Bára Poláková už není nafrněná, potvrdila to novým albem ZE.MĚ

Recenze alba : ZE.MĚ

Album: ZE.MĚ
Interpret: Poláková Bára
Celkový čas: 00:48:45
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2018
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Populární herečka a zpěvačka Bára Poláková ukázala na svém debutovém albu odvahu a vtrhla do hudebního ranku s až překvapivou vervou. Zapůsobila velmi svěžím dojmem, ale slávu jí dělal především singl Nafrněná a také zaujala klipem Kráva. Proto se poslední období neslo v očekávání, s čím Bára po hudební stránce opět vyrukuje a jestli Nafrněná nebyl jen takový krátkodobý úlet. Že to Bára myslí s hudební kariérou vážně má ukázat nové album ZE.MĚ.

Filosofie zakletá do číslic 

Bára se při tvorbě nového alba spojila s J. P. Muchowem a to samo o sobě slibuje silný tvůrčí potenciál. A zdá se, že tato dvojice šla na věc přímočařeji, než by se čekalo. Vznikla ucelená kompilace Bářiných pocitů a pohledů na svět. Na první poslech už nebije do uší výrazná vypalovačka typu Nafrněná. Na druhou stranu ani na debutu nechyběla značná porce hlubokého vnitřního prožitku a nitka melancholie celou novou desku protíná o to silněji. Bára ovšem pokračuje v tom, v čem tkví její největší přínos na hudební scéně. Je to mix neotřelého elektropopu zkombinovaný s jedinečnou slovesností. Proto si také mohla vzít na paškál slova běžně se v mluvě vyskytující, ale bez podstatného významu a utvořit z nich hitovku Vono. Báře zde sekunduje dětský sbor. Ať žijou slova, co maj´ širokej rozptyl."

,,Jsem jinde. Nejsem tady, jsem na potom." Tyto ústřední verše písně Na potom celkem výstižně charakterizují Bářin styl vyjadřování. Tento styl používá slova jako hříček k podání informace. Bára nic neříká přímo, ale skládá ze slov barevné mozaiky. Posluchač se musí postupně na daný styl naladit, aby porozuměl. V 2-8-5 informace dokonce začarovala do číslic. V tomto songu si všimneme výrazného a nezaměnitelného Muchowova stylu. Nejsrozumitelnější písní je naopak trojka Kdyby. Bára zde dává jasně najevo své rozčarování z neuspořádanosti tohoto světa. Píseň má neomylný tah ve své skladbě i verších, jakoby neměla nikoho nechat na pochybách. 

Od funky k romantice

I přes převažující melancholii je třeba nenechat se jí ukolébat a s Bárou se odvázat. Turci a pressa jsou k tomu výbornou příležitostí. Jedná se o ukázku prvotřídního funky. Až mrazivě působí Po válce a je ukázkou přesvědčivosti tvorby zpěvačky. Zde se naplno projevuje kouzlo Muchowových skladatelských schopností. Bára plynule přechází svým hlasem ze sametového hlazení po intenzivní naléhání. A na závěr si připomeňme píseň nejmelancholičtější z melancholických. Hudební podkres v Sami dva zní až tuctově, ale takový druh písně to prostě vyžaduje. Bára svým vysokým hlasem míří romanticky až do nebe. ,,Na dosah nebe, do nebe na dosah..."


Báře Polákové se podařil zásadní krok v hudební branži. Dokázala, že první album nebyl jen nahodilým výkřikem a přesvědčila, že to s hudební kariérou myslí vážně. Přesvědčila také, že její originální pojetí hudebního vyprávění má patřičný význam a dobře vyplňuje prostor ve stylovém spektru. Album ZE.MĚ je ucelenou kompilací osobních pohledů, která vyžaduje jistou dávku pochopení a nemusí každému hned pasovat do vkusu. Do alba je třeba proniknout a kdo to udělá, zjistí, že interní pocity zpěvačky pobaví i nadchnou a především donutí k zamyšlení. Bára si touto plackou jasně definovala svůj postoj na hudebním poli. 

DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Ceny Vinyla přidávají nová města i lokální promotéry
17.09.

Ceny Vinyla přidávají nová města i lokální promotéry

Do jubilejního XV. ročníku vstupují Hudební ceny Vinyla. S bohatým programem koncertů a workshopů po celé republice....


Turné k úspěšnému albu Anny K. Údolí včel završí devět koncertů
17.09.

Turné k úspěšnému albu Anny K. Údolí včel završí devět koncertů

Ve Velkém Meziříčí odstartuje 4. listopadu Anna K., zpěvačka s nezaměnitelným hlasem, charismatem a více než třemi dekádami na...


Pale Blue Eyes poprvé v Česku: zasněná noc v Café V lese
16.09.

Pale Blue Eyes poprvé v Česku: zasněná noc v Café V lese

Britská kapela Pale Blue Eyes je indie-popová kapela z Velké Británie, která uchvátila fanoušky svým zasněným...


Kalifornský surf-rock v Praze: The Buttertones míří do Café V lese
16.09.

Kalifornský surf-rock v Praze: The Buttertones míří do Café V lese

The Buttertones jsou rocková kapela z Los Angeles, která se vůbec poprvé představí v Praze. Získali si fanouškovskou...


Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR
15.09.

Alice Cooper se vrací po dvou letech do ČR

Legendární rockový hudebník Alice Cooper, který v loňském roce nadchl fanoušky svým nezapomenutelným koncertem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sains et Saufs
17.09.

Sains et Saufs

» ZAZ

Sains et Saufs je název šestého studiového alba francouzské zpěvačky...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru