Right Thoughts Right Words... - Right Album

Recenze alba : Right Thoughts Right Words Right Action

Interpret: Franz Ferdinand
Celkový čas: 00:35:05
Vydavatel: Domino
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Nelíbil se vám odklon Franz Ferdinand od kytar ve prospěch tanečních rytmů & popu na jejich předposledním albu Tonight z roku 2009? Zněla vám jeho hlavní hitovka desky Ulysses příjemně, ale stejně jste si říkali, že na geniální Take Me Out nemá? Vše budiž zapomenuto, protože letošní albový „comeback" je pro čtveřici ze skotského Glasgow zároveň i návratem k ranému stylu a hlavně opravdu skvělým písním.

Oproti Tonight dala kapela sbohem nálepce dirty pop (žádné Live Alone), pánové jsou opět rock. Sbohem mercuryovské piano (žádné další Bite Hard), slavíme návrat kytary. Sbohem beatlesovský folk (Katherine Kiss Me se letos neopakuje), hrajeme opět spíš rychle a hlasitě. A ač ani na Right Thoughts Right Words Right Action druhé Take Me Out nenajdeme, titulní kousek - nepřekvapivě vybraný i pro první video - se mu na pomyslné stupnici hitovosti úspěšně blíží.

Evoluce, ne revoluce

Na druhou stranu dost dalších věcí zůstalo beze změny a to převážně ku prospěchu věci. A tak ani na letošní čtvrté řadovce se nemusíte obávat žádných kytarových sól, která by se k stylu Franz Ferdinand nehodila. Místo nich obě kytary předvádějí učebnicovou souhru a skvěle kombinují akordové riffy s jednotónovými figurami a vyhrávkami. Opět si můžeme užívat naprosto skvělou basu a kreativní přístup k inspiracemi hudebními styly minulosti, sahajícími od Beatles přes punk po novou vlnu.

Taktéž produkce a zvukaři si zaslouží maximální hodnocení za zachycení jednoznačně britského soundu kapely i uhlídání bezchybné souhry všech nástrojů i čistoty vokálů (což se čtveřici na koncertech ne vždy daří).

Desku odpálí již zmíněná titulní skladba, která kouzelně kombinuje durové a mollové tóny (ty zastupuje např. melodická linka hlasitější z obou kytar) a jejíž závěrečnou část na chvíli ozvláštní i beatlesovsky minimalisticky pojatý sitár.

Evil Eye začíná bicími jak z jacksonovské Billie Jean, avšak hned v zápětí se ocitáme zpět v Británii a opět musím pochválit výbornou funky basu, která chvályhodně dostává ve zvukovém mixu hodně prostoru. Mimochodem nejen v tomto kousku slyším poměrně silnou inspiraci o něco staršími kolegy Blur.

Love Illumination charakterizuje retro zvuk nabustřené kytary a akordově poněkud fádní, nicméně příjemně zpěvný refrén. Atmosféru oživí zejména moment, kdy na nás vybafnou klávesy s tak retro zvukem, že by snad připadal zastaralý už i již zmíněným Beatles. Za zmínku dále stojí i velmi povedené vícehlasy.

Fresh Strawberries je v první řadě neuvěřitelně příjemná – proč to neříct – prostě písnička. Plyne v prvních dvou minutách tak pohodově, až si ji chvílemi umím představit snad i v kresleném seriálu pro děti, např. jako podkres pro odjezd Phileasa Fogga lodí na cestu kolem světa (proč však pánové na začátku na prvních pár tónu vykrádají Hendrixův úvod k Red House mi zůstává záhadou). Text se naopak nese v poněkud posmutnělém duchu - „...jsme čerstvé jahody […] ale brzy shnijeme...”

Punková energie i melancholie

Po předchozí pohodě Bullet naopak ukazuje punkovější stránku skupiny. Přesně dle osvědčeného receptu: ostrý nástup, nadále svižná, avšak tišší sloka, hnaná basou, která rychle přejde v hlasitý refrén. Jen zpěv zní trošku jak z pionýrského táboru, Alex Kapranos nicméně zjevně ambice napodobovat takového Johnnyho Rottena nemá.

Následující Treason! Animals. startuje skvělým mnohovrstevným úvodem, který mě nesmírně baví i po x-tém poslechu, navíc v případě tohoto tracku frontmanův přitvrzený vokál přesně odpovídá celkové náladě písně. Melancholie závěrečné části Treason! Animals. se přenáší i do následující The Universe Expanded a po její pozemské melancholii přichází s Brief Encounters do třetice ještě melancholie syntezátorově kosmická.

Zatímco tato trojice písní pro mě představuje nejsilnější část desky, závěrečná Goodbye Lovers & Friends mi sice do hudební nálady celého alba též sedne, avšak zároveň mi přijde zejména ve sloce jako skladatelsky nejslabší track (jeho zařazení lze nejspíš vysvětlit krátkou délkou desky, která činí pouhých 35 minut – holt víc hitovek se už napsat nepodařilo).

Right Album

Je čtvrtá řadovka Franz Ferdinand zároveň jejich dosavadním nejlepším studiovým počinem? Vcelku se dá odpovědět, že dost možná ano... ale nejlépe si to rozhodněte sami a s hodnocením můžete začít hned u titulního hitu:

DISKOGRAFIE

RECENZE
Dnes na programu Franz Ferdinand

Dnes na programu Franz Ferdinand

Ač mají na svém kontě jen tři alba, skotští Franz Ferdinand zcela jistě patří mezi přední...GALERIE

Související obsah:

» Right Thoughts Right Words Right Action   (Jakub Lepš, 30. 08. 2013)
» Franz Ferdinand   (David Malý, 21. 08. 2012)
» Sziget – den pátý. Barevné finále s ohňostrojem   (Karel Souček, 18. 08. 2013)
» You Could Have It So Much Better   (David Malý, 22. 08. 2012)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Hemlock , heavy metalová kapela z Las Vegas, odehraje koncert v legendárním klubu Modrá Vopice
17.07.

Hemlock , heavy metalová kapela z Las Vegas, odehraje koncert v legendárním klubu Modrá Vopice

Groovy metalová kapela Hemlock odstartovala na začátku července své evropské turné. Tahle parta muzikantů...


Prague Louka ožije prvním ročníkem BadBoy Festu
17.07.

Prague Louka ožije prvním ročníkem BadBoy Festu

Během letošního léta přivítá Praha zbrusu nový festival. Nese název BadBoy Fest a uskuteční se 24. srpna na malebné Prague...


Michal Pavlíček vystoupí na Občanské plovárně s Unique orchestra
17.07.

Michal Pavlíček vystoupí na Občanské plovárně s Unique orchestra

V rámci koncertní série Prague Open Air vystoupí kytarista, hudební skladatel, uznávaný autor symfonické...


Imodium přichází se čtvrtým singlem z chystaného alba
17.07.

Imodium přichází se čtvrtým singlem z chystaného alba

Euforie z návratu na koncertní pódia i do studia v případě rockové kapely Imodium stále trvá. Po singlech Lampy, Tuláci a...


Žižkovští The Tchendos avizují singlem Elvis už nežije druhé album
16.07.

Žižkovští The Tchendos avizují singlem Elvis už nežije druhé album

„Země je kulatá a Bůh není. Vakcíny fungujou, klima se mění. Elvis už nežije, Měsíc byl dobyt, je prostě dobrý...


» zobrazit více...


RECENZE
PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru