Tichou radost kapely Mrakoplaš pokřtí Jan Spálený

Pražská čtveřice Mrakoplaš, která ve své hudbě invenčně propojuje folk, blues a rock, vstupuje do druhého čtvrtstoletí svého působení. A další etapu zahajuje novým albem Tichá radost, čítajícím jedenáct skladeb. Novinku na koncertním křtu 5. dubna v Malostranské besedě pokřtí osoba z nejpovolanějších, jedna z nejvýraznějších osobností české bluesové scény Jan Spálený.

„Mrakoplaš – to je noblesní, rockem vonící muzika, lehce posmutnělé barvy, s epickými texty. Muzika prostá jakékoliv chlapácké manýry a planého exhibování,” říká o skupině kmotr alba Jan Spálený. „Po několik let, když se s hudbou Mrakoplaše potkám, je mi pěkně. Myslím na Cicerova slova: 'Vlídnost plodí vlídnost'.”

Album doprovází videoklip k retrospektivní písni Déjà vu. Hlavní roli ztvárnil Pavel Neškudla, známý z účinkování v Českým lvem oceněných filmech Okupace či Já, Olga Hepnarová či svým působením v souboru Divadla v Dlouhé. Scénáře a režie se chopil jeho kolega z téhož ansámblu Martin Matějka, kameru a střih obstarala Dita Havránková.



Mrakoplaš tvoří kytaristé a zpěváci Pavel Lipták a Martin Kalenda, bubeník Pavel Douša a baskytarista Petr Maršík. V této sestavě vystupují od roku 2005, autorství si mezi sebou dělí zakládající členové Lipták a Kalenda. Na většině skladeb desky hostuje na klávesy a klarinet skladatel a aranžér Milan Potoček. V písni Takhle jsi to chtěla zaranžovali a nazpívali vícehlasý chór zpěvák, herec a moderátor Zdeněk Lahoda a zpěvák Pražského filharmonického sboru David Vaňáč, kteří s Kalendou působí v acapella tělese NOmenOmen.

„Radosti jsou různé. Malé, velké, sdílené i třeba škodolibé. O nich tahle deska není. Rozhodli jsme se obnažit své radosti malé, drobné, pro někoho možná pranepatrné, ale hlavně tiché. Radosti, které nekřičíme do světa, ale sdílíme je jen velmi zřídka a jen s těmi opravdu nejbližšími. Radosti, co nás denně posunují kupředu a dávají nám sílu udělat další krok,” naznačuje Pavel Lipták. „A pokud si po poslechu alba začnete svých vlastních každodenních radostí všímat a doceníte jejich sílu, tak se tento výsledek stane naší tichou radostí.”
Foto: Renata Králová
GALERIE

Související obsah:

» Mrakoplaš slaví dvacáté narozeniny a vydává Hlídače   (Karel Souček, 28. 10. 2016)
» Benefiční koncert Mrakoplaš kontra Alzheimer 2017   (Jiří Hroněk, 22. 05. 2017)
» Kouzlo normálních písniček v podání Mrakoplaše   (Karel Souček, 09. 12. 2016)
» Mrakoplaš opět podpoří výzkum Alzheimerovy nemoci   (Karel Souček, 07. 04. 2017)


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Zadání profilu interpreta

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Pam Rabbit na novém albu zve na utopickou planetu 33
03.03.

Pam Rabbit na novém albu zve na utopickou planetu 33

Charismatická zpěvačka Pam Rabbit dnes vydává novou desku s názvem PLANET 33. Hned 18. března se album dočká...


Roztomilá Poppy vyrazí do Prahy
03.03.

Roztomilá Poppy vyrazí do Prahy

Je to sotva měsíc, co Poppy do světa vypustila desku Empty Hands, a my se můžeme za pár...


Návrat ztracených časů: Hot Mulligan zaplnili Futurum k prasknutí
02.03.

Návrat ztracených časů: Hot Mulligan zaplnili Futurum k prasknutí

Americká emo pětice Hot Mulligan dorazila do Prahy vůbec poprvé a jejich premiéra v zaplněném Futuru...


Nauzea Orchestra vydává svoji dosud nejsevřenější a nejangažovanější desku
01.03.

Nauzea Orchestra vydává svoji dosud nejsevřenější a nejangažovanější desku

Svou šestou řadovou desku vydává Nauzea Orchestra. Nese název Ulož tmu a mísí na ní úzkost, bloudění i cynický...


Tři Deci #25: Mentální zdraví, část 2.
01.03.

Tři Deci #25: Mentální zdraví, část 2.

V druhé části našeho prvního dvjodílu dokončíme diskuzi na téma mentální zdraví u muzikantů. Řeč bude...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Krushers of the World
18.02.

Krushers of the World

» Kreator

Krushers of the World je název šestnáctého studiového alba německé...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta