Trochu veselý i trochu smutný, takový je Čaroděj skupiny Vltava

Recenze alba : Čaroděj

Album: Čaroděj
Interpret: Vltava
Celkový čas: 00:48:29
Vydavatel: 100PROmotion
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Přestože si hudební skupina Vltava dává ve své tvorbě decentní pauzy, stále aktivně žije a po pěti letech vydává album Čaroděj plné roztomilých pecek. Robertem Nebřenským stvořené a důsledně přednášené texty opět budí zájem a údiv a také občas pocukají koutky úst i nad vážnými tématy. Hudebně se jeví posun k jakémusi komornějšímu vyznění. Většina rádií nechala zamrznout pojetí o skupině Vltava na hitu Marx, Engels, Beatles, ale ve skutečnosti je parta muzikantů soustředěných kolem Roberta Nebřenského přůběžně v plném kole. Četnými koncerty rozdává radost na pódiích a občas tuto činnost přikrmí novou deskou. Album Čaroděj dostalo do vínku tu zvláštnost, že se zvukově vrací do archaičtějších období. Má to však své logické důvody. Ubylo kytarových ploch a klade se důraz na klasické nástroje doplněné klávesovým doladěním atmosféry.

Elegantní vyznání Roberta Nebřenského a spol.


Proto, kdo by očekával typické skočné fláky, mohl by být trochu zaskočen. Samotná titulní skladba v úvodu tvoří sice pověstnou vyjímku z pravidla, nicméně i ta na sebe upoutá pozornost kromě výrazného melodického ztvárnění také velice neagresivním nazvučením. I vložka elektrické kytary v závěru spíše pohladí. Je to předzvěst dalšího dění. To se totiž povětšinou odehrává v poklidném duchu plném rozmanitých melodií. Dokonce se dá konstatovat, že se jedná vyloženě o zhudebnění textů. Proto to jazzové naladění, proto ten citlivý přístup, kde nástroje jsou doplňkem nálad k Nebřenského vyprávění.

 

Výrazným příkladem, jak jsou jednotlivé hudební nástroje poddajné přednesu Roberta Nebřenského, je song Anděl, princ, hvězdy, plyn. Každý zvlášť dostává svůj prostor, aby dotvořil renezanční pojetí. Tento skvostný kus je fantastickou ukázkou vytříbených melodií a perfektně zpracované dramatičnosti. Amore, jakoby recitoval sám Oldřich Nový Adině Mandlové: ,,...asi tak poutavá pouta mi sejmeš i dáš." Také další skladby v sobě nesou prvky jazzového muzikanství, někdy více instrumentálního, jindy více tanečního s prvky swingu či reggae. Ale tanec může být i v klidném tempu a vášnivý. Stačí se oddat do Náruče svého protějšku. Robert Nebřenský se prostě vyznat umí.

Autobus, který jede jen jedním směrem


Mnohé skladby už podle názvu neslibují žádné veselé skotačení. Ptáček a Popelka se ještě houpe v rytmu zasněného reggae, Uplakánek sice zve do melancholických nálad, ale Vltava se nikdy nedopouští úpadku do těžkých chmurů. K dokonalosti je dovedeno téma umírání v předposlední písni Pán vzadu jeden: ,,Až budu umírat, chci s vlídným úsměvem." Vážné téma popsané s takovým nadhledem, to lze výhradně zažít u Vltavy. Nezbývá, než zavřít oči a nechat se provést Nebřenského textovou brilantností a lehkostí i při daném tématu, kdy cestu na onen svět přirovnává autor k jízdě autobusem. I z jiného soudku se ovšem na albu dostává. V rytmech fox trotu přitančí Modrooký pán a rytmicky výraznou Vrátím se, jupijéé album Čaroděj malinko zesyrovatí.Jakoby si Vltava musela počkat na dobu, kdy i mezi popovým písničkařením je hlad po klasických nástrojích a v minulosti se hledá to nejlepší. Popová rozvernost a halasnost musela na albu Čaroděj ustoupit klidnému leč důslednému vyprávění nástrojů. Pro někoho možná překvapeení, ale terve teď nastal čas, kdy mohla kapela ukázat svoji skutečnou sílu. Na desce kromě titulní písně lze hledat rádiový hit těžko. Zato poslechová stránka nepřichází zkrátka. Jednotlivé nástroje se nemusí tolik držet schematu, ale pracují volně na vhodném dotváření příběhů, na kterých si dal Robert Nebřenský záležet snad více, než kdy dřív. Výsledkem je skutečně vytříbené album, které dokáže přinášet pozitivní pocity i nad chmurnými tématy.

RECENZE
„Spass muss immer sein,“ tvrdí Vltava. Muss, ale opravdu immer?

„Spass muss immer sein,“ tvrdí Vltava. Muss, ale opravdu immer?

Nové album osobité kapely Vltava s názvem Spass muss immer sein vyšlo sice až koncem...GALERIE

Související obsah:

» Vltava slaví novou deskou, knihou a jarním turné   (Karel Souček, 15. 03. 2016)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Předskokan jako skutečný headliner?
24.05.

Předskokan jako skutečný headliner?

Proč vždycky, když Francouzi přijedou do Prahy, tak je nějaký den významný pro liberály? U Landmvrks den práce, nyní...


Dropkick Murphys se po roce vrací do Prahy
23.05.

Dropkick Murphys se po roce vrací do Prahy

Čtete správně, naposled jste mohli Dropkick Murphys zažít minulý rok na vyprodaném koncertě v Ledárnách, Open...


Duff McKagan představí své nově oceněné album "Lighthouse" v prostorách klubu Sono
23.05.

Duff McKagan představí své nově oceněné album "Lighthouse" v prostorách klubu Sono

Jeden ze zakládajících členů Guns N’ Roses - Duff McKagan - tak poprvé vystoupí pro fanoušky v rámci sólového...


Brutal Assault: největší metalový festival v Česku se vrací do unikátní vojenské pevnosti
23.05.

Brutal Assault: největší metalový festival v Česku se vrací do unikátní vojenské pevnosti

Do pevnosti Josefov v Jaroměři se po roce opět vrací legendární festival Brutal Assault. Čeká nás 27. ročník plný...


Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou
22.05.

Jeden Kmen se doma rozloučil s pohádkovou deskou

Brněnský klub Melodka minulý víkend hostil žánrově nevšední večer. V jeho útrobách vystoupily tři neofolkové...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
To nejlepší
27.04.

To nejlepší

» Kryl Karel

Karel Kryl by letos 12. dubna oslavil osmdesáté narozeniny. Těsně před...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru