Proti gustu žádný dišputát

Recenze alba : Zpěvy u klavíru

Interpret: Burian Jan
Celkový čas: 01:23:30
Vydavatel: Indies MG
Rok vydání: 2013
Typ nahrávky: živá nahrávka
Medium: CD

Písničkáře Jana Buriana si vážím z několika důvodů. Za jeho neúnavnou organizační a propagátorskou činnost (volné sdružení Osamělí písničkáři, Burianova kulturní ozdravovna, Posezení s Janem Burianem), za vynikající texty-básně a v neposlední řadě za odvahu.

Jednička za odvahu

Jako jeden z mála předrevolučních písničkářů totiž našel odvahu posunout svoji hudbu dál, za pomoci jiných výrazových prostředků ji nabídnout v širších souvislostech a i s rizikem ztráty části posluchačů se pustil do zvukových, aranžérských i skladatelských experimentů, které přiblížily jeho hudbu mladým posluchačům.

V tomto úsilí spojil své síly se svými syny, především Jiřím, multiinstrumentalistou a producentem, známým z formací Republic of Two a Ghostmother. Jeho experimentální pojetí hudby si s tatínkovou schopností napsat výraznou písničku se silnou melodií a chytrým textem náramně porozumělo. Toto spojení, prospěšné pro oba, vyvrcholilo na loňském albu Jak zestárnout.

Zároveň chápu a respektuji lidi, kterým tato Burianova poloha nevyhovuje, považují ji za zbytečně komplikovanou, alternativní, složitou a místy nestravitelnou a chtějí svého Jana tak, jak ho znají ze starších nahrávek či koncertů. Tedy tradičněji, konzervativněji, jen jeho hlas a klavír. A právě jim je určeno dvojCD Zpěvy u klavíru.

Nové verze se neschovají za nástroje

První CD Jak zestárnout obsahuje klavírní verze písní ze stejnojmenného, výše zmíněného alba, druhé A jiné písně pak starší Burianovy skladby z předchozích desek, kde vyšly v zaranžované podobě s kapelou. K posluchači se tak dostávají písničkářovy songy v té původní, syrovější podobě, kdy se nemohou schovat za jiné nástroje či zvuky. Důležité je, že s přehledem obstojí i v této podobě.

Jan Burian totiž dokáže složit silnou, výraznou melodii s nosným, i když vůbec ne prvoplánovým refrénem, nápaditým rytmem a pestrou vnitřní strukturou. Někdy je melodičtější, jindy složitější, občas staví na přímočarosti a zpěvnosti, potom zase na propracovanější instrumentaci. Každopádně jeho písně nejsou po skladatelské stránce nudné a zaměnitelné, jsou prostě dobré.

Nápaditá a barevná je také Burianova hra na klavír. Dokáže rockově bouřit i jazzově hladit, nedělají mu problémy baladicky laděné songy. Jednou je expresivní, podruhé jemný a něžný. Všemi těmito polohami disponuje i Burianův vokál a především jeho emotivní texty, které by rozhodně unesly označení básně.

Zpěvy u klavíru se smyslem pro podstatný detail

Nabízejí přímočará pojmenování i poetické obrazy. Se smyslem pro podstatný detail a přesně vypozorovanou reálnou situaci se zabývají hlavně mezilidskými vztahy, osamělostí, potřebou lásky a něhy, vnitřním vyhořením, smířením, odpovědností. Nechybí jim vtip, nadhled a jemná, nikoli prvoplánová a už vůbec ne zlá ironie, s níž nahlíží na život, potřeby či hodnoty mužů i žen.

„Na hlavě nosí tu největší přehazovačku světa. V ústech má ten nejopravdovější umělý chrup." Když potřebuje zpívající klavírista metaforu, klidně zamíří do světa zvířat, například mravenců či kanárka. A ještě jedno plus, Jan Burian je jedním z mála hudebníků, který dokáže napsat trefnou a nečekanou pointu.

Z obou alb je mi bližší to druhé, ale důvod může být čistě subjektivní. Původní písně z Jak zestárnout mám hodně naposlouchané z loňské desky a podvědomě stále očekávám, kdy už se objeví rozkošný dětský sbor Coro Piccolo ve skladbě Pitomci, kdy dojde na jamajský rytmus rozverné pecky V čemkoli nebo kdy už zazní bicí, zkreslené kytary nebo syntezátory Jiřího Buriana. A těžce se smiřuji s tím, že tam prostě nejsou.

Bez synovi pomoci ztratily Burianovy písně jeden ze svých rozměrů, ale i tak jsou velice nosné. Ve své podstatě jsou natolik silné, že fungují v každé podobě. Proti gustu žádný dišputát, návštěvníci Burianových koncertů budou navýsost spokojeni.

DISKOGRAFIE

RECENZE
Jan Burian už dávno není jen folkovým písničkářem

Jan Burian už dávno není jen folkovým písničkářem

Písním Jana Buriana bohatší aranže sluší. Dokázal to již několikrát a tuto skutečnost potvrzuje...GALERIE

Související obsah:

» Beseda uvidí VELEkoncert pro jubilanta Dědečka   (Joe Stramr, 14. 02. 2013)
» Pro ty, kteří mají raději Buriana s klavírem   (Karel Souček, 30. 03. 2013)
» Burian Jan   (Karel Souček, 14. 05. 2013)
» Dědečkovy básně s kapelou rozkvetly   (Karel Souček, 16. 02. 2013)
» Naše téma: Šedesátiny Jiřího Dědečka   (Joe Stramr, 19. 02. 2013)
» Mikoláš Růžička z Republic of Two má sólové album   (Karel Souček, 17. 01. 2013)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Blíží se brněnský festival Pop Messe
12.07.

Blíží se brněnský festival Pop Messe

Čtvrtý ročník městského festivalu Pop Messe v Brně proběhne už za necelé dna týdny, a to v termínu 25. - 27. července...


Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín
11.07.

Patnáctý zářez si do své historie udělal multižánrový festival Rock for JK Manětín

Areál u Zámeckého parku v Manětíně se v pátek 5.7.2024 proměnil v hudební arénu, kde se uskutečnil...


Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní
11.07.

Jasná Páka příliš nevystupuje, to se v létě změní

Před rokem dobyla rocková skupina Jasná páka v rámci Prague Open Air Ledárny Braník (reportáž). Nyní v rámci...


Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor
11.07.

Ivan Hlas a Cirk La Putyka lákají na rodinný festival Školní tranzistor

Podještědská kulturní památka Stará škola Křižany zve na čtvrtý ročník multižánrového rodinného...


Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu
11.07.

Vyhrajte vstupenky na Kunětickou horu

Putovní festival Hrady CZ startuje tento víkend na Točníku. Poté se ve dnech 19. a 20. července přesune na Kunětickou...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Pollen
25.06.

Pollen

» Blacktop Mojo

Pollen je název pátého studiového alba americké post grunge/hard...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru