Bára Poláková vydává nové album ON/OFF

Album ON/OFF vyšlo 26. května 2023 prostřednictvím digitální distribuce u Championship Music. V brzké době ji doplní i fyzické nosiče, konkrétně vinyly, CD a audio kazety.

Myšlenka zapínání a vypínání – myšlenek, energie, konkrétních nálad – protkává všechny skladby. Název ON/OFF přitom vznikl spontánně, a to až díky focení na cover. "Výpravu pro focení Jakuba Gulyáše dělal Marek Cpin, který přinesl k dřevěnému domečku i lampu. Když jsme pak fotku viděli, povídali jsme si s Markem o tom, že tam někde je ukrytý název desky. V tom - zapnuto a vypnuto. Došlo mi, že to souvisí i s tím temnem na začátku tvorby. A i když se ty smutný písničky na desky nedostaly, jsou pořád součástí toho celého procesu. Takže mi pak bliklo, že přece někdy jsem ON a někdy OFF. Dlouho mi trvalo pochopit, že oboje je v pořádku.” Říká Bára.

Album ON/OFF je třetí studiovou nahrávkou Barbory Polákové. Obsahuje třináct skladeb a přizvala hned několik hostů. Je mezi nimi Jan Cina, Marek Adamczyk nebo Ben Cristovao. Stejně jako u předešlých alb, i tentokrát vytvořila autorské duo s Davidem Hlaváčem.

K tvůrčímu procesu alba pak Bára Poláková vysvětluje: "Většinu písní jsme napsali s Davidem. Mezi druhým a třetím albem sice uteklo pět let, během nich jsme ale vydali čtyři singly. Tři z toho pro filmy do kin. Bylo tedy otázkou, jestli je na desku dát všechny, nebo třeba jen část z nich. Nakonec jsme se rozhodli, že je pro nás hodnotnější čistota celku. Aby do sebe všechno zapadlo. Z toho důvodu jsme nakonec těsně před masterem alba vyhodili dvě písničky. Dalších x rozdělaných jsme nechali na jindy.”

První singl Sousedův trávník úsměvně glosuje naše časté obavy a ohlížení se po tom, kdo se má kolem nás líp. Druhý singl DESE s Janem Cinou a Markem Adamczykem je zase roztančená, veselá písnička s retro nádechem. Dalším klipem v pořadí má být ten ke skladbě Nech bejt, který by měl vzniknout ve spolupráci s šedesátičlenným Police Symphony Orchestra. ”Formát klipu mě vždycky fascinoval. Každá písnička si říká o jiný přístup, ke každé je proto i potřeba přistoupit trošku jinak. Aby se neohýbal obraz podle zvuku a ani zvuk podle obrazu - musí spolu jít za ruku,” vysvětluje vnímání přístupu ke svým klipům Bára.

Mezi skladbami je i Oplatka, ve které je hostem Ben Cristovao. Ke spolupráci s ním Bára říká: "Napsala jsem Oplatku asi před rokem a přála si přizvat nějakýho kluka. Dva měsíce jsem rozmýšlela, koho oslovím. Přemýšlela jsem, jestli je to vážně Ben, jestli se k němu písnička hodí, jestli ho bude bavit. Jsem strašně ráda, že do toho šel. Napsal si naprosto skvělý text a bombasticky to nazpíval. Je to jediná písnička z alba, kterou si pustím jen tak v autě. Má úplně speciální auru. Neumím to líp popsat.”

Nahrávka ON/OFF přichází po pěti letech od zatím posledního alba ZE.MĚ. Přináší s sebou silné spojení hned tří producentů. Jedním z nich se stal sám David Hlaváč, dalším Jan P. Muchow, který produkoval obě předešlá alba a poprvé se Bára pracovně setkala s producentem Filipem Jelínkem.

 

FOTO Marek Jarkovský

GALERIE

Související obsah:

» Bára Poláková už není nafrněná, potvrdila to novým albem ZE.MĚ   (Petr Škrabánek, 10. 08. 2018)
» Bára Poláková si pozvala kamarády na Výstaviště   (Karel Souček, 18. 05. 2023)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika
20.06.

Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika

Každoročně pořádaná akce v obci Měcholupy na Nepomucku s názvem Růža Fest měl na letošek pevně stanovený...


Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna
20.06.

Bring Me The Horizon na Rock for People složili reparát za jedna

Britská alternativně rocková, metalová, elektronická (vyberte si) kapela se na festival Rock for People vrátila podruhé,...


Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně
20.06.

Avril Lavigne na Rock for People oslavila svou kariéru důstojně

Avril Lavigne vystoupila na Rock for People a jestliže před koncertem mezi fanoušky budila zvědavost, či snad obavy, po koncertě...


Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo
20.06.

Třetí den se na festivalu Rock for People vítalo i loučilo

Třetí den na festivalu Rock for People byl opět prodloužen a ti nejvytrvalejší vydrželi až do tří ráno. Počasí konečně...


Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru