Chcete přemýšlivý rap? Zkuste Alchymistu!

Recenze alba : Alchymista

Album: Alchymista
Interpret: Suvereno
Celkový čas:
Vydavatel: Trinity Production
Rok vydání: 2012
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Člen bratislavské skupiny 2H+ Lukáš Lacka aka Suvereno dokončil poslední část své trilogie (spolu s albem Král vs Joker a mixtape Zlatá stredná cesta) druhým studiovým albem Alchymista. Je to jeho nejosobnější dílo, zpověď o sebepoznání, cestě životem a změně.

Sám autor k tomu dodává, že na albu pracoval „v podstatě celý život, je výsledkem mojí celoživotní práce, mého rozvoje a tvorby". Pro ty, kteří jeho jméno slyší poprvé, tak Suvereno představuje tzv. conscious rap, což je styl, jako pěkný protiklad gangsta rapu, který může být politicky nebo sociálně motivován, ale zabývat se i každodenními starostmi. Žádné typické party songy o litrech alkoholu a holkách, co udělají cokoliv, nečekejte. Naopak vás čeká nekonečný vesmír, astrální cestování a úvahy, jestli je nad námi Bůh nebo Trinity. Že to nejde dohromady? Naopak.

 

Album je pomyslně rozděleno na tři části, ta první kromě úvodní Spomeň si kto s mocným beatem obsahuje nejen spíše motivační skladby jako Life, ale i výborné klubovky Srdce leva (feat. Majk Spirit) nebo Boom Bap, při které budou jistě všetky ruky hore. Prostředek alba je rychlejší a spirituální závěr patří přemýšlivým skladbám. Že se Suvereno nebere zas úplně smrtelně vážně, ukazuje třeba Universum Lovemaker nebo Hypnotické kruhy, s vtipným textem, kde krom Suverena nevystupuje nikdo jiný než sám velký rrrrozkošnický a orgastický Dan Nekonečný.

Výběr hostů měl celkově překvapivě velký vliv na konečný výsledek. Co se týče zpěvaček, tak se trefil hlavně s Nicole v Empatii, Lady D si taky neudělala ostudu, když pěkně, byť trochu sladce a naivně doplňuje refrén Nekonečného príbehu. Ovšem u Lucie Molnárové přetrvává znepokojivý pocit, proč zní jako kombinace Lucky Vondráčkové a Darinky zamlada... U pánského výběru měl šťastnou ruku až na jeden případ. Tvoja sloboda by měla velký potenciál, který ale zabíjí Tomi Popovič, který by se mohl z fleku přejmenovat na Patosoviče, protože jeho věčný bolestínský výraz a projev jakoby mu zrovna přejeli kotě, dal songu smrtící ránu. A hádejte, který zpěvák byl inspirací pro text Vseci sme jedno? (Nápověda: "Zachráňme planétu Zem, lebo Zem je krásne miesto... všetci sme jedno".) Viditelná pocta Michaelu Jacksonovi (Heal the World), ke kterému raper obdiv ani neskrývá.
 


Suvereno si umí pohrát se slovy, párkrát sice šlápne vedle, např. nepochopitelná věta ve Výzve (Miesto vecného významu učili bezvýznamné veci, napriklad že Alexander bol Veľký tým, že dobyl svet, no podľa mňa bol Veľký lebo ho nemál príliš veľký(hooo)...). Opravdu? Nebo refrén Nech sa darí, který by z fleku mohl být na dojemných přáních k 18. narozeninám (Nech sa ti darí, nech si šťastný, nech nemáš nepriateľov, nech ťa nezasiahne zlá vôľa, život máš pred sebou.). Ani nejosobnější zpověď Príbeh lotosového kvetu o tom, jak se ze slušňáka stal rebel a o cestě zase zpátky, vás za srdce nechytne. Všímavý posluchač postřehne i jemné popíchnutí Ega v Nekonečném príbehu. (Že vraj „žijeme len raz", chcem vedieť kto to vymyslel. Nech predloží dôkaz, alebo nech odvolá tento nezmysel. )

Suvereno je jedním z mála raperů, u kterého můžete u textu doopravdy přemýšlet. Nejhraje si na to, že je největší "badass" v ulici a to je dobře. Je jasné, že raper dal do alba duši i srdce a obrovskou dávku pozitivní energie, která na posluchače přirozeně přechází. Překvapivě obsáhlá deska obsahuje 21 tracků, některé sice mohly být s klidným srdcem nemilosrdně vyhozeny (Spriaznená, Nech sa darí), ale jinak je dobře vyvážená a poctivá. Na mnohé tak čeká příjemné překvapení, že rap neznamená jen pózu, formu bez obsahu. A jen se potvrdilo, že naše česká rapová scéna té slovenské kouká delší dobu nejen na záda, ale už ji pomalu ztrácí z dohledu a horko těžko se ji snaží alespoň dohnat.

 
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...

Související obsah:

» Suvereno se na nové desce obešel bez vulgarit   (Karel Souček, 05. 12. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)
17.06.

Joost Klein přijede i k nám v rámci Europapa Tour (2025)

Holandská star Joost Klein vyprodal svůj první koncert v České republice během několika minut od zahájení...


Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994
16.06.

Prouza zveřejňuje nikdy nevydaný demosnímek z roku 1994

Kapela Prouza se ohlíží do své minulosti a vydává pětipísňové EP s prozaickým názvem "demo 1994”....


Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku
16.06.

Rapper a motivátor Russ přiveze do Prahy novou desku

Multiplatinový rapper Russ šel vždy vlastní cestou a vlastním tempem. Průlomové album na hraně klasického...


Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze
15.06.

Country folk ovládl stage; Sons of the East znovu v Praze

Australská indie folk country kapela Sons of the East znovu zavítala do Prahy, kde pro své fanoušky vystoupila ve středu...


Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla
14.06.

Otce Jana Bendiga si v novém klipu zahrál Zdeněk Godla

Jen pár týdnů po vydání úspěšného songu TU TU TU přichází zpěvák Jan Bendig s další novinkou. Ve skladbě...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Je všechno dobrý? Je to složitější.
13.06.

Je všechno dobrý? Je to složitější.

» Kieslowski Marie

Sólové debutové album "Je všechno dobrý?” v digitální podobě...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru