Dnes na programu Franz Ferdinand

Recenze alba : Tonight: Franz Ferdinand

Interpret: Franz Ferdinand
Celkový čas: 00:43:00
Vydavatel: Domino Records
Rok vydání: 2009
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD

Ač mají na svém kontě jen tři alba, skotští Franz Ferdinand zcela jistě patří mezi přední indi-rockové kapely. Hitovost jejich jednoduchých kytarových písní jim přináší vavříny už od roku 2004, kdy vydali excelentní stejnojmenný debut. Jejich hudba neatakuje rádia (alespoň ne u nás) ale největší hity určitě poznáte. Na letošním Rock For People předvedli uvolněnou, hity nabitou show a potvrdili, že svůj talent umí prodat i na prknech po celém světě. Čtyři NME Award a dvě BRIT Award jsou sice už trochu zaprášené a od vydání posledního alba uběhly už tři roky, ale to nic nemění na aktuálnosti jejich hudby. Navíc se letos dočkáme jejich čtvrté desky. Pojďme se ale podívat na jejich poslední album Tonight: Franz Ferdinand z roku 2009.

Večer jít na párty a ráno o ní napsat song

Tonight: Franz Ferdinand je koncepční album o dvanácti písních, které hovoří o propitých nocích a nepříjemnostech druhý den ráno. Pokud z toho cítíte nějaký nádech diskoték, nenechte se mýlit. Franz Ferdinand mají svoji neotřesitelnou tvář a vsází na to, co jim jde nejlépe. Totiž popadnout kytaru a chytlavými riffy své posluchače omámit. Po příchodu zpěváka Alexe Kapranose se už budete z transu velmu těžko dostávat zpět do tvrdé reality. Hned úvodní song, hlavní singl alba Ulysses Vás chytne a nepustí. Jestli si pánové při skládání této písně zapálili nějakou tu rostlinku tak, jak o tom zpívají, tak myslím, že by měli v takovém stavu zůstat nonstop. Nebo alespoň během nahrávání dalšího alba. Důrazná kytara, empatický zpěv a vhodné elektronické pozadí.

Hlavní výsadou Franz Ferdinand je fakt, že na albu nenajdete vyloženě špatný a nudný song. Opravdu ne, zkoušel jsem to. Toto album sice není nejvíce hitové, ale žádnou "vatu" tam taky nenajdete. A když jsme u těch hitů, rozhodně se nejedná o chudého příbuzného ostatních desek. Úvodní Ulysses byl v hitparádách nejúspěšnější, ale kvalitně mu sekundovaly i energická No You Girls, Can't Stop Feeling nebo intonačně bohatá What She Came For.

Být drzý se vyplácí

Říct na plnou hubu to, co si opravdu myslíme, už je v dnešní době vzácnost. Hranice mezi drzostí a upřímností je pak velmi tenká. Zatímco na poli taneční hudby je párty songů nespočet, v indie-rockové sféře jich je jako šafránu. Charakter je samozřejmě jiný, ale co se významu týče, zase se tolik neliší. Večerní veselé popíjení, alkoholové radovánky a problémy s děvčaty v textové složce Franz Ferdinand odráží vlastní zkušenosti muzikantů. Alex Kapranos jako dvorní textař kapely má, soudě dle písní, spíše nepříjemné zkušenosti. Už jen názvy jednotlivých songů mluví za vše: Live Alone, Can't Stop Feeling nebo Dream Again.

Skoro Vás to nutí, vytvořit si nějaký odtažitý postoj vůči podobným praktikám. Nepochybuji o tom, že všichni máme nějaké historky a příběhy, kterým by slušelo zhudebnění. Naopak pochybuji o tom, že by to někdo z nás dokázal tak jako Franz Ferdinand. Při poslechu alba Vás bolí hlava od přikyvování. Vsadit na jednoduchost se kapele vyplácí už několik let. Vytvořit prostý riff který dostane posluchače do tempa, přidat barevný vokál plný intonací, potřebný drzý výraz a dílko je na světě.

Elektřina je kamarád

Franz Ferdinand mají svůj styl prvotřídně zmáknutý. Proč ale nepřidat něco nového? Na Tonight: Franz Ferdinand jsou velmi vkusně použity výrazné elektronické prvky. Nečekejte ale žádnou diskárnu, vše je velmi diskrétně a hlavně v rozumné míře použito tak, aby to posluchače stále bavilo. A funguje to. Například Can't Stop Feeling nebo Ulysses díky trošce elektroniky dostávají úplně nový kabát a nebo v Live Alone tichá elektro vyhrávka v pozadí útočí na všechny posluchačovy smysly. Pomalá Dream Again nás naopak téměř ukolíbá k smrti a ve stejném duchu pokračuje i poslední Katherine Kiss Me. Sice výrazně klesá tempo skladeb, ale kvalita stále zůstává.

Je škoda, že od poslední desky uplynuly už tři roky. Podobného materiálu by si svět zasloužil víc. Vypadá to, že je kapela připravená distancovat se od svých kořenů, resp. od debutové desky, kde zněla mnohem více kytarově. Zmíněné elektronické prvky přidávají nové pihy na starou tvář a rozhodně to není k zahození. Nová deska Franz Ferdinand je svěží jako mořský vzduch.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Right Thoughts Right Words... - Right Album

Right Thoughts Right Words... - Right Album

Nelíbil se vám odklon Franz Ferdinand od kytar ve prospěch tanečních rytmů & popu na jejich...
ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic
14.07.

Zpěvák Seal se vrací do ČR, tentokrát do Pardubic

Zpěvák Seal, autor hitů „Kiss from a Rose" nebo „Crazy", se vrací do ČR, tentokrát jej uslyší fanoušci v pardubické Enteria...


Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru