Vltava je přesvědčená, že Spass muss immer sein

Jedna z nejosobitějších českých kapel, Vltava, intenzivně pracuje na novinkovém albu s názvem Spass muss immer sein. To vyjde u příležitosti 35.výročí vzniku kapely.„Na nové desce jsme začali pracovat už dlouho před zákazem veřejného vystupování, ale nejvíc práce jsme vykonali během něj. Také proto, abychom se úplně nezbláznili," uvádí zpěvák, kytarista a tvůrce textů Robert Nebřenský

„To naše, více než dvouleté setkávání nad novými písničkami patřilo k tomu nejlepšímu, co se nám podařilo zažít. Byly to takové šťastné útěky do svobodného a radostného světa, který nám nemůže nikdo vzít...," dodává Robert. Vltava album nahrává v aktuální sestavě Robert Nebřenský (kytara, zpěv), František Svačina (klávesové nástroje), Tomáš Uhlík (basová kytara), Ondřej Pomajsl (bicí nástroje) a Ondřej Klímek (saxofony, flétna), která je již známá z posledního řadového alba Čaroděj.  

Kromě Roberta Nebřenského se však na chystanou novinku zapojí do zpěvu i všichni ostatní členové skupiny. Vydání nového CD a LP doplní i aktualizovaná verze zpěvníku „Hurá, písničky". Vše má být financováno s pomocí Tříkloboukové sbírky založené na portálu Hithit.com.  A co dále prozradil o novém albu frontman Vltavy Robert Nebřenský?
„Tvořit něco nového nám pomohlo přežít. Teď bychom se o výsledky našeho tvůrčího zápalu a někdy i zápolu rádi podělili, protože věříme, že také našemu publiku mohou být nové písničky vítaným potěšením a potřebnou vzpruhou." 

„Pokud máme dělat novou desku, tak musíme přece chtít, aby byla nejkrásnější na světě. Jinak to nemá cenu. A pozitivní! Na tom jsme se shodli. Kde tu krásu ale dneska brát? O čem to všechno má být? První z 16 skladeb nového alba, kterou jsme nazkoušeli, byla píseň Zahrada. Skladba o zapomenutých zákoutích odložených lásek. To bylo na začátku roku 2018. Tehdy jsme ještě netušili, jaká dobrodružství nás čekají a jakým směrem se deska bude dále vyvíjet. Stal se však zázrak, který už přijímáme jako přirozenou součást skutečné tvorby -písně se začaly samy slétat jako ptáci. Jakoby je se všemi vůněmi prapodivných nočních květů lákala ta naše prvotní Zahrada. Postupně nám do ní přistálo opravdu pestré hejno..."  

Na albu najdete písně inspirované dětstvím, vzpomínkou na dětství, písně inspirované otcovstvím a také synovstvím, jestli mohu použít takové slovo. Pak láska, staré zkušenosti, něco z minulých životů, jako vždy, vlastně je to hodně deska o zkušenosti. Nic nezralého, některá témata jsem v sobě nechal převalovat desetiletí."  

„Také se stalo to, čemu bych nevěřil -dvě další dokončené písně se na album nedostanou, protože byly nějak odjinud, ač také „o zkušenosti", jakoby barevností z jiné palety, ale rozpoznat se to dalo až ve zkušebně. Ukázalo se, že co dokáže projít skrze mě, nemusí projít kapelou, aby to zůstalo věrohodné."  

„Proč ten německý název alba? Ten je citací části textu písně Tati, haló!, ve které se - kromě češtiny - zpívá ještě slovensky a maďarsky a připomíná naše monarchické kořeny. Píseň je pojata ve stylu císařsko-královského rock'n'rollu. To je takový náš rock'n'roll, který nezní moc americky a pravému rock'n'rollu je skoro výsměchem, ale jenom skoro. Má v sobě něco strejcovsky usedlého a poťouchlého zároveň, přitom je v něm i kus nostalgie, zavátost starých časů, prostě styl-vzpomínka. Taková forma vyhovuje obsahu, kterým je vzkaz otci na Onen svět. Ano, mému otci."  

„Často se mě někdo ptá, co hrajeme za styl. Moje odpověď se zdá pyšnou, ale já vím, že opravdu máme svůj Vltava styl. Kromě toho pro naše působení není styl důležitý, jako šíření jistého typu měkké, ale do hloubky jdoucí a zasahující energie, která ze všech emocí nakonec v posluchači splete copánek radosti."  

„Vltava je idealistický projekt k záchraně světa. Svým koncertním působením a vlivem skladeb z dosavadních šesti řadových alb kapela zatím oddálila zánik naší civilizace minimálně o několik let."
Foto: Jiří Starha


Související obsah:

» Vltava připomene své přelomové album reedicí a speciálním koncertem   (Karel Souček, 26. 03. 2018)
» Vltava slaví novou deskou, knihou a jarním turné   (Karel Souček, 15. 03. 2016)
» Vltava bude na podzim dobývat území pro nový Vltavský stát   (Karel Souček, 18. 09. 2014)
» Třicetiletá kapela Vltava chystá Osamělého jezdce   (Karel Souček, 05. 06. 2015)
» Trochu veselý i trochu smutný, takový je Čaroděj skupiny Vltava   (Petr Škrabánek, 14. 09. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love
16.04.

Bon Jovi natočili video k singlu Story Of Love

Americká kapela Bon Jovi, která byla před časem uvedená do Rokenrolové síně slávy, vydává nový videoklip k aktuálnímu...


Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii
16.04.

Ondřej G. Brzobohatý vytvořil osobitý lék proti pandemii

Hudebník, skladatel, textař, herec, pianista, producent a dabér Ondřej G. Brzobohatý spustil online předprodej své...


No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje
16.04.

No Heroes vzkazují, že s jarem přichází naděje

Pozitivní emoce potřebujeme v této době všichni. V novém singlu Disappear je přináší rodák z Baltimoru...


Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online
15.04.

Prague International Bluenights a BlueFest spojily své síly a připravily BlueFest online

Peter Lipa, Flamengo Reunion Session & Karel Kahovec, Ivan Hlas, Tonya Graves, Dan Bárta a další více než desítka...


Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět
14.04.

Joker Beat si na novém albu přejí Férovej svět

Zdá se, že koronavirová pandemie přináší více a více studiové produkce od kapel, které většinou sezónně...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
XCR-9
16.04.

XCR-9

» Nevermore & Kosmonaut

Nové album skupiny Nevermore & Kosmonaut, které se jmenuje XCR-9...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru