Půlnoční vlak Michala Tučného rozhodně není albem coververzí

Recenze alba : Půlnoční vlak Michala Tučného

Interpret: Jelen
Celkový čas: 00:41:28
Vydavatel: SinglTon/Universal
Rok vydání: 2019
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Pro střední a starší generace stále představuje Michal Tučný tuzemskou nejen countryovou ikonu. Ti mladší však už mají úplně jiné idoly, proto je fajn, když se jim někdo snaží Tučného tvorbu přiblížit. Ujali se toho populární Jeleni, což dává smysl, protože country hraje v jejich produkci celkem velkou roli. Skupina si vybrala deset více či méně známých písní z repertoáru Michala Tučného plus nikdy nevydanou, v archivu nalezenou skladbu Nashville. A jak to celé dopadlo?

Dobře. Kapele a producentovi Martinu Ledvinovi se podařilo najít správnou hranici mezi úctou a respektem na straně jedné a svobodnou tvorbou a funkčními úpravami na straně druhé. CD Půlnoční vlak Michala Tučného rozhodně není albem coververzí, i když respekt ke countryové legendě je samozřejmě z písniček patrný. Zároveň jim však Jeleni dodali živější projev, modernější zvuk, pestřejší aranže a v mnoha případech rockovější náboj. Nejdůležitější je, že tyto úpravy působí přirozeně, žádné násilí, jen čistá radost. Základem jsou totiž pořád krásné, léty prověřené hity.Již tak početná kapela si do studia přizvala ještě osm hostů, takže písně zdobí bohatá, ale nepřeplácaná aranžmá. Skladby často mění rytmus, tempo, náladu a nástrojově bohatší zvuk jim dodává velké množství energie a třeba taková trubka řadu skladeb doslova rozsvítí. Skupina také nápaditě pracuje s dynamikou a gradací, což zase posouvá vyznění písniček trochu jiným směrem. Zpěvák Jindra Polák samozřejmě není (a ani se nesnaží být) Michal Tučný, ale hlavní je, že působí věrohodně. Navíc se jeho vokál výborně doplňuje se zpěvem Míši Tučné.

Album otevírá Tučným nedodělaná a tudíž dosud nevydaná skladba Nashville. Klasické country se silnou atmosférou, výraznou melodií a zpěvným refrénem zpříjemňují mimo jiné housle hostujícího Pepy Maliny. Spím v obilí dostává v podání Jelenů rockový náboj, drive, ale romantické prvky zůstávají zachovány. Propracovaná, vygradovaná skladba, které Horáčkova trubka dodává další rozměr. Písnička Abych tu žil má dvě části, první jemnější, klidnější, druhou temperamentnější. Opět krásně melancholická trubka, prostě oslava života.

Vytleskávaný, úderný refrén zdobí pozvolně gradující hit Pověste ho vejš, majestátní trubka zase skvěle šlapající skladbu Koukám, jak celá země vstává. Jemná, posmutnělá, čistá píseň, to je Modrá z džín, kterou celou odzpívá Míša Tučná. Střídměji vyznívá také Jak chcete žít bez koní, jejíž romantickou atmosféru podtrhuje harmonika. Energický začátek otevírá písničku Boty z kůže toulavejch psů, pro kterou jsou časté změny tempa a nálady typické. K mohutnému závěru graduje asi největší Tučného hit Tam u nebeských bran. Disponuje zajímavým refrénem, v němž hrají velkou roli bicí. Moderně znějící country s výraznou trubkou a nostalgickou náladou přinášejí Cesty toulavý a o romantickou tečku se postará Poslední kovboj.Jelen přistoupil k písním Michala Tučného, které většinou pocházejí z dílny Zdeňka Rytíře, s invencí a mírně je posunul. Skálopevní fanoušci mu asi nepoděkuji, ale mladé oslovit může. Teenagery asi ne, ale od dvaceti výš…. Navíc deska může sloužit jako pozvánka na podzimní klubové turné, které začíná 18. října v Hranicích na Moravě. A na koncertech jsou Jeleni nejsilnější.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Jeleny radostná energie neopouští ani na Vlčím srdci

Jeleny radostná energie neopouští ani na Vlčím srdci

Jelen se před dvěma roky stal z ničeho nic hvězdou českého hudebního éteru, díky...


Jelen ladnými skoky překonává hranice mnoha stylů

Jelen ladnými skoky překonává hranice mnoha stylů

Že i v akustické hudbě může být ohromné množství energie dokazuje talentovaná...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jacob Collier je první hvězdou festivalu JazzFestBrno
21.04.

Jacob Collier je první hvězdou festivalu JazzFestBrno

Jacob Collier. Ještě nedávno zázračný teenager, nyní oceňovaný všestranný hudebník. Právě tento britský multiinstrumentalista...


JAF 34 debutuje albem Empty
20.04.

JAF 34 debutuje albem Empty

Empty je název debutového alba hudebníka, malíře a grafika, který vystupuje pod maskou a jménem JAF 34. Hlavním tématem...


Prague Summer Festival přesouvá The Offspring na červen 2022
20.04.

Prague Summer Festival přesouvá The Offspring na červen 2022

Nová koncertní série Prague Summer Festival, kterou pořádá Ameba Production (Rock for People, Kefír, Nouvelle...


V novém klipu společně s Klárou Vytiskovou uslyšíte i Eriku Stárkovou
19.04.

V novém klipu společně s Klárou Vytiskovou uslyšíte i Eriku Stárkovou

Minimalistický, ale o to působivější videoklip či částečně lyric video je jakýmsi odlehčeným kontrastem k samotnému...


Tragikomickou skladbu  SíťOFFka věnuje Láska především dětem školou povinným a jejich rodičům
18.04.

Tragikomickou skladbu SíťOFFka věnuje Láska především dětem školou povinným a jejich rodičům

Název písně vybrali sami fanoušci během Láskova pravidelného livestreamu. Písničkář Láska je aktivní i v současné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
XCR-9
16.04.

XCR-9

» Nevermore & Kosmonaut

Nové album skupiny Nevermore & Kosmonaut, které se jmenuje XCR-9...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru