Skety při svém pražském křtu nového CD všem pochybovačům vytřely zrak

A cappella. Výraz, který může být pro některé zcela neznámý, proto děsivý. Jiní jeho význam znají, ale hudební produkci s ním spojenou řadí striktně ke klasické hudbě. Kdo se ale v úterý 4. dubna večer vydal, i třeba s drobnými obavami, do La Fabriky v pražských Holešovicích, musel být víc než mile překvapen. Vokální soubor Skety, který ten den pořádal křest svého druhého studiového alba Týdytý, svým výkonem udivil i třetí skupinu posluchačů, která věděla, jaký koncert ji čeká, ale živě se na Skety vypravila poprvé. Jejich technické úrovni nelze nic vytknout, přesto z dostupných audio i video nahrávek šestice zpěváků nepřenáší příliš zábavy a jiskrného náboje. Proto byl příchod na koncert spojen s mnoha předsudky.

Předsudek č. 1: Předskokan? Je to nutné?

V den konání koncertu zveřejnily Skety na svém Facebooku, že před jejich vystoupením obsadí pódium Mr. Ultrafino. Ne vždy je další interpret vítaným oživením koncertu.


Po příchodu do Studia 2 – Slévárny kulturního prostoru La Fabrika každého okamžitě pohltila přátelská atmosféra. Prostředí bývalé továrny dodávalo pocit, že se člověk ocitl na místě, kde se odehraje něco nového, moderního a vysoce umělecky cenného. Lidé korzující po sále s nápoji evokovali zdání přítomnosti na vernisáži, snad jen kdyby v rukou nedrželi plastové kelímky, ale skleničky. Proč také ne, obrázky z bookletu desky Týdytý by si svou vlastní výstavu zasloužily. Ze všech koutů sálal dojem, že je člověk účasten noblesní akce. Navíc tolik vkusně oblečených lidí se často nevidí ani v prostředí, které určitý dress code vyžaduje. Velký podíl na skvostné náladě měl Dj Mr. Ultrafino. Právě jeho skvělý hudební výběr připravil to pravé ovzduší pro příchod hlavních protagonistů.

Předsudek č. 2: Nevystoupí všichni slibovaní hosté

Skety své druhé album natočily ve spolupráci s mnoha českými zpěváky a zpěvačkami. Jejich přítomnost slibovaly na pražském křtu. Při takovém počtu se do člověka ovšem vkrádá pochybnost, zda opravdu všichni dorazí, vždyť jsou časově jistě velmi vytíženi. Ovšem první host večera se objevil před diváky dříve než Skety, aby koncert zahájil. Sice tak učinil z video záznamu, ale také to nebyl zpěvák, nýbrž známý moderátor Alexandr Hemala. Poté už na pódium nastoupil vokální sextet a zvláště z dámské trojice bylo těžké spustit oči. Všechny byly oblečeny v overalech, na nohou měly boty na vysokých podpatcích. Veronika Vítová zaujala výraznými náušnicemi, rozpustilým účesem i ozdobou ve vlasech, Marta Kloučková s kontrastní pokrývkou hlavy vypadala rovněž výborně. Ani pánové ovšem nepodcenili společný oděvní prvek, kterým byla saka.


Sluší se říct, že nejvíce a cappellové těleso zaujalo svou hudbou. A opravdu. Písní Flat Foot Floogie z prvního alba Skety publikum okamžitě nadchly. Následně přešly k aktuálním skladbám a začala se odkrývat záhada, zda dorazí všichni hosté. Ondřej Ruml svému závazku dostál a představil se v písni Dadaismuz, za což mu byl předán dárek, jakož i všem ostatním hostům, jemu konkrétně v podobě plyšové surikaty. Ondřeje vystřídala Aneta Langerová, která si se Sketami střihla svou píseň Nevěsta, samozřejmě v upravené verzi. Následně přišla řada na skladbu Jsi z jiný planety, kdy Petr Wajsar všem přítomným oznámil, že Klára Vytisková a Vojtěch Dyk, kteří se na písni pěvecky podíleli, tu nejsou. Po jeho hereckém výkonu se však zdálo, že jde o vtip, aby příchod obou zpěváků vygradoval. Ale on ihned na to sdělil, že jejich partů se chopí Marta Kloučková a Michal Strnad. Ejhle. Přece se to stalo a večer bude ochuzen minimálně o dva oblíbené a navíc skvělé zpěváky. Přece jen došlo ke zklamání…ale to jen do chvíle, než se do toho Michal s Martou pustili. To byla paráda! V ničem si s původním obsazením nezadali. Ukázali, že na ostatních koncertech, kde vystoupí bez hostů, nebude zážitek o nic ošizen. Bohatě si vystačí sami a jsou skvělí. Nikdo z dalších hostů nechyběl. Zazpíval Robert Nebřenský, Lenka Dusilová a také Xindl X. Pokud by měl Ondřej Ládek právoplatně získat cenu Anděl v kategorii zpěvák, na kterou je navržen, tak za výkon se Sketami, kde opravdu zpívá a moc dobře.


Předsudek č. 3: Chybí šťáva, pohyb, hravost

Že Sketám chybí drive, žert, energie? Ale kdepak. Neschází jim vůbec nic. Celý dlouhý večer, nikoliv pro diváka, ale pro Skety jistě náročný, zářily. Jsou to úžasní zpěváci, ale to není třeba dlouze rozebírat. Byli uvolnění, tančili, dělali humor. Zkrátka zahnali veškeré předsudky a dokázali, že není třeba ve spojitosti s nimi být zbytečně zaujatý.  Skety dělají českému a cappella žánru čest, což potvrdila i jejich mnohá ocenění na mezinárodních soutěžích, ale nemusí se na ně bát zajít ani ti, kdo do této doby podobnou hudbu nevyhledávali. Náročné posluchače oslní a ti, kteří upřednostňují střídmější muziku, zklamaní neodejdou.


 

 

 

GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl
22.07.

Před odletem na olympiádu vydává Alex Choupenitch nový singl

Sportovní fanoušci znají Alexe Choupenitche jako skvělého šermíře, který v roce 2021 vybojoval na olympiádě...


„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.
22.07.

„Život zdá se sladký,“ je přesvědčena kapela Mig 21.

Život zdá se sladký je název nové písničky oblíbené smíchovské skupiny Mig 21. Hudbu složil kytarista...


Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí
22.07.

Monkey Business zpívají o dámě na kolejích, co tě vykolejí

Svoji klidnější tvář ukazuje skupina Monkey Business v druhém singlu a klipu z chystaného alba Když...


Monstrózní setkání v hlineckém prostředí
21.07.

Monstrózní setkání v hlineckém prostředí

Od roku 2020 žije na české hudební scéně koncertní projekt pod názvem Monster Meeting. Napříč různým...


4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen
21.07.

4. ročník festivalu RockCastle s kapelami zvučných jmen

Už počtvrté v řadě se v roce 2024 v zámeckém areálu Moravského Krumlova uskuteční festival...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru