Chcete přemýšlivý rap? Zkuste Alchymistu!

Recenze alba : Alchymista

Album: Alchymista
Interpret: Suvereno
Celkový čas:
Vydavatel: Trinity Production
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Člen bratislavské skupiny 2H+ Lukáš Lacka aka Suvereno dokončil poslední část své trilogie (spolu s albem Král vs Joker a mixtape Zlatá stredná cesta) druhým studiovým albem Alchymista. Je to jeho nejosobnější dílo, zpověď o sebepoznání, cestě životem a změně.

Sám autor k tomu dodává, že na albu pracoval „v podstatě celý život, je výsledkem mojí celoživotní práce, mého rozvoje a tvorby". Pro ty, kteří jeho jméno slyší poprvé, tak Suvereno představuje tzv. conscious rap, což je styl, jako pěkný protiklad gangsta rapu, který může být politicky nebo sociálně motivován, ale zabývat se i každodenními starostmi. Žádné typické party songy o litrech alkoholu a holkách, co udělají cokoliv, nečekejte. Naopak vás čeká nekonečný vesmír, astrální cestování a úvahy, jestli je nad námi Bůh nebo Trinity. Že to nejde dohromady? Naopak.

 

Album je pomyslně rozděleno na tři části, ta první kromě úvodní Spomeň si kto s mocným beatem obsahuje nejen spíše motivační skladby jako Life, ale i výborné klubovky Srdce leva (feat. Majk Spirit) nebo Boom Bap, při které budou jistě všetky ruky hore. Prostředek alba je rychlejší a spirituální závěr patří přemýšlivým skladbám. Že se Suvereno nebere zas úplně smrtelně vážně, ukazuje třeba Universum Lovemaker nebo Hypnotické kruhy, s vtipným textem, kde krom Suverena nevystupuje nikdo jiný než sám velký rrrrozkošnický a orgastický Dan Nekonečný.

Výběr hostů měl celkově překvapivě velký vliv na konečný výsledek. Co se týče zpěvaček, tak se trefil hlavně s Nicole v Empatii, Lady D si taky neudělala ostudu, když pěkně, byť trochu sladce a naivně doplňuje refrén Nekonečného príbehu. Ovšem u Lucie Molnárové přetrvává znepokojivý pocit, proč zní jako kombinace Lucky Vondráčkové a Darinky zamlada... U pánského výběru měl šťastnou ruku až na jeden případ. Tvoja sloboda by měla velký potenciál, který ale zabíjí Tomi Popovič, který by se mohl z fleku přejmenovat na Patosoviče, protože jeho věčný bolestínský výraz a projev jakoby mu zrovna přejeli kotě, dal songu smrtící ránu. A hádejte, který zpěvák byl inspirací pro text Vseci sme jedno? (Nápověda: "Zachráňme planétu Zem, lebo Zem je krásne miesto... všetci sme jedno".) Viditelná pocta Michaelu Jacksonovi (Heal the World), ke kterému raper obdiv ani neskrývá.
 


Suvereno si umí pohrát se slovy, párkrát sice šlápne vedle, např. nepochopitelná věta ve Výzve (Miesto vecného významu učili bezvýznamné veci, napriklad že Alexander bol Veľký tým, že dobyl svet, no podľa mňa bol Veľký lebo ho nemál príliš veľký(hooo)...). Opravdu? Nebo refrén Nech sa darí, který by z fleku mohl být na dojemných přáních k 18. narozeninám (Nech sa ti darí, nech si šťastný, nech nemáš nepriateľov, nech ťa nezasiahne zlá vôľa, život máš pred sebou.). Ani nejosobnější zpověď Príbeh lotosového kvetu o tom, jak se ze slušňáka stal rebel a o cestě zase zpátky, vás za srdce nechytne. Všímavý posluchač postřehne i jemné popíchnutí Ega v Nekonečném príbehu. (Že vraj „žijeme len raz", chcem vedieť kto to vymyslel. Nech predloží dôkaz, alebo nech odvolá tento nezmysel. )

Suvereno je jedním z mála raperů, u kterého můžete u textu doopravdy přemýšlet. Nejhraje si na to, že je největší "badass" v ulici a to je dobře. Je jasné, že raper dal do alba duši i srdce a obrovskou dávku pozitivní energie, která na posluchače přirozeně přechází. Překvapivě obsáhlá deska obsahuje 21 tracků, některé sice mohly být s klidným srdcem nemilosrdně vyhozeny (Spriaznená, Nech sa darí), ale jinak je dobře vyvážená a poctivá. Na mnohé tak čeká příjemné překvapení, že rap neznamená jen pózu, formu bez obsahu. A jen se potvrdilo, že naše česká rapová scéna té slovenské kouká delší dobu nejen na záda, ale už ji pomalu ztrácí z dohledu a horko těžko se ji snaží alespoň dohnat.

 
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Suvereno se na nové desce obešel bez vulgarit   (Karel Souček, 05. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Motivační song Radka Bangy doprovází klip plný inspirativních osobností
08.06.

Motivační song Radka Bangy doprovází klip plný inspirativních osobností

Když chceš, tak to dokážeš je ústřední myšlenkou nové písničky Radka Bangy s názvem Nic není nemožné....


Taylor Swift po třinácti letech znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, objeví se nejen nové skladby ale i zajímavé kolaborace!
08.06.

Taylor Swift po třinácti letech znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, objeví se nejen nové skladby ale i zajímavé kolaborace!

Americká star Taylor Swift znovu vydává své třetí studiové album Speak Now, které původně vyšlo...


Visací Zámek slaví 41 let
08.06.

Visací Zámek slaví 41 let

Koncert 41 LET V PUNKU proběhne 24. června 2023 na pražském Strahově. Na tomto koncertě kapela pokřtí CD i DVD Made...


V rámci svého vůbec prvního sólového turné se Hauser zastaví také v Praze
08.06.

V rámci svého vůbec prvního sólového turné se Hauser zastaví také v Praze

Drsňák mezi instrumentalisty a zakládající člen skupiny 2Cellos Stjepan Hauser, známý jednoduše jako Hauser, ohlašuje...


Prague Rocks se vrací
07.06.

Prague Rocks se vrací

Festival Prague Rocks, pořádaný společností Live Nation, se letos vrací se slibným line-upem, který odstartuje vaše...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Bazilišek
31.05.

Bazilišek

» Divokej Bill

Čekání na nové album Divokýho Billa je u konce. Na den přesně po šesti...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru