Za tou správnou energií k Urbánkovi a Mourkovi

Recenze alba : Urbánek & Mourek

Celkový čas: 00:33:25
Vydavatel: Tranzistor
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Protože se Hudební knihovna snaží podporovat mladé, začínající kapely, slyšeli jsme už desítky debutových nahrávek. Už dlouho však žádná nebyla natolik vyzrálá, sebevědomá a přesvědčivá, jako eponymní album písničkářského dua Urbánek a Mourek (ten název není marketingový tah, ale příjmení Vojtěcha a Tomáše). A také, což je stejně důležité, uvěřitelná. Ve všech směrech, tedy v hudbě, textech, zpěvu, zvuku, instrumentaci, atmosféře.    

Folk, blues, rock, pop, jazz

Urbánek Mourkem nabízejí devět autorských písní, které se pohybují někde mezi alternativnějším folkem (dnes se tomu říká indie folk), blues, jemným rockem, vkusným popem a melodickým jazzem. Ale je vlastně úplně jedno, do jakého kabátu své skladby obléknou, podstatné je, že se jedná o poctivé, melodické písničky postavené na silné a autentické atmosféře. A i když nejsou textově vždy radostné, vyzařují pozitivní energii.    Melodický, energický folk s prvky něžného rocku a blues přináší již úvodní skladba Osud (Lidi bavit). O jemný, nápaditý, rytmicky vstřícný hudební doprovod se postarají akustická a elektrická kytara hlavních protagonistů, kontrabas Tomáše Lišky a bicí Mariana Petržely, nad nimiž poletuje sytý, výrazný, ale přitom uvolněný zpěv Vojtěcha Urbánka. Jemnou folkbluesovou singlovku Sousede střídá vygradovaná, na silné atmosféře vystavěná bluesová písnička Májová. Právě v ní Urbánek zpívá o správné energii. A ta prostupuje celým albem.    

Temperamentnější, otevřenější polohu zastupují Pasti, v níž dostávají, i díky jazzovým přesahům, větší prostor všechny nástroje. Návrat k jemnější folkbluesové hudbě představuje píseň Ach jo, v níž se skvěle podařilo zachytit línou atmosféru nočních barů. Svojí náladou song evokuje slavné skladby Michala Prokopa, což je ta největší pochvala.    Don je temperamentnější, rytmičtější, rockovou skladbou s mnoha přesahy, stejně otevřeně vyznívá melancholická písnička Srovnaný. Melodický, vzdušný folk zastupuje textově naléhavý Krysařík a Stará písnička putuje od křehkého folku k energickému blues rocku a zase zpátky. Hodně pestrá a nápaditá skladba, která uzavírá hodně pestré a nápadité album. Album, které doprovází sice střídmá, ale nápaditá hudba, která promyšleně buduje atmosféru. A když se trochu protáhnou instrumentální pasáže, je radost poslouchat.    

Dobrý nos na talentované písničkáře

Radost poslouchat je i Urbánkův zpěv. Nejen kvůli přesvědčivému, autentickému projevu, ale také textům. Jsou civilní, bez frází a banalit odrážejí všední život a vztahy. Ne vždy vydařené, neboť zachycují i závist, manipulaci, strach, nenaplněné ideály, zbabělost... Ale jak říká Stará písnička: „Život se vlní jako divokej had a je to na tobě." Jsem moc zvědavý, jakým způsobem se budou vlnit budoucí hudební cesty Urbánka a Mourka. A s čím zase přijde David Landštof a jeho label Tranzistor, který má fakt skvělý čich na talentované písničkáře, nejdříve Johannes Benz, pak Justin Lavash a James Harries a teď Urbánek & Mourek.
Foto: Martin Tůma
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

GALERIE

Související obsah:

» Urbánek & Mourek   (Karel Souček, 05. 03. 2016)
» Návrat ke křtu debutového alba Urbánka & Mourka   (Jitka Fialková, 21. 02. 2016)
» Česká hudební scéna vítá Urbánka & Mourka   (Jitka Fialková, 19. 01. 2016)
» Urbánek & Mourek odpočítávají čas zbývající ke dni D   (Jitka Fialková, 29. 01. 2016)
» Pro duo Urbánek & Mourek je největší odměna, když lidi chodí na koncerty   (Jitka Fialková, 05. 02. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru