Výpověď z podzimu života

Recenze alba : Dobrý časy

Interpret: Neckář Václav
Celkový čas: 00:43:11
Vydavatel: Supraphon a.s.
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Dobře. Mohli bychom říct, že se jenom jedna z českých, časem zapomenutých superstars snaží o další comeback. I když na tom může být něco pravdy, musíme hned ze začátku ocenit to, že se pan Neckář nesnaží vypadat o dvacet let mladší, jako je poznávací značkou jeho bývalé kolegyně z Golden Kids, ale drží se svého stylu a pověsti.

Začalo to Půlnoční

Je to písnička, kterou slyšeli snad všichni a většina z nich si jí pak ještě dlouho broukala. Hit natočený k soundtracku Aloise Nebela, komiksového filmu z nádražního prostředí. Původně nahraný kapelou Umakart, nazpívaný Jaromírem Švejdíkem. Po tom, co Půlnoční, Václav Neckář a Umakart dostali Anděla, získali Jaromír Švejdík s kolegou Dušanem Neuwerthem nabídku k natočení celého alba. Říká se ale, že texty a hudba vznikly už v době natáčení soundtracku filmu.

Vzpomínání na Dobrý časy

Krása na Neckářovi je to, že kdykoliv se na něj podíváte, pořád můžete vidět oči plné síly, elánu a energie ve schránce stárnoucího muže. I přes prodělané zdravotní problémy našel dostatek sil k natočení opravdového comebackového alba (Oči koní se tak brát nedají). Síla a poselství Švejdíkových textů skvěle ladí s Neckářovým projevem, který je kvůli jeho zdraví velmi omezen - prakticky na jednu polohu a občasné recitování, než-li zpěv, ale stále to zní dohromady skvěle a hlavně důvěryhodně. Na Dobrých časech nikdo nikam nespěchá, nikdo se nesnaží nikoho utahat nebo dělat přemety a salta. Není se čemu divit, protože tyto doby zpěvákovy kariéry jsou dávno pryč. A možná právě proto, díky uvolnění, bez jakýchkoliv křečí, hezky v klidu a pomalu, můžeme Neckářovi při jeho projevu věřit každé slovo. A to se dnes jen tak nestane, že?

Při a po každém poslechu se můžeme domnívat, že si zpěvák napsal texty sám, nebo ve spolupráci s blízkým dlouholetým kamarádem. Když jsem zjistila, že texty pro CD napsal o několik desítek let mladší Švejdík, byla jsem velice překvapená. Písničky jsou totiž psané Neckářovi opravdu na tělo. Vzpomíná v nich na mládí, chlapecká léta, dávné rozchody (Bejvávalo, Na Rafandě), v jiné se například otáčí a promlouvá k bohu (Hledal jsem Tě, Pane). Co zpěvák hlasově neobsáhl, doplnil smíšený sbor Doubravánek, o některé party se postarali členové Dlouhé Trávy (nádech country, vůně venkova a tak) a v mezigeneračním duetu Na Rafandě se blýskla Lenka Dusilová, která také spolu s Martou Kubišovou album pokřtila.

O albu Dobrý Časy můžeme bez obav říct, že je kvalitní poklonou české pěvecké legendě. Poklonou, jež není ufňukaná, nic nepředstírá a na nic si nehraje.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Kdo by neměl Neckáře rád?

Kdo by neměl Neckáře rád?

Tomu, kdo nás má rád. V souladu s názvem této slavné desky z roku 1975 adresuje Václav...




ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Speciální show New Bizzaria Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše
21.05.

Speciální show New Bizzaria Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca Jiřího George Hrubeše

21. června není jen dnem letního slunovratu, ale i dnem kdy se v pražském kulturním centru La Fabrika uskuteční...


INÉ KAFE vrací legendární Príbeh na koncertní pódia
20.05.

INÉ KAFE vrací legendární Príbeh na koncertní pódia

Pop-punková kapela INÉ KAFE připravuje výjimečný koncertní návrat k jednomu ze svých nejúspěšnějších alb Príbeh!...


Temný alt-pop fenomén Witchz opět v Praze
20.05.

Temný alt-pop fenomén Witchz opět v Praze

Witchz patří mezi jména, která v posledních letech redefinují hranice moderního popu. Jeho tvorba stojí na kombinaci...


Flo Rida roztančil O2 arénu svými největšími hity
20.05.

Flo Rida roztančil O2 arénu svými největšími hity

V pondělí 19. května se O2 aréna proměnila v místo plné energie, světelných efektů a známých hitů....


Lucie Dlabolová se v klipu Rodná Údolní vrací do brněnského dětství
19.05.

Lucie Dlabolová se v klipu Rodná Údolní vrací do brněnského dětství

V klipu Rodná Údolní se do brněnského dětství, dávných přátelství a bytu na Údolní ulici vrací zpěvačka,...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Megadeth
06.05.

Megadeth

» Megadeth

Megadeth je eponymní sedmnácté studiové album thrashmetalové...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

PODCAST TŘI DECI
Tři Deci #30: Výroční akce
09.05.

Tři Deci #30: Výroční akce

Dnešní narozeninovou epizodou slavíme rok existence podcastu Tři Deci, a tak si budeme...