Textař Ladislav Vostárek si k narozeninám nadělil vzpomínkovou knihu

29. dubna oslaví textař rockových kapel Katapult, Turbo a OK Band, manažer a právník Ladislav Vostárek pětasedmdesátileté narozeniny. Nadělil si k nim knihu s názvem Jen jednou dostat šanci.

Ve své knize poodkrývá, jak to s bigbítem chodilo za minulého režimu. Jeho konkrétní a stručné vzpomínky doplňují pohledy do vlastního soukromí, stovka textů k písním pro tuzemské rockové kapely, okolnosti jejich vzniku a kresby Jiřího Slívy, Josefa Blechy a Petra Síse. Čtivá kniha je napsána v lehkém, optimistickém tónu a pro čtenáře je zajímavá i díky intimním pohledům do rockového zákulisí a do života umělců i mimo pódia.

Šanci, kterou Ladislav Vostárek od života dostal, rozhodně nepromarnil. Ani jako manažer a textař a ani jako právník (Od roku 1988 do současnosti se věnuje arbitrážím, právnímu poradenství a advokacii).

Od roku 1969 se Ladislav Vostárek zabýval sjednáváním vystoupení pro různé hudební skupiny a diskžokeje po celé republice. V roce 1972 se stal manažerem skupiny Shut Up Františka Ringo Čecha, manažerem show Hvězdy světových mikrofonů Angela Michajlova a Eduarda Hrubeše se skupinou Komety. Pracoval jako novinářský elév v kulturní rubrice Mladé fronty, kde vedl hudební anketu Sedmička. Během svého působení v hudebním vydavatelství Supraphon začal v polovině 70. let spolupracovat s Oldou Říhou na přípravě prvního koncertního programu skupiny Katapult.  

Jako neoficiální čtvrtý člen Katapultu se zasloužil díky svým manažerským schopnostem a nápaditým a neotřelým textům o to, že Katapult vyhrál v letech 1979 a 1980 dvakrát za sebou anketu Zlatý slavík. Autorsky se podílel na těch nejslavnějších skladbách této skupiny. Slavné hity Katapultu s texty Ladislava Vostárka  Až…, Půlnoční závodní dráha, Lesní manekýn, Hlupák váhá, Vojín XY hlásí příchod nebo Jen jednou dostat šanci výrazně formovaly českou rockovou scénu a staly se z nich skutečné rockové evergreeny. Po rozchodu s Oldou Říhou založil Ladislav Vostárek v roce 1981 s Richardem Kybicem a Jiřím Vondráčkem poprockovou skupinu Turbo, kterou produkoval a řídil až do roku1988. V tomto období se autorsky podílel na všech skladbách kapely. Za všechny jmenujme písně Hráč, Chtěl jsem mít, Přestáváš snít, Krásným dívkám, Láska z pasáží a To bude pánové jízda. I v případě skupiny Turbo se Vostárek s vehemencí nehrajícího člena této formace výrazně podílel na všech aktivitách a úspěších skupiny. Patří k nim i dvakrát 2. místo v anketě Zlatý slavík (1987 a 1988).Ovlivněn úmrtím vůdčí osobnosti Turba, kytaristy, zpěváka a skladatele Richarda Kybice v roce 2003, začal Ladislav Vostárek s obnovenou skupinou opět spolupracovat a společně s Vladimírem Kočandrlem se autorsky podílel na vzniku alb Turba Byl to hráč, Original Live,  Návrat králů a Noční dravci. Ladislav Vostárek s Vladimírem Kočandrlem a se zpěvačkou Marcelou Březinovou stál v polovině 80. let u zrodu skupiny OK Band, která vnesla do tuzemské populární hudby prvky nové vlny, novoromantismu a elektronické taneční hudby. Pod pseudonymem Vlasta Voko byl Vostárek výhradním autorem nebo spoluautorem řady úspěšných písní OK Bandu. V tomto případě zmiňme písně Žižkovská zeď, Božský klid, Už mi nevolej, Bydlím na závětrné straně továrního komína a UFO nad rybníkem.S Vladimírem Kočandrlem pak vytvořil Ladislav Vostárek v roce 1982 i recesní projekt Mýdlo, v rámci kterého nahrál a nazpíval velmi úspěšné skladby Po noční a Dieta. Ve videoklipech k oběma písním si Ladislav Vostárek i zahrál. 


GALERIE

Související obsah:

» Katapult tři hodiny na Loučkách   (Joe Stramr, 07. 09. 2012)
» Mladá rytmika okysličila jinak strnulý Katapult   (Karel Souček, 12. 03. 2013)
» Říhova jubilea připomínají dvě výběrová CD   (Karel Souček, 20. 04. 2013)
» U rokenrolu vydržím tak dlouho, dokud budu dýchat, ví frontman Katapultu Olda Říha   (Karel Souček, 11. 03. 2013)
» Legendární Katapult vydává po šesti letech nové album   (Ondra Kocáb, 30. 10. 2016)
» Kapela Turbo a jejich trumfy   (Jana Kleinbauerová, 06. 04. 2014)
» Rocková legenda Turbo   (Jana Kleinbauerová, 01. 04. 2014)
» OK Band připomíná jeden ze svých prvních koncertů   (Karel Souček, 08. 11. 2013)
» DISCO! se vrací po třiceti letech i s bonusy   (Karel Souček, 18. 05. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě
17.05.

Nanday se v aktuálním singlu Nesmíš bouří proti nesvobodě

Nesmíš mít a nesmíš chtít! Zamračená gorila, proklamace autority přes zvukový efekt, drsný lyrický úvod...


Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty
16.05.

Nauzea Orchestra vydává Lásku, opět vsadila na české texty

Pod názvem Láska vydává Nauzea Orchestra novou, v pořadí pátou desku. Obsahuje devět písní a její texty jsou...


Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli
16.05.

Totáči a jejich kamarádi se při natáčení nového klipu pořádně vyblbli

Sváťa Šváb, frontman slánské kapely Totální nasazení, o sobě na koncertech tvrdí, že je, po Ivanu Mládkovi,...


Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné
14.05.

Nové album BRA3 pokřtí Radečci na velkém červnovém turné

BRA3 je název charitativního projektu, kterým kapela O5 a Radeček odstartovala letošní rok. BRA3 je název velice úspěšného...


Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu
13.05.

Horská střediska obsadí hudba a zábava pro celou rodinu

V pěti turisticky vyhledávaných horských střediscích se během letních prázdnin uskuteční první ročník hudebního...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Věci a sny
08.05.

Věci a sny

» Jelen

Bezmála po pěti letech vydává populární kapela Jelen novou řadovou desku...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru