Pevnost Josefov málem dosáhla rekordní návštěvnosti na festivalu Brutal Assault

Již po sedmé se otevřely brány ohrazeného prostoru v Josefovské pevnosti poblíž Jaroměře a metaluchtiví návštěvníci festivalu Brutal Assault mohli už ve středu 7. srpna nastoupit před jedno ze dvou pódií a vychutnat si zkrácený program toho dne. Díky zařazení thrash metalové stálice Testament se již nejednalo o jen tak nějaký přípravný den na hlavní program a festival se tak pomalu stává čtyřdenním.


Návštěvníci se jako vždy dobře bavili

Protože se organizátoři neustále snaží vylepšovat chod festivalu, nemuseli tentokrát konečně návštěvníci stát dlouhé fronty při odbavování vstupenek. To se konalo už od úterka u četných stánků a tak se příchozích čtrnáct tisíc návštěvníků stačilo bez problémů vystřídat. Jestliže si mnozí v minulých letech stěžovali, že nestihli svoji oblíbenou kapelu z důvodu přesunu v programu, stačilo, aby vlastnili tzv. chytrý telefon a zdarma si mohli stáhnout aplikaci, díky které bylo možno aktuality na festivalu sledovat kdekoli mimo areál. Ještě dalších pár organizačních a odpočinkových drobností přispělo k pohodovému průběhu festivalu. Vznikly odpočinkové zóny pro ty, kteří si potřebovali oddechnout od metalové nálože, již tradičně promítalo hororové kino, příjemnou zajímavostí byl stan firmy Marshall, kde fungovaly workshopy. Ti co jsou schopní hry na hudební nástroje, si mohli vyzkoušet různou techniku známé firmy vyrábějící zvukové aparáty.


Kytarové duo kapely Decrepit Birth

Ve vedlejší části areálu stála klubová scéna, kde po tři dny vystupovaly undergroundovější spolky, převážně českého či slovenského původu. Na hlavních pódiích pojmenovaných po tradičních partnerech festivalu, se začínalo vždy v jedenáct. Již čtvrteční začátek programu nastiňoval to, co bylo předesláno. Stylově se pohyboval často v technicky brutálních vodách. Začaly to dvě české formace, z nichž se právě Proximity snažili připomenout nedorazivší As I Lay Dying. Čvrteční malá zakulhání v představeních se projevila nejvíce v japonské návštěvě Coffins. Ti dorazili se zpožděním. Vše se tak nějak vykompenzovalo, protože i další učinkující Decrepit Birth, Magrudegrind a Dr. Living Death jsou coreoví pohodáři. Jakousi metal (death) coreovou zeď toho dne nahlodával americký doom Novembers Doom a alternativní Philm. Belphergor přidali s nezbytnými kulisami trochu té černoty a jejich vystoupení bylo náležitě oceněno. Návratem k metalcoru byli Devildriver. Už několikátá a nutno dodat, že výborná metalcoreová kapela toho dne.

Nadcházející večer se uvedli v Čechách tolik populární Dying Fetus. Tito skromní poctivci opět potvdili svůj status u domácího publika. Po tvrdých technických rifech byli zpestřením Ensiferum. Pagan metaloví trolové řádili na pódiu, jen škoda, že krásná klávesistka se moc živě netvářila. Gojira je dnes již francouzskou veličinou a svým intenzivním metalem snesla peklo mezi zdi pevnosti. To Anthrax na to šel trochu jinak. Sice by mu slušelo méně pompy, ale publikum rozhýbal slušně. Zbytečnou se však jevila přednesená elektrikářská halekačka TNT. Anthrax má dost svých skvělých skladeb a vůbec celkově výběr písní byl diskutabilní. Fear Factory maličko vyšuměli především kvůli experimentování se zvukem. Voivod vše vrátili do pohodových kolejí a usmíval se i frontman Entombed. Noc už skoro tradičně uzavírali Marduk, černá stálice festivalu.


Pro - Pain

Páteční začátek se vyplatilo nezaspat. Jednalo se o velice kvalitní blok technických kapel. Už italští Antropofagus předvedli deathovou kvalitu. Ruští Katalepsy překvapení jen zvýšili. Velice sympatickým zjevem byli Attack of Rage. Tato slovenská kapela snese srovnání s jinými podobnými zahraničními spolky. Až překvapivě se jevilo zařazení Obcury na poledne jen s necelou třičtvrtěhodinou času. Tato superskupina si však na slávu až tak nepotrpí a k dokonalosti jí chybí už jen chápavý zvukař, který by její show dotáhl ke stoprocentní hranici. Pro-Pain však měli k dispozici času ještě o trochu méně a i oni si s tím bez problému poradili. Polské kapely zažívají boom a Hate toho byli důkazem. Přítomní jim ochotně zobali z ruky.

Jistým zjevením jsou na festivalu Orphaned Land. Izraelské melodie i tentokrát provoněly areál. Malevolent Creation se zjevili bez druhého kytaristy, ale předveli svůj smysl pro upřímnost a bez nějakých manýrů odehráli krásný poctivý set, který si ohlas zasloužil. Fields Of The Nephilim přímo ukojili nemalou část přítomných vyznavačů gotiky. Meshuggah sice někoho potěšili ale našlo se i dost zklamaných, protože zvuk se trochu hledal a přece jen další kapely zněly přesvědčivěji. In Flames vygenerovali čtvrthodinu zpoždění a celé vystoupení dost neskromně natahovali zbytečným mluveným slovem. K hudbě však výhrady mít nešlo. Výtečně se předvedli Amorphis. Až ohromujícím dojmem působili Carcass. Jen kdyby takový zvuk měly i dříve učinkující kapely. Parádně pak všem nakopali zadky Overkill. Boby Blitz pobíhal před hradbou Marshallů jak kulový blesk a pro všechny byl old school thrash příjemným oddechem po těžkých a složitých hudebních postupech pátku.


Věčně šklebivý obličej frontmana Crushing Caspars

V sobotním dopoledni potěšili především Crushing Caspars. Frontmanova výrazná mimika doprovázela celý set a zahřála u srdce každého z HC fans. Metalcoreovou vlajku pozvedli výborní britští Sylosis. Dokonce jim byl neplánovaně dopřán přídavek a fanoušci spokojeně ryčeli. Vše na prach rozdrtili Rotten Sound. Fanoušci BA jsou ale na jejich skvělý grind zvyklí a vír pod pódiem to jen dokazoval. Vomitory si prohodili vystoupení s Centurian z klubové scény a nutno dodat, že ti vůbec nezklamali a velké pódium jim perfektně sedlo. Ještě, než přišel předlouhý avantgardní set mistra Ihsahna a doprovodné skupiny Leprous, dokonale rozhýbal publikum Biohazard.

Velmi blyštivým hřebem festivalu byli Trivium. Vynikající show s výborným zvukem ozdobila sobotní večer. A s ovacemi se nekončilo. Clawfinger si jich vysloužili snad ještě více. Aby HC nebylo toho dne málo, prostor dostali Hatebreed. Těžko však pochopit, proč zvukař vytáhl postupně hlasitost tak neskutečně vysoko. Výborné vystoupení to trochu zabíjelo. Ostatně podobný problém postihl více kapel. O polském tažení už byla řeč, tolik populární Behemoth nemohli zklamat.

I když na poslední chvíli odhlásilo účast několik zásadních kapel, na kvalitě festivalu i návštěvnosti to nijak neubralo. Jen tisíc lidí chybělo do vyrovnání patnáctitisícového rekordu minulého roku. I tak byla velká škoda ztraceného vystoupení Killing Joke. Taková kapela přeci jen chyběla. Ještě že mnohé mladé kapely dnes drží uroveň své produkce tak vysoko a dokážou zahrát fantastické koncerty, jak potvrzují poslední ročníky festivalu a toho letošního zvlášť.

GALERIE
Přišli se podívat i zástupci pohádkové říše
Clawfinger
Trivium
Biohazard
Rotten Sound
Sylosis
Over Kill
Anders Fridén z in Flames
Malevolent Creation
Orphaned Land
Obscura
Antropofagus
Anthrax
Gojira
Ensiferum
Dying Fetus
Belphergor
Proximity

Související obsah:

» Nové kapely na festivalu Brutal Assault   (David Malý, 25. 02. 2013)
» Festivaly nadělují!   (David Malý, 24. 12. 2012)
» Brutal Assault v prosinci naděluje velmi štědře   (David Malý, 16. 12. 2012)
» Brutal Assault potvrzuje další kapely   (David Malý, 18. 04. 2013)
» Brutal Assault s další várkou kapel   (David Malý, 29. 05. 2013)
» Změny na festivalu Brutal Assault   (David Malý, 21. 06. 2013)
» Festival Brutal Assault hlásí další změny   (David Malý, 28. 07. 2013)
» Brutal Assault potvrzují další tři kapely   (David Malý, 31. 01. 2013)
» Nová jména pro Brutal Asault   (David Malý, 06. 11. 2012)
» Brutal Assault naděluje poprvé v letošním roce   (David Malý, 08. 01. 2013)
» Brutal Assault posiluje   (David Malý, 30. 10. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)
17.06.

Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)

Holandská star Joost Klein vyprodal svůj první koncert v České republice během několika minut od zahájení...


Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994
16.06.

Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994

Kapela Prouza se ohlíží do své minulosti a vydává pětipísňové EP s prozaickým názvem "demo 1994”....


Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku
16.06.

Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku

Multiplatinový rapper Russ šel vždy vlastní cestou a vlastním tempem. Průlomové album na hraně klasického...


Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru