„Snažím se o fúze hip-hopu s ostatními prvky a styly,“ říká rapper Suvereno.

Slovenský rapper Suvereno (vlastním jménem Lukáš Lacko) se do povědomí dostal jako člen bratislavských 2H+. V roce 2010 se vydal na sólovou dráhu a velký úspěch slavil hned se svým debutem Král vs. Joker. V současné době dokončuje novou desku Prometheus II. O tom všem si Hudební knihovna se Suverenem povídala.

Hudební knihovna: Vzpomenete si ještě, kdy a prostřednictvím koho jste se vůbec poprvé setkal s hip hopem? 
Suvereno: „Bylo to už hodně dávno. V roce 1996, když zemřela legenda hip hopu Tupac Shakur, jsem poprvé naběhl na poslouchání rapu. Tehdy to bývalo ještě na kazetách, na které jsme si to přehrávali real-time z jednoho magneťáku na druhý.  Z prvních kontaktů z domácí scény, to byla jednoznačně kapela Chaozz, skrze kterou jsem se k tomu dostal. A pak, pár let na to, už na gymnáziu, vznikaly moje první texty a amatérské nahrávky. Důležitá byla parta, kde jsem se pohyboval a kterou jsem utvářel, jak ve škole, tak v šatně na fotbalu. Tam se zrodila i první kapela. Někteří z nich dodnes na scéně působí a jména jsou známá. Takové byly začátky."

HK: Byla to láska na "první poslech"?
Suvereno: „Dá se říct, že ano. Zarezonovalo na to ve mně od prvního okamžiku. Rytmika, tóny a způsob vyjádření naprosto ladily s mým vnitřním rozpoložením. Bylo to období prvotní rebélie, náznaku osobní svobody a pak u prvních textů i nová možnost sebevyjádření skrze "Poezii ulice". A to je vlastně název mojí historicky první zveřejněné skladby. Je z roku 2001-2002 a v spolupráci s Majkem Spiritem (tehdy Dilema).  Je to takový symbolický základní stavební kámen mojí tvorby. V tom čase měla skladba značný úspěch."HK: Zkoušel jste dělat i jiné hudební styly nebo vždy a jenom hip hop?
Suvereno: „Odjakživa jsem zkoušel různé hudební experimenty, ale hip hop měl vždy navrch. Co mi však zůstalo a čím je hip hop zároveň specifický, je propojování žánrů. Dodnes se snažím o fuze s ostatními prvky a styly. Tato svoboda ve tvorbě a neomezenost možností, mi nejvíc na hip hopu učarovala."

HK: Jaké bylo postavení formace 2H+ na slovenské hiphpové scéně?
Suvereno: „Formaci 2H+ jsem založil s kamarády v roce 2001, jako svůj první hudební projekt. Tato zkratka znamená hip-hop pozitiv. Jelikož v těch časech nebylo tolik kapel a interpretů, tak jsme se všichni na scéně znali a potkávali na pár jediných akcích, které existovaly. Takže postavení i celkově fungování bylo spíš rodinného charakteru, což dneska oceňují asi všichni pamětníci té doby. Na druhé straně bylo o mnoho míň možností, sdělovacích prostředků, a tudíž menší šance se dostat mezi širší veřejnost. V tom čase hip hop u nás ještě pořád nebyl mainstream. I když se k tomu zákonitě schylovalo, jelikož v US se už udomácnil v hlavním proudu a tady se odjakživa všechny tendence ze zahraničí dřív nebo později projevily taktéž. Bylo to prostě období tvorby v amatérských podmínkách a klepání na dveře velkých vydavatelství, rádií nebo hudebních televizí. Čili zcela jiný vesmír, než zažívají začínající dneska."

HK: Proč jste se v roce 2010 rozhodl pro sólovou dráhu? Nezalitoval jste někdy?
Suvereno: „Byl to přirozený posun v rámci dlouhodobého vývoje a hudební cesty. Cítil jsem už roky předtím, že sólo cesta je mému srdci nejblíže. A jestli jsem zalitoval? Zkouška správnosti po letech právě naopak potvrzuje, že to byl jednoznačně správný krok. Zalitoval jsem akorát v té době tu ne zcela vydařenou synergii v kapele, pošramocené vztahy a že nám to prostě neklaplo na dýl. Ale jinak takto mě to rozhodně baví víc. A o tom to je, musí v tom být radost."  HK: Bylo hned jasné, že se budete věnovat conscious hip hopu nebo jste k tomu musel dospět?
Suvereno:Conscious hip hop jsou vlastně kořeny samotné hiphopové kultury a paradoxem je, že i já jsem k nim došel oklikou. Až po několika letech, v rámci osobnostního přerodu, se začala transformovat i moje hudba. Znovu jsem si dohledal základy a prohloubil jejich poselství. Navštívil jsem "birthplace of hip hop" v Bronxu, prostudoval bibli hip hopu od KRS One a celkově si uvědomil, že ta současná hlavní vlna hip hopu je prostě na míle vzdálená od hodnot, které byly vnášeny na jeho samotném počátku. Takže "conscious", jakožto uvědomělý, nebo vědomý, ale já mám radši výraz smysluplný, nebo taky soulful hiphop, je taková nálepka, nebo pomůcka, když by někdo potřeboval někam zařadit můj ne zcela konvenční projev hip hopu."

HK: Mám pocit, že slovenská hiphopová scéna je dál než ta česká. Souhlasíte? A jakých slovenských rapperů si nejvíce vážíte a proč?
Suvereno: „Je to zvláštní a táhne se to už skoro od začátků, ale v něčem prostě slovenská scéna vyčnívá. Je spousta faktorů, kterými to lze vysvětit, ale podstatné je, že teď už to je dlouhé roky propojené a bere se to spíš jako "československá hip hopová scéna". A proto, koho si vážím a nebo, kdo mě nejvíc inspiroval v začátcích, proto vzpomenu i české hráče. Na Slovensku to byl Názov Stavby a z nich hlavně Čistychov, DJ Hajtkovič, Kontrafakt (stará éra) a na CZ straně zase Orion, Indy a Wich a v úplných prapočátcích to byl Chaozz, konkrétně Deph (dnes Kato)."  

HK: Čím si vysvětlujete současnou obrovskou popularitu hip hopu po celém světě?
Suvereno: „Hip hopu v US, odkud pochází, se podařilo prorazit v mainstreamu. Někdy na přelomu milénia se protrhla hráz, na kterou hip hop tlačil asi 2 dekády a pak už byla tato přílivová vlna po celým světe nezadržitelná. Nezadržitelná proto, že vnitřní touha kolektivního vědomí hip hop komunity po prosazení své bytosti, je od samého počátku zrodu obrovská, nezastavitelná. Vychází to ze samotného algoritmu nebo hlavní vlastnosti tohoto žánru a tou je okázalost. V lepším znění: hrdá sebe-prezentace, odvaha říct něco světu, suverénnost i suverenita. Tudíž hip hop do světla reflektorů a k pop-kultuře právem patří. Otázka, v jaké je teď fázi tento jakožto mladý subjekt, nebo spíš kdy dospěje, poučí se a navrátí se ke své podstatě, ze které vzešel. Protože současný v mainstreamu protěovaný hip hop je spíš taková hybridní anomálie toho původního záměru."    HK: V jaké fázi je příprava Vašeho alba Prometheus II? Kdy by se mohlo objevit na trhu a přizvete nějaké hosty?
Suvereno: „Právě v této chvíli, koncem dubna, jsem v druhé polovině nahrávacího procesu. Zhruba ještě pár týdnů potrvá tato fáze, pak doladění, zvučení a do světa formou předprodeje a dalšího klipu, by mohla Dvojka jít koncem května. Co se týká spoluprací, mám tam hodně zajímavých hostů, jmenuji aspoň jednoho, Tomáše Kluse, se kterým právě v těchto dnech dokončujeme společnou věc. Podrobnější info budu svým fanouškům sdělovat postupně v průběhu května. Tracklist, cover, snippet, předprodej, další klip a tak dále. Dvojka Prometheus bude krásně zapadat do letního období, ale i do aktuální nálady ve společnosti v rámci celosvětového dění."  

HK: V singlu Anima Mundi reflektujete současnou situaci. Co si o epidemii myslíte? A poučí se z ní lidstvo?
Suvereno: „Dá se na to nahlížet z různých perspektiv, doslova z velkého množství úhlů, pohledů a každý je sám v sobě svým způsobem správný. Anima Mundi je jeden z nich. Proto zůstanu u tohoto vnímaní, i když na albu bude trochu i jiný pohled na věc. V posledních dnech se často skloňuje výraz "vrátit se do normálu". My jako lidstvo jsme ale svým způsobem žití, tím normálem, napáchali enormní množství škod a proto vrátit se do normálu by znamenalo vrátit se zpátky ke starým chybám, k dlouhodobé nefunkčnosti společenského systému, který je vším možným jen ne zdravým, harmonickým, obyčejným lidem prospěšným a nápomocným společenským systémem. A právě tato menší odmlka, odstup, který nám tady na několik týdnů vznikl, nám ukázal, že rozsáhlá změna paradigmatu nejenže pozitivně ovlivní veškerý chod planety, ale i zákonitě zvrátí zhubnost mnohých krátkozrakých zásahů člověka. Abych to zkrátil, je teď nezbytné a měli bychom tuto situaci využít ve prospěch lidstva, abychom po chvilkovém zastavení si teď nanovo správný směr nastavili. Víc to rozvedu pak na albu Prometheus II. Již brzy!"


GALERIE

Související obsah:

» Chcete přemýšlivý rap? Zkuste Alchymistu!   (Anička Stoklásková, 15. 02. 2013)
» V novém singlu a klipu reflektuje Suvereno současnou situaci   (Karel Souček, 26. 04. 2020)
» Suvereno se na nové desce obešel bez vulgarit   (Karel Souček, 05. 12. 2012)
» Suvereno jde na věc Jednoducho   (Karel Souček, 04. 07. 2014)
» Singl Nech sa darí nese pozitivní poselství   (Karel Souček, 18. 07. 2013)
» Suve natáčel videoklip na exotických místech   (Karel Souček, 16. 03. 2015)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky
13.06.

Kafka Band novým singlem připomíná 100 let od úmrtí Franze Kafky

Křehká, jemná, melancholická. Taková je píseň Die Bäume – Stromy, která, stejně jako všechny předešlé...


Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí
13.06.

Metalový Destroy!Fest v Losiné oslavil malé kulaté výročí

Losiná u Plzně se stala již po třetí místem konání metalové události s názvem Destry!Fest, na které...


Black Holes si v novém singlu troufají létat
12.06.

Black Holes si v novém singlu troufají létat

Pod názvem Dare to Fly vydává pražské duo Black Holes svůj letošní první singl. Nahrán byl opět v ústeckém...


Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album
12.06.

Čáry života zpívají o anonymitě života ve městě a chystají druhé album

Zoufalci je název nového singlu kapely Čáry života. Jedná se o první píseň z připravovaného druhého...


Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním
12.06.

Boston Manor zvou na ochutnávku nového alba ještě před jeho vydáním

Dali si krátkou pauzu, porodili pár dětí, vydali pár singlů a zanedlouho se vrací zpět na stage i před české...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru