Bára Poláková vydává nové album ON/OFF

Album ON/OFF vyšlo 26. května 2023 prostřednictvím digitální distribuce u Championship Music. V brzké době ji doplní i fyzické nosiče, konkrétně vinyly, CD a audio kazety.

Myšlenka zapínání a vypínání – myšlenek, energie, konkrétních nálad – protkává všechny skladby. Název ON/OFF přitom vznikl spontánně, a to až díky focení na cover. "Výpravu pro focení Jakuba Gulyáše dělal Marek Cpin, který přinesl k dřevěnému domečku i lampu. Když jsme pak fotku viděli, povídali jsme si s Markem o tom, že tam někde je ukrytý název desky. V tom - zapnuto a vypnuto. Došlo mi, že to souvisí i s tím temnem na začátku tvorby. A i když se ty smutný písničky na desky nedostaly, jsou pořád součástí toho celého procesu. Takže mi pak bliklo, že přece někdy jsem ON a někdy OFF. Dlouho mi trvalo pochopit, že oboje je v pořádku.” Říká Bára.

Album ON/OFF je třetí studiovou nahrávkou Barbory Polákové. Obsahuje třináct skladeb a přizvala hned několik hostů. Je mezi nimi Jan Cina, Marek Adamczyk nebo Ben Cristovao. Stejně jako u předešlých alb, i tentokrát vytvořila autorské duo s Davidem Hlaváčem.

K tvůrčímu procesu alba pak Bára Poláková vysvětluje: "Většinu písní jsme napsali s Davidem. Mezi druhým a třetím albem sice uteklo pět let, během nich jsme ale vydali čtyři singly. Tři z toho pro filmy do kin. Bylo tedy otázkou, jestli je na desku dát všechny, nebo třeba jen část z nich. Nakonec jsme se rozhodli, že je pro nás hodnotnější čistota celku. Aby do sebe všechno zapadlo. Z toho důvodu jsme nakonec těsně před masterem alba vyhodili dvě písničky. Dalších x rozdělaných jsme nechali na jindy.”

První singl Sousedův trávník úsměvně glosuje naše časté obavy a ohlížení se po tom, kdo se má kolem nás líp. Druhý singl DESE s Janem Cinou a Markem Adamczykem je zase roztančená, veselá písnička s retro nádechem. Dalším klipem v pořadí má být ten ke skladbě Nech bejt, který by měl vzniknout ve spolupráci s šedesátičlenným Police Symphony Orchestra. ”Formát klipu mě vždycky fascinoval. Každá písnička si říká o jiný přístup, ke každé je proto i potřeba přistoupit trošku jinak. Aby se neohýbal obraz podle zvuku a ani zvuk podle obrazu - musí spolu jít za ruku,” vysvětluje vnímání přístupu ke svým klipům Bára.

Mezi skladbami je i Oplatka, ve které je hostem Ben Cristovao. Ke spolupráci s ním Bára říká: "Napsala jsem Oplatku asi před rokem a přála si přizvat nějakýho kluka. Dva měsíce jsem rozmýšlela, koho oslovím. Přemýšlela jsem, jestli je to vážně Ben, jestli se k němu písnička hodí, jestli ho bude bavit. Jsem strašně ráda, že do toho šel. Napsal si naprosto skvělý text a bombasticky to nazpíval. Je to jediná písnička z alba, kterou si pustím jen tak v autě. Má úplně speciální auru. Neumím to líp popsat.”

Nahrávka ON/OFF přichází po pěti letech od zatím posledního alba ZE.MĚ. Přináší s sebou silné spojení hned tří producentů. Jedním z nich se stal sám David Hlaváč, dalším Jan P. Muchow, který produkoval obě předešlá alba a poprvé se Bára pracovně setkala s producentem Filipem Jelínkem.

 

FOTO Marek Jarkovský

GALERIE

Související obsah:

» Bára Poláková už není nafrněná, potvrdila to novým albem ZE.MĚ   (Petr Škrabánek, 10. 08. 2018)
» Bára Poláková si pozvala kamarády na Výstaviště   (Karel Souček, 18. 05. 2023)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí
25.09.

Album Třetí propojuje textovou naléhavost s hudební lehkostí

Naléhavost sdělení s až bezstarostně laděnou muzikou a hudební lehkost s vážností slov propojuje kapela...


Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E
25.09.

Punk-rockový večírek v Říčanech s kapelou E!E

Tento pátek 29.9. 2023 se v Říčanech u Prahy sejde špička punk-rockové scény. Od dvaceti hodin postupně...


S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné
25.09.

S novým klipem a bestofkou vyráží Vanessa na turné

Kontroverzní a provokující kapela Vanessa vchází do Kristových let. K této příležitosti představí elektronická formace...


Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření
25.09.

Jason Derulo vystoupí v pražské O2 areně u příležitosti 20. výročí od otevření

Derulo je pokrokový, žánrově vyhraněný a nesmírně kreativní, a tak se zařadil mezi nejdynamičtější osobnosti světového...


Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter
25.09.

Darth Vader si zahrál v klipu Meredith Hunter

Liberecká modern rocková parta Meredith Hunter se v nové sestavě  po roce odmlky ozývá s novým klipem a singlem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Thorns
24.08.

Thorns

» Martin Tony

Thorns je třetí sólové album anglického zpěváka Tonyho Martina....

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru