„Čas plnit si sny je právě teď,“ zdůrazňuje kapela Jelen.

Vyprodané sály, velké rádiové hity, několik Cen Anděl a stabilní zájem posluchačů. Kapela Jelen se v posledních letech vypracovala mezi nejžádanější jména české hudební scény. S novou řadovou deskou Věci a sny přichází bezmála po pěti letech, během nichž řádila hlavně na koncertních pódiích. Novinku pokřtí Jeleni naživo v rámci online koncertu, který se uskuteční v neděli 11. dubna.  Především (ale nejen) o albu jsme si povídali s frontmanem kapely Jindrou Polákem.    

HK: Nové album Věci a sny má do vaší tvorby přinést zcela nové světlo. V jakém smyslu?
Jindra Polák: "Asi bych to nepojmenoval úplně „nové světlo", to trochu evokuje, jako by tam momentálně byla nějaká temnota, kterou je zapotřebí vyhnat (smích). Spíš asi novou energii, nový pohled na věc. V naší dosavadní tvorbě jsme se hodně obraceli do minulosti, zkoumali jsme kořeny populární hudby, to, odkud pocházíme my a muzika, která nás formovala. Teď cítíme, že už jsme ty kořeny prozkoumali, kam až to šlo, ať už s naší autorskou tvorbou, nebo třeba se vzpomínkovým albem Půlnoční vlak Michala Tučného, které jsme v mezičase tak trochu neplánovaně natočili. Novou desku Věci a sny vnímáme jako takový náš návrat do současnosti. Přece jenom jsme se za těch osm let, co spolu hrajeme, hodně posunuli - lidsky i hudebně a bylo by divné, kdyby to na nové tvorbě nebylo znát."  

HK: Dobrá tedy, nový pohled. Není to ale riskantní? Jelen patří k nejpopulárnějším kapelám s vyprofilovaným soundem, který mají fanoušci rádi. Nebojíte se, že budou zaskočeni?
JP: „My to vnímáme tak, že náš vztah s fanoušky je od začátku velmi osobní a založený na tom, že jsme upřímní a na nic si nehrajeme. Od té doby, co Jelen vzniknul, děláme muziku tak, jak jí cítíme a snažíme se písničkám dát to, co vnímáme, že potřebují. Hrajeme tak, abychom si za svojí tvorbou stoprocentně stáli a myslím si, že naši fanoušci to cítí a proto nás mají rádi. A navíc to není tak, že bychom najednou otočili o 180° a začali dělat něco úplně jiného, než dřív. Pořád to jsou v první řadě písničky, s jasnou, zapamatovatelnou melodií a českými texty „o něčem", jen je nová deska zvukově a aranžérsky pestřejší a trochu současnější."  HK: Obsahují Věci a sny výhradně nové písničky? Kdy vznikaly a kdo je jejich autorem?
JP: „Veškerý materiál je nový, vznikal průběžně od vydání minulého alba, ale nejvíc během posledních zhruba dvou let. Na písničkách jsme se tradičně podíleli všichni, ale vzhledem k tomu že velká část finální práce se odehrávala během posledního roku, byla hodně ovlivněna aktuální světovou situací a tím, že jsme velkou část té doby museli trávit izolovaně - část kluků doma na Vysočině, já v jižních Čechách, zbytek kapely v Praze. Ale ve finále jsme za to vlastně vděční, protože nás to donutilo vyjít ze svojí komfortní zóny a vymyslet nové postupy a nové způsoby práce „na dálku". Díky tomu vznikla tři nezávislá producentská centra - jedno už tradičně v Praze, u našeho dvorního producenta Martina Ledviny, druhé v mém domácím studiu na jihu a třetí v Novém Jičíně u našeho kamaráda Honzy Balcárka (alias Johny Rainbow ze skupiny Light and Love, pozn. red.), se kterým jsme už hodně dlouho chtěli společně něco udělat a na albu produkoval tři písničky. Myslím, že právě díky těmto okolnostem je deska tak pestrá a přitom krásně drží pohromadě."  

HK: Co název alba symbolizuje?
JP: „Sousloví Věci a sny pochází z písničky Rozlučková, závěrečné skladby alba. Ta je věnovaná našemu kamarádovi Davidu Stypkovi, který nás opustil začátkem roku, vznikla na našem společném turné a vypráví o té neopakovatelné atmosféře, času stráveném v zákulisí a nekonečných večírcích na hotelových pokojích. Všichni jsme se těšili, že si to turné jednou zopakujeme. A vlastně přesně o tom ten název i je. Věci a sny jsou materiál, ze kterého se skládá celý život, a často míváme tendence kvůli věcem, po kterých toužíme, odkládat svoje sny na později. Jenže to už může být pozdě. Čas plnit si sny je právě teď."  

HK: Máte na novince nějaké hosty?
JP: „Pokud jde o hosty, můžete se těšit na dvě krásné a talentované dámy, zpěvačku Kateřinu Marii Tichou, která je už takovým naším tradičním, stálým hostem, a fantastickou violoncellistku Terezii Kovalovou. V netradiční poloze taky uslyšíte našeho kamaráda a producenta Martina Ledvinu, který si vystřihnul parádní kytarové sólo v písničce Když se svlíkáš. Málokdo totiž ví, že než se začal věnovat produkci, byl Martin jedním z nejuznávanějších českých bluegrassových kytaristů a s kapelou Druhá tráva projel Evropu i Ameriku."  

HK: Album již s vámi nahrával nový bubeník Vítek Polák. Můžete ho čtenářům představit?
JP: „Bicí souprava je asi největší změnou, která s novým materiálem přišla. Doteď jsme si vystačili jen s kopákem, na který hrál náš baskytarista Ondra Málek. U některých nových písniček jsme ale cítili, že potřebují kompletní bubny, a tak jsme se začali poohlížet po bubeníkovi. Shodou okolností v tu dobu přišel do našeho vydavatelství SinglTon mail od mladého bubeníka Víti Poláka, ve kterém psal, že by se rád posunul někam dál a jestli by se pro něj nenašlo nějaké uplatnění. Poslal i několik svých nahrávek, a když jsme na ně koukli, byli jsme úplně nadšení. Byla to přesně ta kombinace techniky, syrovosti a přirozeného muzikantství, kterou jsme si představovali. Domluvili jsme si zkoušku a ve chvíli, kdy jsme si společně zahráli, bylo rozhodnuto. Nejvtipnější je to naše společné příjmení, spousta lidí začala okamžitě spekulovat, co spolu máme společného a nechtějí uvěřit, že je to jenom shoda okolností!" (smích)  HK: Zazní na online koncertě, který se uskuteční 11. dubna, všechny písně z nového alba?
JP: „Všechny určitě ne, na albu je jedenáct písní a to by pomalu vydalo na celý koncert. Ale zahrajeme jich několik jako ochutnávku a pevně doufáme, že ještě víc jich zazní na turné, které k albu plánujeme na podzim. Samozřejmě bude záležet na aktuálních opatřeních, ale jsme optimisté a pokud to jenom trochu půjde, projedeme s novým materiálem celou republiku. Na on-line koncert se ohromně těšíme a budeme se snažit ho co nejvíce přiblížit zážitku z klasického živáku, plánujeme dokonce virtuální podpisovku a afterparty s fanoušky, myslím, že to bude velký zážitek. Ale stejně už se nemůžeme dočkat, až zase sedneme do dodávky a vyrazíme na cesty, protože živému hraní a osobnímu kontaktu se prostě nic nevyrovná."  

HK: Poslední otázka se bude týkat projektu s Míšou Tučnou. Je již uzavřený, nebo se k němu chcete někdy vrátit?
JP: Půlnoční vlak Michala Tučného byla naše pocta a poděkování tomuto velikánovi české písničky. Ačkoliv jsme to původně vůbec neplánovali, vznikly z toho krásné dva roky života. Skamarádili jsme se s celou Michalovo rodinou a s Míšou v první řadě, je to báječná ženská a navždycky bude naší ségrou a členkou toho našeho jeleního stáda. Přímé pokračování zatím neplánujeme, v současnosti se plně soustředíme na novou desku, ale jakmile bude vhodná chvíle, určitě Míšu vytáhneme na pódium a zazpíváme si spolu."  

Hudební knihovna přeje albu Věci a sny hodně spokojených posluchačů a jelenímu stádu vytoužené (pro všechny) podzimní koncerty.
Foto: Kateřina Poláková, Ondřej Pýcha


GALERIE

Související obsah:

» Jelen dokončil nový klip a brzy vyrazí s Billama na turné   (Karel Souček, 25. 09. 2014)
» Jelen posílá do světa druhý singl a videoklip z nového alba, které vyhází v dubnu   (Jana Kleinbauerová, 28. 03. 2021)
» Jelen zpracoval po svém písně Michala Tučného   (Karel Souček, 25. 06. 2019)
» Členy Jelena spojuje láska k obyčejnému muzikantství   (Karel Souček, 21. 11. 2013)
» Kapela Jelen má první vlastní videoklip   (Jitka Fialková, 14. 01. 2014)
» Jelen ladnými skoky překonává hranice mnoha stylů   (Karel Souček, 05. 08. 2014)
» Jeleny radostná energie neopouští ani na Vlčím srdci   (Ondra Kocáb, 26. 12. 2016)
» Půlnoční vlak Michala Tučného rozhodně není albem coververzí   (Karel Souček, 25. 07. 2019)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Audio Attaché chystají nové album, pilotním singlem jsou temné Zprávy
15.06.

Audio Attaché chystají nové album, pilotním singlem jsou temné Zprávy

Temná, pochmurná skladba Zprávy avizuje druhé album pražských Audio Attaché s názvem Místa kam se nechystáš....


Brněnský Pop Messe doplňuje line-up, zahrají Post-hudba nebo Midi Lidi
15.06.

Brněnský Pop Messe doplňuje line-up, zahrají Post-hudba nebo Midi Lidi

Pop Messe měl minulý rok ambice konečně do Brna přitáhnout festival, zaměřený na mladou multižánrovou hudbu přesahující...


Pražský klub Modrá Vopice oznamuje nadupaný týden
15.06.

Pražský klub Modrá Vopice oznamuje nadupaný týden

Koncerty, které doslova klepou na dveře Ve středu 16.6. od 20:00 hod můžete zavzpomínat na staré dobré...


Dan Horyna s Merlinem a Benem potěšili duši nejednoho rockera
15.06.

Dan Horyna s Merlinem a Benem potěšili duši nejednoho rockera

Pražským klubem Vagon opět po dlouhé době zákazů a příkazů zněl našlapaný rock! Každému z nás...


Galén potěší milovníky folku, jazzu i šansonu
15.06.

Galén potěší milovníky folku, jazzu i šansonu

Nakladatelství Galén připravilo na letošní červen řadu zajímavých novinek. V edici hudebních nosičů se sešla...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Mohlo by to bejt nebe...
15.06.

Mohlo by to bejt nebe...

» Prokop Michal

Mohlo by to bejt nebe... je název nového alba Michala Prokopa & Framus...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru