Zlatý hlas Afriky se znovu rozezní Prahou

K největším legendám africké hudby bezesporu patří malijský zpěvák Salif Keita. České publikum už ho nadšeně vytleskávalo na open air scénách festivalů Colours Of Ostrava a Respect. Klubový koncert 5. září 2023 v pražském Lucerna Music Baru však nabídne nejen rytmickou euforii, ale také intimnější setkání s ikonickým pěvcem. 

Životní příběh Salifa Keity patří k těm románovým či filmovým, který se snad ani nemohl ve skutečnosti stát. Věřili byste scénáři o princi, který se stane vyděděncem, a nakonec dobude svět jako zpěvák? Jenže ten příběh je zcela pravdivý. Salif Keita se narodil 25. srpna 1949 v Djolibě jako potomek malijské královské rodiny, dokonce v přímé dědičné linii Sundiaty Keity, ve 13. století zakladatele Malijské říše. Zároveň však přišel na svět jako albín, což je v kultuře Mandinka považováno za velmi zlé znamení, a rodina Salifa zavrhla a vypudila. Nadaný mladík přitom podle šlechtických zvyklostí nesměl pracovat a ve studiu mu zabránila vada zraku. Jako teenager se od vznešeného rodu sám distancoval a aby se uživil, přestěhoval se v roce 1967 do Bamaka, kde začal zpívat a hrát v tamních klubech.



Štěstí se na Salifa usmálo, když byl přijat do stylotvorné, státem sponzorované kapely Super Rail Band de Bamako. Brzy se stal tahounem ansámblu, ale po třech letech, v roce 1973, přerostl jeho rámec. Tehdy nastoupil jako sólista do skupiny Les Ambassadeurs a zpěvákův věhlas poprvé přerostl hranice Mali. Když v domovské zemi v polovině 70. let zavládly politické nepokoje, žel zdaleka ne poslední, Keita snadno přesunul sídlo nejdříve na Pobřeží slonoviny a v roce 1984 do Paříže. Publikum na celé planetě dokázal zaujmout přirozeností, s jakou využíval prvky „západního" rocku, popu a jazzu a latinskoamerické hudby, aniž by zapřel západoafrické kořeny. Ostatně po roce 2000 odmítl osud emigranta a vrátil se žít, tvořit a hledat inspiraci do Mali, bezpečnostním rizikům navzdory.

Africké publikum získal Salif Keita albem Mandjou (1978), už tehdy se mohl chlubit přízviskem „Golden Voice of Africa". O mezinárodní věhlas v počínající zlaté éře world music se zpěvák přičinil afro-popovou deskou Soro (1987). A samozřejmě také vystoupením na památném charitativním koncertu pro Nelsona Mandelu v roce 1988 na stadionu ve Wembley, po boku hvězd jako Sting, Peter Gabriel, Dire Straits či Stevie Wonder, jehož přenos v 67 zemích světa sledovalo na 600 milionů diváků. 

Keitův kontakt s jazzovým a jazzrockovým světem zprostředkovali například na albu Amen (1999) věhlasní hosté jako Joe Zawinul, Wayne Shorter a Carlos Santana. Afrického pěvce ovšem inspirovaly také šansony na desce Sosie (1997). Publikum milující tradičnější, akustičtější sound africké hudby s nápadnějším využitím nástrojů jako kora a balafon pak Salif Keita nadchl deskou Moffou (2002) i následujícím titulem M’Bemba (2005). Lichotivou pověst majstrštyku získala také nahrávka La Différence (2009), z hluboké osobní zkušenosti albína reflektující témata odlišnosti, pronásledování a bezpráví. Mimochodem, hostují zde například americký jazzový kytarista Bill Frisell nebo originální libanonský trumpetista Ibrahim Maalouf. Nadšené recenze a ohlas posluchačů si vysloužil i zatím poslední Keitův titul Un Autre Blanc (2018), kde mezi pozvanými hvězdami figurují beninská diva Angélique Kidjo či jihoafrický sbor Ladysmith Black Mambazo

Koncert proběhne v rámci série Jazz Meets World.



ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Ve víru emocí: letlive. a jejich návrat na pódia
09.07.

Ve víru emocí: letlive. a jejich návrat na pódia

Večer 7.7.2025 s letlive. ve Fuchs 2 nebyl jen koncertem – byla to výpověď. Syrová, pravdivá a nekompromisní. V...


Optimik při českolipských slavnostech zanotoval v plné síle
08.07.

Optimik při českolipských slavnostech zanotoval v plné síle

To si takhle vyrazíte na českolipské městské slavnosti a nestačíte se divit, kolik je dneska lidu mezi stánky....


ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget
07.07.

ILYHB si užívají festivalovou sezonu a těší se nejen na Sziget

I Love You Honey Bunny je indie-pop-rocková kapela z Prahy. Tvoří ji zpěvák Sebastian Jacques, kytarista Martin Šolc, baskytarista...


Štěrkovna Open Music chystá řadu originálních projektů
07.07.

Štěrkovna Open Music chystá řadu originálních projektů

Řadu mimořádných projektů nabízí festival Štěrkovna Open Music (ŠOM), který se v Hlučíně na Opavsku uskuteční od...


Letňany v plamenech: Post Malone dorazí do Prahy!
07.07.

Letňany v plamenech: Post Malone dorazí do Prahy!

Jeden z největších světových fenoménů současné hudby, Post Malone, míří poprvé do České...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Okná dokorán
08.07.

Okná dokorán

» Tobias Szidi

Nový album Okná dokorán vychádza po desiatich rokoch. S textami Petra Lipovského,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru