Zábavu ano, umění prosím ne

Recenze alba : V dvaceti seš nesmrtelnej!

Interpret: Airbag
Celkový čas: 00:47:03
Vydavatel: Avik
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Mladé poprockové kapely se množí snad geometrickou řadou. Jen minimu z nich se však podaří proniknout do éteru a oslovit více posluchačů. Čest výjimkám typu Mandrage nebo Rybičky 48. Ráda by do této společnosti patřila i kapela Airbag ze západočeského Staňkova. Jejich debut V dvaceti seš nesmrtelnej! není sice úplný propadák, ale do extraligy má hodně daleko.

Fenomén západních Čech

A propos, západní Čechy. Region s nejslavnější a možná i nejdelší bigbítovou tradicí u nás. Již dlouhá desetiletí týden co týden vyráží obyvatelé měst a vesnic muchlovat se na taneční zábavy s kapelami typu Odyssea, Brutus, MASH, Sifon nebo Zvlášňý škola. Kapelami, které hrají pohodovou, přímočarou, veselou muziku a které nic neřeší, protože jejich texty nikdo moc neposlouchá.

Proč o tom píšu? Protože i když mladé západočeské kapely jako Airbag chtějí pochopitelně dělat jinou muziku než jejich otcové, stejně se vlivů nezbaví. A co hůř, právě v písních, které chtějí dělat za každou cenu jinak, selhávají. Název alba V dvaceti seš nesmrtelnej!, fotka spokojených muzikantů sedících na rozmláceném automobilu, kondom i cigareta na obalu naznačují, že půjde o přímočarou poprockovou jízdu s lehkými přísadami punku, případně skáčka. A pohodovými texty typu víno, ženy, zpěv. Začátek desky tak funguje.Po úvodní instrumentálce, která představuje nástrojové možnosti formace, následují odpíchnuté, rytmicky přímočaré, melodicky šťavnaté songy s chytlavými refrény. Kapela v nich nic zásadního neřeší. „Házet vajgly do kanálu, povídat si o análu. Probudit se v cizím bytě, tetovat se, nechtít dítě. Barvit hlavu na červeno, míchat vodku se zelenou." Asi tak nějak. Vrcholem této části je singlovka Symptomatická. Propracovaný, vkusný pop, který by po určitém zkrácení mohl klidně do rádií a nikoho by neurazil.

Ty nešťastné balady

Druhá polovina desky začíná baladou Patent na sen a ty bývají u podobně zaměřených skupin problémem. Je i tady, utahaná, unylá, nepřesvědčivě odehraná i odzpívaná skladba, kterou nezachrání ani příjemné housle. Text se snaží být poetický, dospěle vážný, ale přesvědčivě rozhodně nepůsobí.

Pak už se nahrávka nerozjede, průměrné písně již nemají onen drive z úvodu. A když se ve skladbě Punk-rock girl zase vrátí, následně je pohřben další unylou baladou Protipóly: „Do omítky vyryji tvé jméno kusem drátu. Balím si svoji duši a zavazuji lanem."

V rychlých energických písních působí pětičlenná formace sehraně, přesvědčivě a suverénně, navíc hodně dobře pracuje s trubkou. Škoda, že u těchto skladeb chlapci nezůstali. Jasně, že na zábavách ploužáky fungují spolehlivě, nic proti baladám. Ale proč je zařazovat na desku a ještě šperkovat přemoudřelými texty?
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» V dvaceti seš nesmrtelnej!   (Karel Souček, 24. 11. 2012)
» Airbag   (Karel Souček, 24. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
FOTOreport: Palaye Royale nás zklamat prostě neumí, předvedli nezapomenutelnou show a oznámují novinky
21.06.

FOTOreport: Palaye Royale nás zklamat prostě neumí, předvedli nezapomenutelnou show a oznámují novinky

Palaye Royale nás v uplynulých několika dnech poctili svou dvojnásobnou návštěvou a my se nemůžeme dočkat jejich dalšího...


Nové album, které uvádí singl Welcome to Nashville, nahrál Marpo v legendárním studiu Blackbird
21.06.

Nové album, které uvádí singl Welcome to Nashville, nahrál Marpo v legendárním studiu Blackbird

Na devátém albu Cowboys & Dreamers spolupracoval Marpo s hvězdnými jmény americké hudební scény Marpo,...


Symfonici na festivalu Metronome rozechvěli hladinu Křižíkovy fontány a Praha dojala Kosheen
21.06.

Symfonici na festivalu Metronome rozechvěli hladinu Křižíkovy fontány a Praha dojala Kosheen

Čtvrtek odstartoval ročník 2024 festivalu Metronome pozvolna, zato s pořádnou dávkou emocí. Kosheen slavili 25 let a Michael...


Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku
20.06.

Horký večer se v pražském Café V Lese nesl na vlnách kubánských rytmů a folk-rocku

V úterý 18. června poctila Prahu svou návštěvou na svém evropském turné kanadská umělkyně...


Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika
20.06.

Růža Fest v Měcholupech – tradiční obsazení a kvalitní muzika

Každoročně pořádaná akce v obci Měcholupy na Nepomucku s názvem Růža Fest měl na letošek pevně stanovený...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru