Opeth se ohlížejí do hudební historie

Recenze alba : Sorceress

Album: Sorceress
Interpret: Opeth
Celkový čas: 00:56:35
Vydavatel: NUCLEAR BLAST
Rok vydání: 2016
Typ nahrávky: studiová nahrávka
Medium: CD
Pyšně vzedmutý páv na obalu desky Sorceress dává tušit, že jde o další sebevědomé dílo stockholmských Opeth, kteří původně vyrostli na deathmetalových základech. S posledními deskami se ale ohlížejí ještě dál do hudební historie a listují v knize rockových velikánů z období 60. a 70. let. Na aktuálním albu tomu přizpůsobují takřka všechno - od nálady evokující přítomnost světových klasiků rocku, až po retro zvuk vlastní nahrávky.  

Momenty překvapení pak na desce zprostředkovávají rockově zemité pasáže střídající se s něžně zasněnými folkovými úryvky, zavádějícími nás do světa mlhou zastřené psychedelie. Jako když se probíráte hudební sbírkou svých rodičů, kteří občas ulítávali v šedi komunistické normalizace na fragmentech floydovských melodií, zeppelinovské magie či hravosti Jethro Tull. A právě klidné pasáže jsou na desce nejzajímavější. Jsou totiž schopny před námi vykreslit nejrozmanitější obrazy drogového rauše.  



Jakmile se ale Opeth snaží do této nálady implantovat vlastní deathmetalové pojetí mimosmyslového vnímání světa, ztrácí nahrávka na přitažlivosti a mění se z mistrovského díla v pouhou kulisu. Její obsah se vykouří z hlavy stejně rychle jako špatně ubalený joint. I přes tyto výhrady není ale deska Opeth zcela bez energie. Má totiž potenciál odkrýt netušené možnosti svobodné duše. A přestože se zdá, že je to jen dobře vykalkulovaný záměr Švédů, funguje chvílemi dokonale.

Text: Roman Zahrádka
DISKOGRAFIE
Tento interpret nemá v tuto chvíli žádná zveřejněná alba ...


ZADEJTE KOMENTÁŘ


Hrady CZ

HUDEBNÍ ZPRÁVY
Festival Brutal Assault zbrojí na 30. výročí
17.08.

Festival Brutal Assault zbrojí na 30. výročí

Festival Brutal Assault ještě ani nestačil uzavřít letošní ročník a už bylo jasno o prvních velkých jménech...


Den plný emocí, humoru a Florence: Sziget mezi syrovostí a festivalovou euforií
17.08.

Den plný emocí, humoru a Florence: Sziget mezi syrovostí a festivalovou euforií

Třetí festivalový den na Szigetu přinesl výrazně rozdílné podoby hudby i atmosféry. Publikum mohlo během...


Tři Deci #37: Letní hity
16.08.

Tři Deci #37: Letní hity

Dnes se zaměříme na fenomén letních hitů a pokusíme se zjistit, co vlastně dělá z písničky hit léta,...


Tři Deci #36: Nej alba první půlky roku 2026
02.08.

Tři Deci #36: Nej alba první půlky roku 2026

Dnes jsme si pro vás připravili rozbor těch nejlepších desek, které vyšly v první polovině tohoto roku. Každý...


Od domácího rocku k velkému finále: Druhý den Szigetu ve znamení energie, raveu a Twenty One Pilots
16.08.

Od domácího rocku k velkému finále: Druhý den Szigetu ve znamení energie, raveu a Twenty One Pilots

Druhý den Szigetu přinesl hned několik velmi rozdílných koncertů. Na Main Stage se během dne vystřídali němečtí...


» zobrazit více...


RECENZE
PRÁVĚ VYŠLO
Nemilovaný svět
12.08.

Nemilovaný svět

» Už jsme doma

Nemilovaný svět na vinylu. Druhé studiové album legendární české...

PODPORUJEME NADĚJNÉ KAPELY



Víme, jak je těžké pro mladé ale zatím neznámé kapely prorazit do médií a tím získat nové fanoušky.


» Podporujeme nadějné kapely

» Zadání profilu interpreta