Půlstoletí ve službách královny hudby

Recenze alba : Půlstoletí

Celkový čas: 03:03:35
Vydavatel: Supraphon
Rok vydání: 2014
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
ZAKOUPIT ALBUM
V dnešní době mají posluchači Hanu a Petra Ulrychovi spojené především s folklórní hudbou, které se ve společnosti Javorů věnují. Je to škoda, protože oba sourozenci prošli mnohem barevnější a stylově pestřejší cestu. Právě toto připomenutí je největším kladem supraphonského kompletu Půlstoletí, který podrobně a přehledně mapuje jejich pěveckou i tvůrčí dráhu.    

Bigbeatové začátky

Obsáhlý výběr vychází v roce, kdy se Ulrychovým sešlo hned několik výročí. Petrova sedmdesátka, Hanina pětašedesátka, čtyřicáté narozeniny Javorů a hlavně půlstoletí společného muzicírování. Takže vybírat bylo z čeho, první na albu zachycené nahrávky pocházejí z roku 1964, poslední z předloňska.  

První CD je věnováno bigbeatovému a rock´n´rollovému období obou interpretů, které je spojeno hlavně se skupinami Atlantis a Vulkán. Tehdy se jim o cimbálu či houslích ani nezdálo, přednost dostaly kytary a bicí. Jednoduché, aranžérsky přehledné, anglosaskou scénou inspirované písničky o svobodě, strachu, lásce, návratech. Příjemné kousky, z nichž jasně vyčnívá slavná skladba Nechoď do kláštera.  Písně staví na silné, místy magické atmosféře 60. let, výrazných melodiích a přesazích do vkusného popu (Seď a tiše poslouchej, Nonsens) či blues (Strange Brew). Převažuje střední a pomalejší tempo, ale Vulkán i Atlantis umí i přitvrdit a zrychlit (Vracím se cestou domů, Wine Or Love), případně zamířit do alternativnějších, syrovějších, až psychedelických vod (Jen o to mi nejde, Dlouhý stín). Petr i Hana Ulrychovi se nebojí ani angličtiny, hned jsou z nich rockeři se vším všudy. 

Přes rock a pop k world music

Druhé CD začíná krylovským protestsongem Zachovejte klid z roku 1968, který si Ulrychovi pěkně odskákali. „My máme pravdu, vy jenom bič, zradu a bič". Následují experimentálnější jazzrockové skladby (Ticho) ve větších arnažmá Orchestru Gustava Broma i křehčí hitovky (On na mne zapomíná, Za vodou, za horou, Zpěvánka na lásku). A také první náznaky world music, která začne dominovat druhé polovině alba.  

Od skladby Zvon už je zbytek kompletu v režii Javorů, případně Javory beatu. Nechybí žádná ze zásadních písní typu Jízda králů, Putovali kdysi hudci, Tichý hlas nebo O naději. Zastoupena je i filmová hudba (O statečném kováři, Díky za každé nové ráno). Právě v písních, sice autorských, ale odkazujících na hlavně  moravský, ale i balkánský folklór či klezmer se zpěváci dostávají k podstatě lidských citů a života vůbec.Skupina Javory dlouhodobě prokazuje nejen svoji profesionální dokonalost, ale především cit pro folklorní hudbu. Všechny nástroje hrají velice svobodně a zároveň pokorně slouží písničce. A to samé platí o zpěvácích. Nejlépe jim to sluší, když se k mikrofonu dostanou současně. Tvrdší, civilnější Petrův zpěv si s Haniným emocionálnějším, vroucnějším dokonale rozumí.

Půlstoletí je důstojnou poctou dvěma velkým zpěvákům a zároveň příjemnou procházkou padesátiletou historií české nekomerční hudby. A mladým lidem může navíc ukázat další hudební tváře Hany a Petra Ulrychových.
DISKOGRAFIE

RECENZE
Bratr bez sestry je pěvecky poloviční

Bratr bez sestry je pěvecky poloviční

Vedle akustických Javorů s folklórním cimbálem a houslemi si sourozenci Hana a Petr Ulrychovi postavili...GALERIE

Související obsah:

» Ulrychovi Hana a Petr   (Karel Souček, 18. 04. 2013)
» Bratr sestry   (Karel Souček, 18. 04. 2013)
» Oslavencům Ulrychovým energie rozhodně nedochází   (Karel Souček, 19. 02. 2014)
» Bratr bez sestry je pěvecky poloviční   (Karel Souček, 19. 04. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů
28.11.

Vyšla výroční reedice legendárního art-rockového alba Svět Hledačů

Pro připomenutí alba Svět Hledačů z roku 1979 je letošní rok velmi významný Zásadní jubileum jsou pětasedmdesátiny...


Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek
28.11.

Rock for People buduje festivalový areál evropského významu a zve na vánoční večírek

Společnosti Ameba Production se po letech působení v areálu královéhradeckého festivalparku se podařilo scelit...


Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost
26.11.

Barbora Mochowa nabízí v novém singlu naději a radost

Magický, něžný, uhrančivý. Takový je nový singl zpěvačky a pianistky Barbory Mochowé s názvem Wait for Life....


Rock for People Concerts přivezou The Plot in You
25.11.

Rock for People Concerts přivezou The Plot in You

Svůj koncertní line up rozšířila série Rock for People Concerts o další zajímavé jméno. Pořádnou...


Trojice nových vánočních singlů a klipů
25.11.

Trojice nových vánočních singlů a klipů

Pavel Callta, Radek Banga, Cocotte Minute. Co mají tito značně rozdílní muzikanti společného? Natočili novou vánoční písničku...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Tokyo Jukebox 3
25.11.

Tokyo Jukebox 3

» Friedman Marty

Marty Freidman, bývalý kytarista slavné thrashmetalové formace Megadeth,...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru