Vojta Dyk (skoro) roztancoval Lucernu

Pražská Lucerna byla zase jednou našlapaná k prasknutí. Tentokrát tu však nikdo neslavil své životní jubileum výročním koncertem. Davy fanoušků vtékaly kromě galerií a uličky mezi sedadly i podél sedadel na okraji sálu, tak, aby mohly postávat co nejblíže pódiu. Na něm měl totiž za chvíli vystoupit zpěvák, který v poslední době udivuje svým uměním i charisma mladší i plnoletější ročníky. Právě v Praze totiž vrcholilo turné společného projektu Vojta Dyk a B Side Band.


B Side Band rozjíždí dvouhodinovou show


Pomáhá i skvělý saxofonista Michal Žáček

Za etudy bubeníka se na podium vyhrnuli ostatní členové big bandu a střihli si úvodní předehru, aby plynule přešli do první písně. To už se objevil Vojta a diváctvo si spokojeně oddechlo. Škola swingu začala naplno. Vojta mezi skladbami vybídl přítomné, že by nebyl proti, aby si zatančili, ale uznal, že to Lucerna s místy pro sezení neumožňuje. I tak bylo vidět na divácích, že to s nimi „šije" a ke konci to někteří přeci jen nevydrželi a ve volném místě mezi sedadly si zatrsali při songu Elvise.


Vojta jen září...


...a dostává ze sebe maximum

Celé dvouhodinové vystoupení bylo rozděleno na třetiny. Na každou zvlášť se Vojta trochu převlékl, aby, jak sám řekl, mohl nakonec být sám sebou. Od obleku přešel k džínám a tričku. Pauzy mezi třetinami vyplnil jeden z hostů, saxofonista Michal Žáček. Sám Vojta četně komunikoval s diváky, vyhlašoval různé soutěže, především tu o velkou šunku. Stačil dát lidem školení „bebopu". Jak by také ne, když různé hrátky s hlasem jsou jeho libůstkou. Hlasem pak vytvářel známé melodie a hlediště muselo hádat. Nemohla chybět Vojtova oblíbená koncertní kratochvíle, jódlování. Přítelkyně Tatiana Vilhelmová dostala po písni All In Love Is Fair kytku i polibek. A když si dal oddech, zaskočil kapelník Josef Buchta, aby dal některým přítomným cvaknout panáka ze své placatky. Jakýmsi dojemným vrcholem večera byl duet Vojty s jeho maminkou. Mít zavřené oči, člověk by si myslel, že duet Oh, Baby, Baby přišla zazpívat Marta Kubišová. Vojta si tak splnil svůj velký sen a aplaus po písni otřásal Lucernou.


Diváci se skvěle baví počas celého vystoupení

Celkově byla náplň koncertu velice pestrá. Pestrá tak, že diváci viseli pohledy na pódiu a přitom si pohrávali s balónky ve tvaru srdce shozenými z horních galerií na začátku vystoupení. Střídali se songy tradičně swingové s těmi, které se swingovými staly právě pro toto turné. Např. Kurt Cobain by se divil, jak jednou Smells Like Teen Spirit v Praze zazní. Možná by ji málokdo poznal, kdyby ji Vojta patřičně neuvedl. Zazněly i jiné nejrůznější domácí i světové hity patřičně upravené pro toto vystoupení a taky byly uvedeny skladby vlastní.

Samo spojení zpěváka a big bandu vůbec nepůsobilo jako spojení hlavní interpreta s doprovodem. Byl to jakýsi duet, v němž B Side Band rozhodně nehrál roli toho vzadu. Dostával opravdu velkou příležitost ukázat svoji tvář i umění a kreativitu. Vojta zářil a užíval si to, nechával propuknout svůj mimořádný talent, pohrával si s diváky a ti mu tu ochotně papali i s navijákem. Přesto lze vyjádřit malou lítost nad jistou komorností akce. Ta neumožnila fanouškům (více tedy fanynkám) naběhnout pod pódium a svými pohyby a hlasem patřičně sdílet svou radost. To by jistě ještě více rozvířilo radost v sále. To právě tolik oživuje koncerty Nightwork a nabuzuje umělce k ještě lepším výkonům. Vojta by se měl zamyslet, jestli by nestálo za to, podobnou akci zopakovat třeba na letních hudebních festivalech. Tam by se jistě atmosféra rozjela do mnohem větších otáček a osvěta swingové muziky by dosáhla dokonalosti. Diváci si pak musí rozmyslet a mnozí jistě už mají, koho že to příště budou volit v anketě Český slavík.


I bez muziky dokáže Vojta zaujmout

Související obsah:

» Vojta Dyk s B-Side Bandem rozpumpuje Lucernu   (Joe Stramr, 19. 12. 2012)
» Nirvana   (Petr Škrabánek, 14. 01. 2011)
» Marta Kubišová oslavila sedmdesátiny, ale na důchod stále nepomýšlí   (Petr Škrabánek, 20. 11. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Diva Annabelle má heels a zve ke společnému létání
07.12.

Diva Annabelle má heels a zve ke společnému létání

Zpěvačka Annabelle přichází s novým tanečním singlem heels, který má posluchačům zvyšovat sebevědomí před...


Lenny píše novou baladou pokračování příběhu své maminky
07.12.

Lenny píše novou baladou pokračování příběhu své maminky

V pražském klubu Roxy proběhlo v pondělí národní kolo Eurovision Song Contest 2024, ze kterého...


Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour
07.12.

Kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour

Cenami ověnčená rocková kapela Nickelback oznámila evropské koncerty v rámci Get Rollin' Tour 2024, na kterých...


Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi
06.12.

Metalová Niakara se druhým koncertem ve své hudební historii představila v plzeňském Medvědovi

Zajímavé koncertní zážitky nabídl plzeňský klub Bílej Medvěd hostům v pátek 1.12.2023. Na místních...


Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně
06.12.

Svébytný duch kultovních kapel Dio a Rainbow ožije ve Svatobořicích-Mistříně

V posledních letech se v hardrockovém světě rozmohl velmi sympatický nešvar. Na live turné nevyrazí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Místo odpočinku
07.12.

Místo odpočinku

» Povodí Ohře

Tragické okolnosti nebo zklidnění schizofreních countrypunkerů na nové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru