Album Sami představuje velice vyzrálý a autentický debut Kateřiny Marie Tiché

Recenze alba : Sami

Album: Sami
Celkový čas: 00:40:22
Vydavatel: Universal Music
Rok vydání: 2020
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Zpěvačka, skladatelka a textařka Kateřina Marie Tichá na sebe dosud upozornila příjemnými hity Vzpomínej nebo Do města přišla zima a především hostováním na živelných koncertech populární kapely Jelen. Nyní debutuje víceméně (několik skladeb složila společně s Michalem Citterbergem a Terezou Balonovou) autorským albem Sami. Kdo by očekával jelení country, bude překvapen. A dlužno říci, že mile.

Sami je totiž žánrově velice pestrou deskou, která se pohybuje od inteligentního popu přes náladou silné šansony, jemnější folk, roztančenou balkánskou hudbu, střízlivou elektroniku až k energickému rocku. Přesto nahrávka nepůsobí roztříštěně, drží pohromadě díky příjemnému, výrazově bohatému zpěvu Kateřiny, producentovi Ondřeji Turtákovi, který nahrál většinu nástrojů, silné, autentické atmosféře a básnickým textům.Kateřina Marie Tichá dokáže složit velice melodické, příjemné, vstřícné písničky, které však nejsou prvoplánové. Naopak, zdobí je propracovanost, pestré a nápadité aranže, pořád se v nich něco děje. Někdy jsou křehké, jindy temperamentní, vždy však založené na výrazné melodii, zpěvném refrénu a silné atmosféře. Jako zpěvačka nikdy netlačí na pilu, v každé pěvecké poloze je přirozená a autentická, na nic si nehraje. Sluší jí jak balady, tak energické, roztančené písničky a náležitý cit má i pro šansony.

Stejně silné jsou pak básnické texty. Před příběhy dávají přednost pocitům, emocím. Zabývají se hlavně vztahy, tedy láskou v různých podobách, ale i hledáním či rozchody, a to bez sebemenších frází a klišé. Básnické zde neznamená komplikované či nesrozumitelné, ale přesně vystihující emoci, kdy Kateřině stačí pár slov k zachycení obecně platného pocitu. A těch krásných poetických obrazů.

Nad střechy Paříže zve zpěvačka posluchače v titulní skladbě. Ta má vše, co správný šanson vyžaduje. Tedy lásku, vášeň, výraznou harmoniku a kytaru, prožitý vztah, výraznou melodii, silnou atmosféru a výrazově pestrý zpěv. Náladotvorný klavír otevírá Zničenou zem, píseň, zachycující boj o vztah nad propastí. Ač balada, disponuje velkou vnitřní energií a nápaditou prací s dynamikou a gradací.Libozvučná symbióza akustické kytary a klavíru provází skladbu Divoká. Skvěle šlapající, k rocku uhánějící, živelná písnička, kde září hostující zpěvák David Stypka. A Kateřina nejen v ní dokazuje, že se za svůj hlasový rozsah stydět rozhodně nemusí. Nápaditá práce se sbory zdobí gradující, příjemně popovou píseň Kolemjdoucí, blízko k baladě má i Kdyby tak. Zpočátku folková, s dalšími nástroji však pozvolna rozkvétající skladba s hodně silnou atmosférou.

Příteli představuje další hravý, vzdušný, roztančený šanson s chytlavým refrénem, název V Paříži evokuje další podobnou písničku, ale jedná se spíše o hudebně pestrou, poprockovou skladbu o tom, že je důležité to nevzdávat, ale zase na druhou stranu netlačit na pilu. „Nejlepší věci najdeš, když je nechceš najít." Tlumený rytmus s vnitřní energií, která se pozvolna uvolňuje a v refrénu se projeví naplno, charakterizuje Metro. A pak se zase potopí pod hladinu, taková ponorná řeka s nepřeslechnutelnými samply.

Kamsi na Balkán směřuje veselá, roztančená a hodně temperamentní píseň Pravé poledne s výraznou harmonikou hostujícího Michala Mihoka, další rozměr Kateřiny Tiché nabízejí Vlci. Silně emotivní skladba, v níž se střídají křehké pasáže s naléhavějšími a výraznou roli hraje funkční zapojení elektroniky. O rozloučení se pak postará na klavíru vystavěná balada s vypjatějším refrénem Vítr.

Na debut působí Sami velice vyzrále, přirozeně, samozřejmě a autenticky. Bude zajímavé sledovat, kam se kroky Kateřiny vydají dále. Možností je hodně a jsem přesvědčený, že tato šestadvacetiletá písničkářka je v budoucnu schopná natočit kvalitní popové, folkové, rockové i šansonové album.


DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení
23.11.

Mig 21 si v novém klipu hrají s loutkami a nabádají k pozitivnímu myšlení

Pražská pop-rocková parta Mig 21 se i v této omezené době stále dobře baví. Důkazem je nový videoklip...


Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie
22.11.

Kráľovstvo avizuje mezinárodní projekt Zuzany Mikulcové Fúzie

Slovenská zpěvačka a skladatelka Zuzana Mikulcová ve spolupráci se zahraničními umělci připravuje nové album. Projekt...


System of a Down po patnácti letech zveřejnili nový materiál
21.11.

System of a Down po patnácti letech zveřejnili nový materiál

Poprvé od dvojalba „Mezmerize"/„Hypnotize" z roku 2005 se arménsko-americká kapela System of a Down prezentuje...


9. ročník The Legends Rock Fest musel být přeložen na rok 2021
20.11.

9. ročník The Legends Rock Fest musel být přeložen na rok 2021

Vzkaz pro fanoušky od pořadatele rockového festivalu v Hořicích aneb štěstí přeje připraveným Jak víte...


Pražští Jamaron v novém energickém singlu odkrývají pravdu za lží
20.11.

Pražští Jamaron v novém energickém singlu odkrývají pravdu za lží

Ať už má Co-vidová situace jakékoli aspekty, nesporným pozitivním faktem zůstává, že naprostá většina hudebních umělců...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Arrival
23.11.

Arrival

» Arch Of Hell

Třetí album kapely Arch of Hell vyšlo 26. října u Metalgate Records. Nahrávání...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru