Brutal Assault, shrnutí před otevřením pekelné brány

Není to už ani měsíc, než poklidné město Jaroměř a přilehlou pevnost Josefov zaplaví návštěvníci festivalu Brutal Assault. Podívejme se, čím se tento ročník bude snažit zaujmout.

Organizátoři teprve před nedávnem slavnostně, jako blesk z čistého nebe, ohlásili hlavní hvězdu, legendu Slayer. I když odhlédneme od skutečnosti, že si tím splnili sen, jsou Slayer opravdovým tahákem obecně, protože se dá předpokládat, že nejsou zásadní kapelou pouze v ranku zvaném thrash metal, ale ovlivnili celý metalový svět tvrdšího ražení. Pod pódiem lze tak čekat např. hojnou účast vyznavačů black metalu nebo i modernějších směrů, jako metal core a djent ale třeba i doom či pagan metalu, kteří by se jen tak na placu spolu nesešli.

Velkou exkluzivitou se jeví tolik očekávané a jediné vystoupení Krabathor po několika letech nečinnosti. Je to o to zajímavější událost, že se jedná o domácího interpreta. Kapela si status legendy vydobyla především tím, že v devadesátých letech dokázala srovnat krok se slavnějšími zahraničními death metalovými spolky, což v té době nebylo vůbec lehké. Druhé album Cool Mortification se pak díky úžasné jedinečnosti stalo opravdovým skvostem.

Plavba po Bodomském jezeře s maniakem na palubě

Dá se čekat, že zdi josefovské pevnosti budou nadskakovat, až se kormidla chopí ,,maniak" Devin Townshend. Tento pán, tím, jak se vymyká jakémukoliv ortodoxnímu přístupu může oslovit publikum napříč styly i generacemi. Vedle Slayer druhou tolik zásadně určující kapelou pro tvrdší metalové styly byly Venom. Tato old school banda rozvíří krev i kštice vyznavačů tradičních metalových postupů.

Children of Bodom se za léta stali superkapelou, která představuje ten nejmelodičtější způsob severského řízného metalu. Nové, mladé myšlení bude zastupovat britská post hc parta Bring Me The Horizon. Podobných kapel se na BA vyskytuje čím dám tím větší množství. Ze Švédska přijedou svoji popularitu podpořit melodičtí drtiči Soilwork. Amon Amarth pak vrátí švédskou melodiku do velmi tradičních, vikingských vod.

Jakkoliv je BA festivalem tvrdé hudby, jeho žánrový rozptyl je značný. Pozváni byli díky tomu třeba Down, kteří odlehčí od brutálního nasazení některých kapel. Např. Converge pomohou mnohým oddělit mozek od hlavy. Pohřební atmosféru navodí My Dying Bride. Hvězna severského black metalu Satyricon předvede mix tradičních postupů a novátorského přístupu.

Death metalová smršť a alternativní pestrost

Tradičně bude čest jménu festivalu dělat značný počet death spolků jako Benediction, Broken Hope, Fleshless, Gorguts, Misery Index, Obituary, Suffocation, Six Feet Under a Unleashed. Černou odnož metalu dále budou zastupovat Gehena, Inquisition, Impaled Nazarene, Manegarm, Enthroned. Najde se i několik soupuníků hlavní hvězdy Slayer na thrash metalovém poli. Jsou to např. Sodom či Onslaugt. Tradičně nesmí chybět některá z veličin hc, tentokrát Sick of it All a k tomu podobné kapely jako Architect, Strife nebo H2O.

Velkou skupinu účinkujících tvoří kapely moderních směrů, jako post metal či djent a alternativní metalu a metal core, díky kterým je festival velmi romanitý a jaksi neortodoxní. Dává tak možnost mnohým objevovat nové možnosti v metalové hudbě ale sama pestrost setlistu umožní návštěvníkům se vystřídat pod pódii a vychutnat si i jiné zážitky, které BA nabízí. Chill – out zóna nabídne opět velký metal market, kromě piva zde bude celá řada stánků s nejrůznějším, masitým i nemasitým občerstvením. Tradičně rozšíření kulturních obzorů nabídne filmová projekce.GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost
18.05.

Caligula's Horse v Praze ukázali vyhlášenou australskou slušnost i hudební tvořivost

Jeden z progresivně metalových a rockových leaderů Caligula's Horse vyrazil na evropské turné k podpoře aktuální...


Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem
18.05.

Kapely Domkraft a Sunnata uspaly Brno chmurným metalem

Brněnský klub Kabinet Múz si na polovinu května připravil další lahůdku pro milovníky melancholických a zádumčivých...


Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny
18.05.

Trio Mandili v Brně dávalo lekci gruzínštiny

Na přelomu týdne Českou republiku procestovala trojice dívek, které v uplynulých pěti letech sbírají vavříny...


Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem
17.05.

Poly, frontman INSANIE, přichází s novým dark country/noir western projektem

Poly, zpěvák a kytaristy crossoverové, čtveřicí Andělů oceněné stálice INSANIA, se vydal cestou...


Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka
17.05.

Lucie Bílá nazpívala novou píseň Petra Hapky a Michala Horáčka

Zpěvačka Lucie Bílá překvapila novou, dosud nevydanou písní Petra Hapky a Michala Horáčka s názvem Hvězdy jsou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru