějaké uplatnění. Poslal i několik svých nahrávek, a když jsme na ně koukli, byli jsme úplně nadšení. Byla to přesně ta kombinace techniky, syrovosti a přirozeného muzikantství, kterou jsme si představovali. Domluvili jsme si zkoušku a ve chvíli, kdy jsme si společně zahráli, bylo rozhodnuto. Nejvtipnější je to naše společné příjmení, spousta lidí začala okamžitě spekulovat, co spolu máme společného a nechtějí uvěřit, že je to jenom shoda okolností!" (smích)  HK: Zazní na online koncertě, který se uskuteční 11. dubna, všechny písně z nového alba?
JP: „Všechny určitě ne, na albu je jedenáct písní a to by pomalu vydalo na celý koncert. Ale zahrajeme jich několik jako ochutnávku a pevně doufáme, že ještě víc jich zazní na turné, které k albu plánujeme na podzim. Samozřejmě bude záležet na aktuálních opatřeních, ale jsme optimisté a pokud to jenom trochu půjde, projedeme s novým materiálem celou republiku. Na on-line koncert se ohromně těšíme a budeme se snažit ho co nejvíce přiblížit zážitku z klasického živáku, plánujeme dokonce virtuální podpisovku a afterparty s fanoušky, myslím, že to bude velký zážitek. Ale stejně už se nemůžeme dočkat, až zase sedneme do dodávky a vyrazíme na cesty, protože živému hraní a osobnímu kontaktu se prostě nic nevyrovná."  

HK: Poslední otázka se bude týkat projektu s Míšou Tučnou. Je již uzavřený, nebo se k němu chcete někdy vrátit?
JP: Půlnoční vlak Michala Tučného byla naše pocta a poděkování tomuto velikánovi české písničky. Ačkoliv jsme to původně vůbec neplánovali, vznikly z toho krásné dva roky života. Skamarádili jsme se s celou Michalovo rodinou a s Míšou v první řadě, je to báječná ženská a navždycky bude naší ségrou a členkou toho našeho jeleního stáda. Přímé pokračování zatím neplánujeme, v současnosti se plně soustředíme na novou desku, ale jakmile bude vhodná chvíle, určitě Míšu vytáhneme na pódium a zazpíváme si spolu."  

Hudební knihovna přeje albu Věci a sny hodně spokojených posluchačů a jelenímu stádu vytoužené (pro všechny) podzimní koncerty.
Foto: Kateřina Poláková, Ondřej Pýcha


GALERIE

Související obsah:

» Jelen dokončil nový klip a brzy vyrazí s Billama na turné   (Karel Souček, 25. 09. 2014)
» Jelen posílá do světa druhý singl a videoklip z nového alba, které vyhází v dubnu   (Jana Kleinbauerová, 28. 03. 2021)
» Jelen zpracoval po svém písně Michala Tučného   (Karel Souček, 25. 06. 2019)
» Členy Jelena spojuje láska k obyčejnému muzikantství   (Karel Souček, 21. 11. 2013)
» Kapela Jelen má první vlastní videoklip   (Jitka Fialková, 14. 01. 2014)
» Jelen ladnými skoky překonává hranice mnoha stylů   (Karel Souček, 05. 08. 2014)
» Jeleny radostná energie neopouští ani na Vlčím srdci   (Ondra Kocáb, 26. 12. 2016)
» Půlnoční vlak Michala Tučného rozhodně není albem coververzí   (Karel Souček, 25. 07. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem
17.05.

Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem

Poly, zpěvák a kytaristy crossoverové, čtveřicí Andělů oceněné stálice INSANIA, se vydal cestou...


Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka
17.05.

Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka

Zpěvačka Lucie Bílá překvapila novou, dosud nevydanou písní Petra Hapky a Michala Horáčka s názvem Hvězdy jsou...


Na Hrady CZ nejen za Lucií v původní sestavě
16.05.

Na Hrady CZ nejen za Lucií v původní sestavě

Hudebně-kulturní festival Hrady CZ se letos uskuteční podevatenácté a návštěvníkům nabídne několik pozoruhodností...


Festival Studánka 2024 plný tuzemských rockových legend a umělců je tu
16.05.

Festival Studánka 2024 plný tuzemských rockových legend a umělců je tu

Už zítra odpoledne se v areálu libereckého Autokempu Staré Pavlovice otevřou brány hudebního festivalu...


Brno navštívili králové ze severu Wolfheart
16.05.

Brno navštívili králové ze severu Wolfheart

Při teplé květnové neděli se metaloví fanoušci v Brně mohli zchladit v Kabinetě Múz se samotnými králi...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru