S akustickou KMT nemůžeme zůstat nikdy „sami“

Na svém debutu Sami je uhrančivá, silně emotivní, něžná, ale i nesmírně přemýšlivá a divoce spontánní. O kom je řeč? O Kateřině Marii Tiché, naší letošní nejvýraznější zpěvačce, která se o uplynulém víkendu mohla představit fanouškům v čistě akustické podobě, byť jen v online přenosu. Streamování je dnes jedinou plnohodnotnou náhradou živého koncertu, a i když ty živé emoce nemůže úplně nahradit, má i tahle platforma své kouzlo. Koncert můete zhlédnout na tomto odkazu.

Ač se přenos online vystoupení objevil nejen na youtube nebo na facebooku, nejsilnější výrazové vyjádření našel na zoom, kde bylo možné s Kateřinou i interaktivně komunikovat. Já jsem viděl pouze youtube verzi, která v prvních 12ti minutách utrpěla obrazový zásek, takže první písně včetně letitého hitu Vzpomínej bylo slyšet pouze na pozadí statického obrazu. Ale nevadilo to! I tak bylo zvukově vše výborné a když pak nastoupily již živé pohyby všech aktérů – mimo zpěvačky se na pozadí objevil klavírista, kytarista a později i hráč na akordeon -, byla nálada nedělního večera příjemně nastavena.

Oproti vycizelovanému debutu, nad kterým nelze i po několika měsících šetřit superlativy, má živá podoba skladeb poměrně jiné vyznění. Je samozřejmě komornější, v bezprostředním obrazu i ještě opravdovější než na debutu Sami. Dvakrát zahraná V Paříži byla příjemně rozverná stejně jako na desce a Zničená zem vytáhla ještě výrazněji do popředí líbezný klavír v podaní Jirgy Urgošíka. Kytara ale nezůstala pozadu, Matouš Rohovský vkusně střídal jak akustiku tak elektriku, přičemž obě byly zvukově precizní, možná i několika pasážích lehounce přehlušily samotnou zpěvačku! To ale vůbec nevadilo.Ta si vyloženě užívala každou písničku a přezpívala celé album i se svými vrcholy Kdyby tak a Vítr. A propos – Vítr navíc Kateřina doplnila komentářem, jak tuhle silnou skladbu psala, že se chtěla vyrovnat se svým strachem. Bez přehánění musím napsat, že je tento nejpocitovější song kandidátem na nejsilnější píseň české hudební scény tohoto roku! Kateřina výsostně zapěla i Metro a znovu i Zničenou zem, kde se nejen nádherně doplňoval klavír s kytarou, ale také v pozadí decentní akordeon. Ke skvěle sehrané trojici se totiž přidal akordeonista Michal Mihok, který přišel svým nástrojem doprovodit hitovky Sami a Příteli. A znovu přišel v závěru perfektní Kolemjdoucí, který i kvůli textu nejde z hlavy. Myslím, že kdyby hrála album celé znovu a znovu, že by to nikomu nevadilo.

Perličkou byly Cookovy ostrovy, prý letitý evergreen, který nezapře nostalgické písničkářské kořeny, řekl bych, že je takovou romantickou sondou do cestovatelské duše. Čistá kytara a lehce pojatý zpěv nás vrací k lidovému folku táboráků, na který skoro v dnešní uspěchané době zapomínáme.

Příště bych si s celou partou opravdu rád dal i to šampaňské, ke kterému Kateřina ráda všechny alespoň online pozvala. Ale naživo! Nicméně takhle si opravdu představuji příjemně prožitý (před)vánoční čas. Díky moc za to.
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Cidre Punk Fest nabídl osmičku kapel z naší punkové scény
22.07.

Cidre Punk Fest nabídl osmičku kapel z naší punkové scény

Již po čtvrté se sešli příznivci punk a HC punkových skupin v Újezdě u Chanovic. Festival se sice pomalu, ale...


Aurora přijede do Prahy s novým albem
20.07.

Aurora přijede do Prahy s novým albem

„Ráda se soustředím na věci, které dokážu ovlivnit," prozradila s úsměvem na tváři zpěvačka, producentka...


Do Poličky na Colour Meeting míří umělci z dvanácti zemí
20.07.

Do Poličky na Colour Meeting míří umělci z dvanácti zemí

Starobylé a krásné moravské město Polička hostí ve dnech 23. - 24. července osmnáctý ročník multižánrového...


Tradiční pozvání na tento týden do Modré Vopice
20.07.

Tradiční pozvání na tento týden do Modré Vopice

Ve středu 21. 7. kapela APOSTROFA představí v Modré Vopici novou desku a společně si s ní od 19:30 zahraje rocková...


Jazzovej anděl Dáši Zázvůrkové dokonale souzní s videoklipem Olgy Špátové a Jana Malíře
20.07.

Jazzovej anděl Dáši Zázvůrkové dokonale souzní s videoklipem Olgy Špátové a Jana Malíře

O naději, obětavosti, nezastavitelné touze a sebepřijetí vypráví autorský šanson Dáši Zázvůrkové s názvem...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Antarktida
20.07.

Antarktida

» Pokáč

Písničkář Pokáč dodržel dvouletý cyklus vydávání nových alb, a tak v květnu...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru