The Dead South přivezli americké country do Prahy

Letní hudební sezóna se i přes přetrvávající deštivé počasí rozběhla už na plné obrátky a venkovních koncertu velmi rychle přibývá. Své o tom ví i pracovníci rekreačního areálu Žluté Lázně v Praze Podolí, kde se v úterý uskutečnil country-bluesový večírek. Do české metropole se vrátila kanadská folk/bluegrassová čtveřice The Dead South, která k nám přijela představit novou desku „Chains & Stakes”. Populární kanadskou skupinu doprovodila tuzemská legenda country, pan Ivan Mládek se svým Banjo Bandem. Celý večer zahájil kanadský country zpěvák Corb Lund s kapelou.

Úvodní koncert sloužil jako kulisa

Prostor Žlutých Lázní s rozlehlou travnatou plochou a všudypřítomnými stánky připomínal už probíhající festivalovou sezónu. Zvýšená hladina řeky Vltavy téměř olizovala pódium a návštěvníci se museli mít na pozoru, ale žádné nebezpečí nehrozilo a koncerty proběhly bez problému. Tím prvním byl pětapadesátiletý zpěvák Corb Lund. Ten se muzice věnuje již třicet let, představil zde své aktuální album „El Viejo” i starší „Cabin Fever”. Na zdařile vyzdobeném pódiu, které připomínalo typický americký western, zahrál s dvojicí dalších muzikantů. Šlo o příjemné americké country, které v tento den bylo samozřejmě všudypřítomné. Žánr, který u nás příliš populární není mnoho návštěvníků pojalo jako hudební podkres k pikniku a válení se u vody. Corb Lund však o potlesk a poděkování nepřišel.


Držte si klobouky

Úplně jiná nálada panovala při koncertu Ivana Mládka a jeho kapely. Tady už nikdo neseděl a všichni se těšili na klasické folkové odrhovačky a zlidovělé písně z repertoáru dvaaosmdesátiletého muzikanta. Ten koncert ihned odstartoval s velkou dávkou humoru na svou osobu či na početné pole muzikantů. Tam nechyběl valchista Jan Mrázek nebo kytaristé a bajisté Vítězslav Marek a Jindřich Hašek. Zaznělo několik známých hitů, které si mnoho přítomných prozpěvovalo. Dočkali jsme se skladeb „Rychlík jede do Prahy”, „Jez”, „Medvědi nevědí” nebo pro všechny cizince z Moravy i „Brno je zlatá loď”. Při písni „Prachovské skályMládek a Mrázek zavzpomínali na zesnulého Ivo Pešáka a všem jistě udělala radost účast Lenky Šindelářové, která odzpívala skladbu „U sila” a Lenky Plačkové, která se pořádně zapotila u skladby „Když jsem já sloužil”. Svou vokální vsuvku měla i baskytaristka Libuše Roubychová, která si střihla „Prčice”. Nálada byla velmi uvolněná, koncert byl zábavný a už tak skvělou atmosféru ukončil hit „Jožin z Bažin”. Ivan Mládek zkrátka, zdá se, nestárne.

Na hlavní hvězdy večera se areál zaplnil ještě více a všichni s očekáváním čekali na čtveřici kanaďanů. Před evropským turné bylo oznámeno, že stálý člen a hráč na banjo Colton Crawford do Evropy nepřijel kvůli blíže nespecifikovanému zranění. První evropské turné si tak odbyl mladý Caelum Scott, který v Praze absolvoval teprve čtvrtý koncert. Nutno podotknout, že to zvládl skvěle, i když si ho zpěvák Nate Hilts ze začátku trochu dobíral. Pánové odstartovali svou show o osmnácti skladbách převážně písněmi z nové desky „Chains & Stakes”, kterými byli například „Blood On The Mind”, „Clemency”, „Yours to Keep” nebo „20 Mile Jump”. Stále zbylo spoustu prostoru pro staré dobré klasiky ze starých desek a po zahrání poslední novinky „Tiny Wooden Box” zazněly „That Bastard Son”, „Honey You” a ikonická „In Hell I'll Be in Good Company” z desky „Good Company”.


Souboj českého a kanadského folku

Pánové byli evidentně velmi dobře naladěni. Snad kromě nováčka v sestavě, všichni rozdávali úsměvy na všechny strany, udržovali příjemnou komunikaci s publikem a různě dováděli na pódiu. To se během jejich koncertu různě rozsvítilo tak, aby světla imitovala bujaré veselí v uličce na divokém západě, která byla za muzikanty. Dvakrát podtrhnout musím vynikající zvuk, který se opravdu povedl naprosto špičkově a zvýraznil tak dosažený hudební zážitek. Jako přídavek čtveřice zahrála pomalejší baladu „Broken Cowboy” a notně kontroverzní hitovku „Banjo Odyssey”. Pak už byl čas kanaďanům jen poděkovat, jelikož opět předvedli fantastický výkon. Nate Hilts, Scott Pringle i Danny Kenyon ovládli své vokální povinnosti bravurně a stejně tak si poradili i se všemožnými strunnými nástroji. V neposlední řadě také vysekli poklonu Ivanu Mládkovi, kdy uvedli, že byla velká čest s českou ikonou sdílet pódium.

The Dead South překročili hranice tradičního folku, country a bluegrassu. Dokázali dát těmto upozadněným a silně lokalizovaným žánrům určitou dávku moderny a tyto žánry zpopularizovat do té míry, že zasahuje všechny generace. Na jejich brnkání se rozhoupou důchodci, puberťáci i dospělí s dětmi. Dnes jsme měli možnost ochutnat tři různé variace stejných stylů a každý zněl a rezovonal s publikem úplně jinak. Přesně tohle je na té muzice to krásné. Když se takový koncert ještě zasadí do malebného prostředí Žlutých Lázní, je o zážitek postaráno.

Úvodní fotografie pochází z Facebookového profilu skupiny The Dead South.

Související obsah:

» The Dead South v Praze potvrdili, že bluegrass je pro všechny   (David Malý, 04. 12. 2021)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People
14.06.

Ewa Farna představila nový videoklip překvapivě na Rock for People

Necelých 24 hodin od zveřejnění nového songu Vlny, který vznikl jako titulní píseň ke stejnojmennému filmu Jiřího...


Keltové z Bostonu nám zahráli punk
14.06.

Keltové z Bostonu nám zahráli punk

Pražskou Lucernou zněl divoký zvuk keltského punku od bandy z Bostonu. Minulý víkend jste mohli být součástí...


Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru