Zábavu ano, umění prosím ne

Recenze alba : V dvaceti seš nesmrtelnej!

Interpret: Airbag
Celkový čas: 00:47:03
Vydavatel: Avik
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Mladé poprockové kapely se množí snad geometrickou řadou. Jen minimu z nich se však podaří proniknout do éteru a oslovit více posluchačů. Čest výjimkám typu Mandrage nebo Rybičky 48. Ráda by do této společnosti patřila i kapela Airbag ze západočeského Staňkova. Jejich debut V dvaceti seš nesmrtelnej! není sice úplný propadák, ale do extraligy má hodně daleko.

Fenomén západních Čech

A propos, západní Čechy. Region s nejslavnější a možná i nejdelší bigbítovou tradicí u nás. Již dlouhá desetiletí týden co týden vyráží obyvatelé měst a vesnic muchlovat se na taneční zábavy s kapelami typu Odyssea, Brutus, MASH, Sifon nebo Zvlášňý škola. Kapelami, které hrají pohodovou, přímočarou, veselou muziku a které nic neřeší, protože jejich texty nikdo moc neposlouchá.

Proč o tom píšu? Protože i když mladé západočeské kapely jako Airbag chtějí pochopitelně dělat jinou muziku než jejich otcové, stejně se vlivů nezbaví. A co hůř, právě v písních, které chtějí dělat za každou cenu jinak, selhávají. Název alba V dvaceti seš nesmrtelnej!, fotka spokojených muzikantů sedících na rozmláceném automobilu, kondom i cigareta na obalu naznačují, že půjde o přímočarou poprockovou jízdu s lehkými přísadami punku, případně skáčka. A pohodovými texty typu víno, ženy, zpěv. Začátek desky tak funguje.Po úvodní instrumentálce, která představuje nástrojové možnosti formace, následují odpíchnuté, rytmicky přímočaré, melodicky šťavnaté songy s chytlavými refrény. Kapela v nich nic zásadního neřeší. „Házet vajgly do kanálu, povídat si o análu. Probudit se v cizím bytě, tetovat se, nechtít dítě. Barvit hlavu na červeno, míchat vodku se zelenou." Asi tak nějak. Vrcholem této části je singlovka Symptomatická. Propracovaný, vkusný pop, který by po určitém zkrácení mohl klidně do rádií a nikoho by neurazil.

Ty nešťastné balady

Druhá polovina desky začíná baladou Patent na sen a ty bývají u podobně zaměřených skupin problémem. Je i tady, utahaná, unylá, nepřesvědčivě odehraná i odzpívaná skladba, kterou nezachrání ani příjemné housle. Text se snaží být poetický, dospěle vážný, ale přesvědčivě rozhodně nepůsobí.

Pak už se nahrávka nerozjede, průměrné písně již nemají onen drive z úvodu. A když se ve skladbě Punk-rock girl zase vrátí, následně je pohřben další unylou baladou Protipóly: „Do omítky vyryji tvé jméno kusem drátu. Balím si svoji duši a zavazuji lanem."

V rychlých energických písních působí pětičlenná formace sehraně, přesvědčivě a suverénně, navíc hodně dobře pracuje s trubkou. Škoda, že u těchto skladeb chlapci nezůstali. Jasně, že na zábavách ploužáky fungují spolehlivě, nic proti baladám. Ale proč je zařazovat na desku a ještě šperkovat přemoudřelými texty?
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» V dvaceti seš nesmrtelnej!   (Karel Souček, 24. 11. 2012)
» Airbag   (Karel Souček, 24. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Devadesátkový punkrock se vrací! Zebrahead si zabírají Futurum Music Bar
03.02.

Devadesátkový punkrock se vrací! Zebrahead si zabírají Futurum Music Bar

Opakované volání po kalifornském devadesátkovém punkrocku bylo vyslyšeno a tady je! Koncem února, konkrétně...


Respekt vinyl tour 2023 zahájené, místem první zastávky hardrockové Dogy se staly Hořovice
02.02.

Respekt vinyl tour 2023 zahájené, místem první zastávky hardrockové Dogy se staly Hořovice

České hudební mapy jsou opět o několik pevných termínů velkých koncertů bohatší. Karvinská Doga odstartovala...


Let It Roll Winter se vrací po třech letech, Karlín vymění za Letňany
02.02.

Let It Roll Winter se vrací po třech letech, Karlín vymění za Letňany

Milovníci elektronické taneční hudby se po tříleté pauze letos dočkají. Poslední únorový víkend...


Isaac Anderson vyprodal Rock Café!
02.02.

Isaac Anderson vyprodal Rock Café!

V pondělí 30. ledna bylo v Rock Café vyprodáno díky zpěvákovi Isaacu Andersonovi, který je momentálně...


Andělé mají za sebou 1. kolo hlasování, uspěl Calin i Žbirka
01.02.

Andělé mají za sebou 1. kolo hlasování, uspěl Calin i Žbirka

Ceny Anděl Coca-Cola 2022 zveřejnily výsledky prvního kola hlasování České hudební akademie. Ty nastiňují, jak by mohly...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Alchymie D.N.A.
21.01.

Alchymie D.N.A.

» Bastard

Alchymie D.N.A. je třetí studiové album havířovské hard´n´...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru