„Praha je můj domov,“ zdůrazňuje britský písničkář Justin Lavash.

Po třech letech vydává britský kytarista a zpěvák Justin Lavash nové, žánrově doposud nejrozmanitější album s názvem Changing of Tides. Kromě producenta Iana Keloskyho si na něj přizval bubeníka Davida Landštofa s kytaristou Josefem Štěpánkem a řadu hostů. Nejen o něm si Hudební knihovna s Justinem povídala.      Hudební knihovna: Již deset let žijete v Praze. Proč zrovna Praha a Česká republika? Čím vám přirostly k srdci?     
Justin Lavash:
„Poprvé jsem do České republiky přijel na návštěvu přátel v roce 1991 a do Prahy jsem se hned zamiloval. Je to krásné město se silnou kulturní historií a multikulturním prostředím.  V roce 2004 jsem potřeboval změnu a přesídlení z Londýna do Prahy se zdálo jako ideální volba. Teď je to můj domov. Moje žena je Češka, žije tu mnoho mých přátel a kolegů. Mám pocit, že můj život je nyní tady a jsem velice vděčný, že mohu v Praze bydlet."

Stýská se mi po moři a přátelích

HK: Je něco zásadního, po čem se vám z Anglie stýská?    
JL
: „Moře a přátelé!"
HK: Máte v plánu zůstat v Praze natrvalo?    
JL:
„Určitě neplánuji žít někde jinde, jak už jsem řekl, tohle je můj domov. Jen už bych zase rád začal cestovat, bylo by skvělé strávit nějaký čas ve Francii. Tak měsíc nebo dva, pokud to tedy bude možné."

Kopírování nahradit originalitou

HK: Myslíte, že v něčem česká hudební scéna zaostává za britskou?   
JL:
„V České republice je veliký potenciál pro originalitu a myslím, že by se české kapely měly právě na to soustředit a zaměřit. Někdy mám pocit, že je na zdejší hudební scéně příliš mnoho kopírování, ale to je ve Velké Británii také. V současné době musíme usilovat o originalitu."

HK: O čem vaše nové album Changing of Tides je?     
JL:
„Vloni jsem byl nemocný, proto jsem hodně skládal a vypisoval se z frustrace. Název značí proměny v mém životě, stárnu. Mé tělo už nezvládá tolik stresu jako dřív, i tento stav je na desce zachycen. A to ani nemluvím o změnách ve světě, v Čechách, v mé rodné zemi či v politice… Rozhodně to však není politické album, vadí mi extremismus v jakékoliv podobě."

HK: Kdy a za jakých okolností jste poprvé potkal vaše spoluhráče Davida Landštofa a Pepu Štěpánka?    
JL:
„S Davidem jsem se poprvé setkal na koncertě Lenky Dusilové, kde hrál na bicí. Zamiloval jsem se do jeho způsobu hraní a společně jsme v roce 2012 pracovali na mém albu 25 let. Od té doby jsme jako duo absolvovali spoustu koncertů. Pepu jsem viděl hrát s Radůzou, s níž vystupuje i David, a moc se mi líbila jeho hra na kytaru i celková muzikálnost. Společně jsme pak pracovali na několika písních, v roce 2014 udělali pár koncertů a zažili při tom hodně legrace. Na letošní rok toho plánujeme mnohem víc."HK: Jak byste je charakterizoval jako muzikanty a jako lidi?    
JL:
„Pepa je tichý a ohleduplný. To se odráží i v jeho hře na kytaru, nikdy nehraje příliš mnoho tónů. Všechno, co zahraje, má své přesné místo a něco tím chce sdělit. David je jedním z nejflexibilnějších a nejcitlivějších bubeníků, s nimiž jsem kdy pracoval. Může se pohybovat v rámci velkého dynamického rozsahu a vždy podporuje vyznění konkrétní písně. Jako člověk má stále nějakou velkou vizi a pracovat s ním je prostě radost."

HK: O peníze na vydání desky jste požádal fanoušky prostřednictvím Katalyzátoru. Překvapilo vás, jak jste byl úspěšný? 
JL:
„Že jsme náš cíl prostřednictvím Katalyzátoru dosáhli, je opravdu fantastické. Jsem velice vděčný všem, kteří nás touto formou podpořili."HK. Z alba na mě dýchá velice svobodná, uvolněná atmosféra. Panovala taková i ve studiu?
JL:
„Chtěl jsem, aby zvuk měl prostor, i když ve stejnou dobu často hraje hodně nástrojů. Producent Ian Kelosky odvedl skvělou práci, když dokázal dát celou desku dohromady a ještě jí dodat hloubku."

Bude to skvělá noc

HK: Křest novinky se uskuteční 26. května v pražském NODu. Můžete prozradit hosty?     
JL:
„Samozřejmě vystoupí celá kapela, tedy já, David Landštof , Pepa Štěpánek a britský baskytarista Jerry Sallis. Mezi hosty se představí hráč na cello Jonáš Krejčí a pianistka Beata Hlavenková. Všechno to bude řídit a doprovodnými vokály vypomůže Ian Kelosky a v některých písních také americký zpěvák Dan Reed. Bude to skvělá noc!!"
Tak ať je nejen tato noc skvělá pro vás, vaše spoluhráče i fanoušky.
Foto: Jiří Štarha
GALERIE

Související obsah:

» Lavash Justin   (Karel Souček, 05. 05. 2015)
» Justin Lavash chystá nové album, teď ještě sehnat peníze   (Karel Souček, 10. 02. 2015)
» Changing of Tides   (Karel Souček, 06. 05. 2015)
» Johannes Benz zve diváky do rozbořeného kina   (Karel Souček, 28. 01. 2015)
» Johannes Benz přináší poetiku dálek a nekonečných highways   (Karel Souček, 05. 03. 2014)
» Johannes Benz promítne svůj klip na Vltavě   (Karel Souček, 10. 05. 2014)
» Nový label Tranzistor chce stavět na rodinné péči a kvalitě   (Karel Souček, 27. 03. 2014)


ZADEJTE KOMENTÁŘHUDEBNÍ ZPRÁVY
Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let
19.06.

Na nové album si fanoušci Poletíme? museli počkat šest let

Šest let čekali fanoušci kapely Poletíme? na nové album. Na desku Chce to hit! nyní osmičlenná banda okolo výtvarníka...


The Offspring chystají na říjen nové album
19.06.

The Offspring chystají na říjen nové album

Minulý čtvrtek uchvátili američtí The Offspring festival Rock for People svým divokým koncertem. Fanoušci těchto punk...


Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech
19.06.

Kapela MIRAI zahájila sérii Summer Festů v Riegrových sadech

Oblíbená kapela MIRAI má za sebou první zastávku z dlouhé série vlastních festivalů. Velkolepý program...


The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta
18.06.

The Offspring na Rock for People opět vsadili na nostalgii a dali vzpomenout na 90. léta

Kultovní kalifornská pop-punková skupina The Offspring si znovu po osmi letech našla cestu na Rock for People. Jejich letošní...


Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty
18.06.

Druhému dni Rock for People dominovaly mimo jiné výroční koncerty

Můj program byl během druhého dne festivalu Rock for People trochu volnější, ale zároveň jsem byl svědkem hned...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Sobě věrnej
17.06.

Sobě věrnej

» Škwor

Po desáté jubilejní desce Tváře smutnejch hrdinů, kterou kapela...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELYVíme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta

Hudební knihovna - NEWSLETTER

Chcete dostávat do vaší emailové schránky aktuální informace ze světa hudby? Přihlašte se k odběru newsletteru. Odběr můžete kdykoliv zrušit.

Přihlásit k odběru newsletteru