S akustickou KMT nemůžeme zůstat nikdy „sami“

Na svém debutu Sami je uhrančivá, silně emotivní, něžná, ale i nesmírně přemýšlivá a divoce spontánní. O kom je řeč? O Kateřině Marii Tiché, naší letošní nejvýraznější zpěvačce, která se o uplynulém víkendu mohla představit fanouškům v čistě akustické podobě, byť jen v online přenosu. Streamování je dnes jedinou plnohodnotnou náhradou živého koncertu, a i když ty živé emoce nemůže úplně nahradit, má i tahle platforma své kouzlo. Koncert můete zhlédnout na tomto odkazu.

Ač se přenos online vystoupení objevil nejen na youtube nebo na facebooku, nejsilnější výrazové vyjádření našel na zoom, kde bylo možné s Kateřinou i interaktivně komunikovat. Já jsem viděl pouze youtube verzi, která v prvních 12ti minutách utrpěla obrazový zásek, takže první písně včetně letitého hitu Vzpomínej bylo slyšet pouze na pozadí statického obrazu. Ale nevadilo to! I tak bylo zvukově vše výborné a když pak nastoupily již živé pohyby všech aktérů – mimo zpěvačky se na pozadí objevil klavírista, kytarista a později i hráč na akordeon -, byla nálada nedělního večera příjemně nastavena.

Oproti vycizelovanému debutu, nad kterým nelze i po několika měsících šetřit superlativy, má živá podoba skladeb poměrně jiné vyznění. Je samozřejmě komornější, v bezprostředním obrazu i ještě opravdovější než na debutu Sami. Dvakrát zahraná V Paříži byla příjemně rozverná stejně jako na desce a Zničená zem vytáhla ještě výrazněji do popředí líbezný klavír v podaní Jirgy Urgošíka. Kytara ale nezůstala pozadu, Matouš Rohovský vkusně střídal jak akustiku tak elektriku, přičemž obě byly zvukově precizní, možná i několika pasážích lehounce přehlušily samotnou zpěvačku! To ale vůbec nevadilo.Ta si vyloženě užívala každou písničku a přezpívala celé album i se svými vrcholy Kdyby tak a Vítr. A propos – Vítr navíc Kateřina doplnila komentářem, jak tuhle silnou skladbu psala, že se chtěla vyrovnat se svým strachem. Bez přehánění musím napsat, že je tento nejpocitovější song kandidátem na nejsilnější píseň české hudební scény tohoto roku! Kateřina výsostně zapěla i Metro a znovu i Zničenou zem, kde se nejen nádherně doplňoval klavír s kytarou, ale také v pozadí decentní akordeon. Ke skvěle sehrané trojici se totiž přidal akordeonista Michal Mihok, který přišel svým nástrojem doprovodit hitovky Sami a Příteli. A znovu přišel v závěru perfektní Kolemjdoucí, který i kvůli textu nejde z hlavy. Myslím, že kdyby hrála album celé znovu a znovu, že by to nikomu nevadilo.

Perličkou byly Cookovy ostrovy, prý letitý evergreen, který nezapře nostalgické písničkářské kořeny, řekl bych, že je takovou romantickou sondou do cestovatelské duše. Čistá kytara a lehce pojatý zpěv nás vrací k lidovému folku táboráků, na který skoro v dnešní uspěchané době zapomínáme.

Příště bych si s celou partou opravdu rád dal i to šampaňské, ke kterému Kateřina ráda všechny alespoň online pozvala. Ale naživo! Nicméně takhle si opravdu představuji příjemně prožitý (před)vánoční čas. Díky moc za to.
GALERIEZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Jacob Collier je první hvězdou festivalu JazzFestBrno
21.04.

Jacob Collier je první hvězdou festivalu JazzFestBrno

Jacob Collier. Ještě nedávno zázračný teenager, nyní oceňovaný všestranný hudebník. Právě tento britský multiinstrumentalista...


JAF 34 debutuje albem Empty
20.04.

JAF 34 debutuje albem Empty

Empty je název debutového alba hudebníka, malíře a grafika, který vystupuje pod maskou a jménem JAF 34. Hlavním tématem...


Prague Summer Festival přesouvá The Offspring na červen 2022
20.04.

Prague Summer Festival přesouvá The Offspring na červen 2022

Nová koncertní série Prague Summer Festival, kterou pořádá Ameba Production (Rock for People, Kefír, Nouvelle...


V novém klipu společně s Klárou Vytiskovou uslyšíte i Eriku Stárkovou
19.04.

V novém klipu společně s Klárou Vytiskovou uslyšíte i Eriku Stárkovou

Minimalistický, ale o to působivější videoklip či částečně lyric video je jakýmsi odlehčeným kontrastem k samotnému...


Tragikomickou skladbu  SíťOFFka věnuje Láska především dětem školou povinným a jejich rodičům
18.04.

Tragikomickou skladbu SíťOFFka věnuje Láska především dětem školou povinným a jejich rodičům

Název písně vybrali sami fanoušci během Láskova pravidelného livestreamu. Písničkář Láska je aktivní i v současné...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
XCR-9
16.04.

XCR-9

» Nevermore & Kosmonaut

Nové album skupiny Nevermore & Kosmonaut, které se jmenuje XCR-9...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru