Brutal Assault, shrnutí před otevřením pekelné brány

Není to už ani měsíc, než poklidné město Jaroměř a přilehlou pevnost Josefov zaplaví návštěvníci festivalu Brutal Assault. Podívejme se, čím se tento ročník bude snažit zaujmout.





Organizátoři teprve před nedávnem slavnostně, jako blesk z čistého nebe, ohlásili hlavní hvězdu, legendu Slayer. I když odhlédneme od skutečnosti, že si tím splnili sen, jsou Slayer opravdovým tahákem obecně, protože se dá předpokládat, že nejsou zásadní kapelou pouze v ranku zvaném thrash metal, ale ovlivnili celý metalový svět tvrdšího ražení. Pod pódiem lze tak čekat např. hojnou účast vyznavačů black metalu nebo i modernějších směrů, jako metal core a djent ale třeba i doom či pagan metalu, kteří by se jen tak na placu spolu nesešli.





Velkou exkluzivitou se jeví tolik očekávané a jediné vystoupení Krabathor po několika letech nečinnosti. Je to o to zajímavější událost, že se jedná o domácího interpreta. Kapela si status legendy vydobyla především tím, že v devadesátých letech dokázala srovnat krok se slavnějšími zahraničními death metalovými spolky, což v té době nebylo vůbec lehké. Druhé album Cool Mortification se pak díky úžasné jedinečnosti stalo opravdovým skvostem.

Plavba po Bodomském jezeře s maniakem na palubě

Dá se čekat, že zdi josefovské pevnosti budou nadskakovat, až se kormidla chopí ,,maniak" Devin Townshend. Tento pán, tím, jak se vymyká jakémukoliv ortodoxnímu přístupu může oslovit publikum napříč styly i generacemi. Vedle Slayer druhou tolik zásadně určující kapelou pro tvrdší metalové styly byly Venom. Tato old school banda rozvíří krev i kštice vyznavačů tradičních metalových postupů.





Children of Bodom se za léta stali superkapelou, která představuje ten nejmelodičtější způsob severského řízného metalu. Nové, mladé myšlení bude zastupovat britská post hc parta Bring Me The Horizon. Podobných kapel se na BA vyskytuje čím dám tím větší množství. Ze Švédska přijedou svoji popularitu podpořit melodičtí drtiči Soilwork. Amon Amarth pak vrátí švédskou melodiku do velmi tradičních, vikingských vod.





Jakkoliv je BA festivalem tvrdé hudby, jeho žánrový rozptyl je značný. Pozváni byli díky tomu třeba Down, kteří odlehčí od brutálního nasazení některých kapel. Např. Converge pomohou mnohým oddělit mozek od hlavy. Pohřební atmosféru navodí My Dying Bride. Hvězna severského black metalu Satyricon předvede mix tradičních postupů a novátorského přístupu.

Death metalová smršť a alternativní pestrost

Tradičně bude čest jménu festivalu dělat značný počet death spolků jako Benediction, Broken Hope, Fleshless, Gorguts, Misery Index, Obituary, Suffocation, Six Feet Under a Unleashed. Černou odnož metalu dále budou zastupovat Gehena, Inquisition, Impaled Nazarene, Manegarm, Enthroned. Najde se i několik soupuníků hlavní hvězdy Slayer na thrash metalovém poli. Jsou to např. Sodom či Onslaugt. Tradičně nesmí chybět některá z veličin hc, tentokrát Sick of it All a k tomu podobné kapely jako Architect, Strife nebo H2O.





Velkou skupinu účinkujících tvoří kapely moderních směrů, jako post metal či djent a alternativní metalu a metal core, díky kterým je festival velmi romanitý a jaksi neortodoxní. Dává tak možnost mnohým objevovat nové možnosti v metalové hudbě ale sama pestrost setlistu umožní návštěvníkům se vystřídat pod pódii a vychutnat si i jiné zážitky, které BA nabízí. Chill – out zóna nabídne opět velký metal market, kromě piva zde bude celá řada stánků s nejrůznějším, masitým i nemasitým občerstvením. Tradičně rozšíření kulturních obzorů nabídne filmová projekce.



GALERIE



ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
bbno$ se vrací do Prahy s novým albem
02.05.

bbno$ se vrací do Prahy s novým albem

Kanadský hudebník bbno$ se v roce 2026 znovu představí českému publiku. Do Prahy dorazí 24. května, kdy vystoupí...


Monika Načeva se vrací k zásadnímu albu Nebe je rudý
02.05.

Monika Načeva se vrací k zásadnímu albu Nebe je rudý

Po třech dekádách od svého prvního vydání se Nebe je rudý Moniky Načevy, jedno z nejzásadnějších alb tuzemské...


Charlotte Gott slaví dvacetiny a vydává debutový singl In Too Deep
30.04.

Charlotte Gott slaví dvacetiny a vydává debutový singl In Too Deep

V den svých dvacátých narozenin vydává Charlotte Gott první autorskou skladbu z připravovaného EP. Singl In Too Deep...


Energická temnota - Chris Grey míří do Prahy
30.04.

Energická temnota - Chris Grey míří do Prahy

Kanadský zpěvák, skladatel a producent Chris Grey vystoupí 20. května v pražském klubu ROXY, kde v rámci turné...


Singl Red Flowers avizuje nové album písničkářky Veniky Hartlyn
29.04.

Singl Red Flowers avizuje nové album písničkářky Veniky Hartlyn

Red Flowers je čtvrtým singlem z chystaného alba písničkářky a klavíristky Veniky Hartlyn. Deska pod názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Chunta
30.04.

Chunta

» Kyšperský-Pilgr-Doubrava-Nikl

Čtyři výrazné osobnosti české hudební scény – Martin Kyšperský...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta